Czytanie na dziś

Święty Ojciec Pio

SosnowiecFakty na YouTube


SosnowiecFakty na twitterze


SosnowiecFakty na Google

Święty Michał Archanioł

Święty Jan Paweł II

Ankieta
Czy poznamy prawdę o Katastrofie Smoleńskiej?

tak

nie

trudno powiedzieć


Zagłębiowscy Święci


Gloria TV


WikiZagłębie


Św. Jakub Apostoł

Nawigacja
     Strona główna
     Galeria zdjęć
     Szukaj
     Linki
     Kategorie
     Regulamin Komentarzy
     Akceptacja plików cookies

Zajrzyj tutaj

Ks. prof. Włodzimierz Sedlak

Matka Boża z Guadalupe


Rycerze Kolumba w Katedrze

W dniu dzisiejszym w Domu Katolickim odbyło się spotkanie informacyjne kandydatów na członków zakonu Rycerzy Kolumba, którzy będą w przyszłości działać przy najważniejszym kościele w diecezji, „matce kościołów”, sosnowieckiej Katedrze Wniebowzięcia NMP. Na spotkanie, którego gospodarzem był proboszcz parafii Wniebowzięcia ks. kan. Jan Gaik, przybyło kilkanaście zaproszonych osób. Rycerze już wkrótce pojawią się w Katedrze by wspierać kościół i kapłanów, pomagać biednym, krzewić wartości rodzinne i patriotyczne oraz pełnić straż w świątyni – o co szczególnie gorąco zaapelował ks. Gaik.

W Polsce zakon działa zaledwie od kilku lat, w kilkunastu miastach. Rozwija się jednak bardzo szybko, licząc obecnie ok. 1000 członków. Na Śląsku rycerze Kolumba działają w Tychach, Kobiórze i Bielsku - Białej. W Zagłębiu pojawili się już w Czeladzi oraz w Dąbrowie Górniczej.Idee zakonu Rycerzy Kolumba, a więc: miłosierdzie, jedność, braterstwo i patriotyzm, chce w diecezji sosnowieckiej wprowadzić ksiądz biskup Grzegorz Kaszak, który jest honorowym członkiem tego stowarzyszenia. Teraz Rycerze pojawią się również w Sosnowcu, w Katedrze, by szczególnie mocno wspierać w działalności duszpasterskiej zarówno proboszcza i kapłanów w niej działających, jak i samego ks. Biskupa.Ks. Kan. Jan Gaik przybliżył zebranym podstawowe informacje o zakonie. Organizację założył amerykański ksiądz Michael J. Mc Givney w 1882 roku. Obecnie trwa jego proces beatyfikacyjny. Miała przyciągnąć do Kościoła mężczyzn, głównie nowo przybyłych do USA emigrantów. Jego członkowie m.in. finansują łącza satelitarne pozwalające na transmisję na cały świat orędzi oraz mszy papieskich, szczególnie w czasie świąt Bożego Narodzenia i Wielkanocy. Rycerze pokryli koszt odnowienia fasady Bazyliki Świętego Piotra w Watykanie. Zakon oferuje też usługi m.in. w zakresie ubezpieczeń.


Ks. Gaik wyjaśnił także, kto może zostać Rycerzem. Podkreślił, że mogą nim stać się pełnoletni, wierzący i praktykujący mężczyźni, którzy czują potrzebę pomocy innym oraz pogłębiania swojej wiary. Prosił, żeby dobrze przemyśleć decyzję o wstąpieniu, tak by móc z pełnym osobistym zaangażowaniem wypełniać jego misję.

Kolejne spotkanie odbędzie się 21 marca o godz. 16.00, również w Domu Katolickim.Piotr Dudała

Autor: Piotr Dudała | 05/03/2010
Komentarze
#1 | Sławek dnia 11.03.2010 12:31
Szanowny anonimie, prawo powinno być jednakowe dla wszystkich.
Natomiast ludzi kościoła trzeba bronić przed takimi, jak ci którzy chcą utworzyć w Sosnowcu stowarzyszenie E.Gierka, oraz przed młodą lewicą.Bo są to ludzie nieobliczalni i bez skrupułów!
#2 | anonim dnia 10.03.2010 18:15
Przepraszam, ale mampytanie, zupełnie poważnie: przed czym lub kim bronią duchowieństwa? Przed prawem???
#3 | Sławek dnia 10.03.2010 13:31
Szanowny Panie Piotrze.
Pragnę powiadomić Pana oraz wszystkich zainteresowanych, że w dniu 7.03.2010r, powołano w Dąbrowie Górniczej - Ząbkowicach w kościele św.M.Magdaleny, pierwszą Radę Zakonu Rycerzy Kolumba w Diecezji Sosnowieckiej.
Cieszy fakt, że są to ludzie młodzi w wieku od 23 - do 50 lat.Mężczyźni, którzy od lat prężnie broniom krzyża, kościoła i duchowieństwa.
Biorą czynny udział w życiu kościoła, organizując wszelkiego rodzaju uroczystości religijne, w których uczestniczy znaczna część młodzieży z Dąbrowy Górniczej, Ząbkowic oraz z pobliskich miast. My Rycerze Zakonu Kolumba z Sosnowca życzymy im owocnej działalności na rzecz kościoła sosnowieckiego.
Następne grupy powstaną kolejno w Sosnowcu, Olkuszu, Sławkowie, Czeladzi, a myślę że i w innych miastach naszej diecezji.
Zapraszamy na spotkanie w Sosnowcu w dniu 21.03.2010r o godz.16-tej w Domu Katolickim przy Katedrze.Spotkanie będzie prowadził ks.dr Wojciech Kowalski - kapelan Zakonu Rycerzy Kolumba. Zapraszamy mężczyzn z całej diecezji sosnowieckiej.
#4 | dzon dnia 09.03.2010 22:34
Co własciwie robi ten debilny Rząd PO? Jak trzeba pomagac biednym i bezrobotnym potrzebny jest zakon , lub Caritas . rzadu nie widac,dno
#5 | Gacyk dnia 09.03.2010 14:37
Boże, jak łatwo nabierać rodaków na puste słowa i stroić ich w piórka i zbroje. Czy do tego aby pomagać i wspierać (nawet duchowo) bliźnich, koniecznie potrzebny zakon i kierownictwo sakralne ? Jak możecie pomóc i chcecie to robić, wystarczy rozejrzeć się wokół - biedy i nieszczęśliwych dość. Czy faktycznie najbardziej nam trzeba... " łącz satelitarnych pozwalających na transmisję na cały świat orędzi oraz mszy papieskich, szczególnie w czasie świąt Bożego Narodzenia i Wielkanocy"...
#6 | stefan dnia 08.03.2010 13:19
A powstaje?
Myślę że nie!
#7 | ad. dnia 08.03.2010 13:17
To zebranie LPR-u.
#8 | stefan dnia 08.03.2010 09:01
Panie Piotrze z kąd wziął Pan to zdjęcie?
To jest żenujące!!!
#9 | @Kobita dnia 08.03.2010 07:26
Tak samo możesz zostać Rycerką, jak i Biskupem. Parytety, parytety...
#10 | Kobita dnia 08.03.2010 06:48
Czy u Was mogę zostać Rycerką?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Przenajświętsze Oblicze

Święty Brat Albert Chmielowski

Klub Gazety Polskiej w Sosnowcu

Wierszyna - Mała Polska na Syberii

Święty Szarbel Makhlouf

Starsze newsy

Arcybiskup Jan Cieplak

Kategorie newsów
     Rycerze Kolumba
     Wydarzenia
     Z ratusza
     Polityka
     Sport
     Gospodarka
     Kultura
     Rozrywka
     Z prasy, z netu
     Felietony Krzysztofa Korna
     Do redakcji

Rycerze Kolumba Sosnowiec

Chór Katedralny LUTNIA - Sosnowiec

Ks. Michael McGivney