Święty Ojciec Pio

SosnowiecFakty na YouTube


SosnowiecFakty na twitterze


SosnowiecFakty na Google

Święty Michał Archanioł

Święty Jan Paweł II

Ankieta
Czy poznamy prawdę o Katastrofie Smoleńskiej?

tak

nie

trudno powiedzieć


Zagłębiowscy Święci


Gloria TV


WikiZagłębie


Św. Jakub Apostoł

Nawigacja
     Strona główna
     Galeria zdjęć
     Szukaj
     Linki
     Kategorie
     Regulamin Komentarzy
     Akceptacja plików cookies

Zajrzyj tutaj

Ks. prof. Włodzimierz Sedlak

Matka Boża z Guadalupe


43 rocznica obchodów Milenium Chrztu Polski w Sosnowcu!

Zbliża się 11 rocznica wizyty Jana Pawła II w Sosnowcu. To ważna data, pamiętajmy jednak o tym, że w Sługa Boży Jan Paweł II był w Sosnowcu już...32 lata wcześniej. Okazja była wtedy szczególna. W dniach 20 - 21 maja 1967 roku w kościele pw. Wniebowzięcia NMP w Sosnowcu – czyli obecnej Katedrze - odbyły się, z udziałem arcybiskupa Karola Wojtyły, wtedy metropolity krakowskiego, a także kardynała Stefana Wyszyńskiego, Prymasa Polski oraz innych biskupów polskich, uroczystości milenijne dla Zagłębia Dąbrowskiego.Warto też wciąż pamiętać, że uroczystości te nie miały spokojnego przepiegu. Zorganizowane przez ówczesne komunistyczne władze bojówki partyjne blokowały dostęp do kościoła i zakłócały przebieg uroczystości, które mimo tego zgromadziły tysiące wiernych. Tak mówią kroniki i przekazy historyczne. Dla obu tych wielkich Polaków były to bardzo ważne i pamiętne chwile. Czy powinny być również dla nas? Na pewno tak i to z wielu powodów!Kardynał Wyszyński pod datą 21 maja 1967 roku zapisał w swoich notatkach: „W czasie śniadania dowiadujemy się o wyczynach braci czerwonych. Oto w nocy zamknięto ciężkim łańcuchem, może od windy kopalnianej, bramę wejściową na cmentarz kościelny na pięć kłódek”. Prymas Tysiąclecia wspomina także, że wtedy świątynia była tak przepełniona, że po nabożeństwie ciężko się było przecisnąć do wyjścia. „Czerwony Sosnowiec modli się i płacze” - kończy swoje wspomnienia z wizyty w stolicy Zagłębia Dąbrowskiego.
Jan Paweł II w czasie wizyty w Sosnowcu 14 czerwca 1999 r. powiedział zaś o tamtych dniach: „Dzisiejsze spotkanie wywołuje w mej pamięci wspomnienie tych uroczystości, które przeżywaliśmy tu, w Sosnowcu, w maju 1967 roku. W kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny - dzisiejszej katedrze - przy udziale Prymasa Tysiąclecia oraz innych biskupów polskich celebrowaliśmy wówczas obchody milenijne. To były trudne czasy. Były trudne szczególnie dla tych, którzy chcieli otwarcie wyznawać swoją wiarę i przynależność do Kościoła. Pamiętam, jak wielkie znaczenie miało wtedy nauczanie Soboru Watykańskiego II, który dopiero co się zakończył. Pamiętam, ile nadziei i ile mocy niosło zwłaszcza soborowe nauczanie o godności osoby ludzkiej i o jej niezbywalnych prawach. Wówczas zapadało ono głęboko w dusze przygotowane do milenium przez wielką nowennę.”

16 października 2009r., w Dniu Papieskim, ordynariusz sosnowiecki, ks. bp Grzegorz Kaszak poświęcił pamiątkową tablicę poświęconą obecności arcybiskupa Karola Wojtyły w Katedrze w czasie obchodów Milenium Chrztu Polski. Znajduję się ona na zewnątrz świątyni, przy głównym wejściu, po lewej stronie.Piotr Dudała
zdjęcia: Piotr Dudała
Autor: Piotr Dudała | 25/05/2010
Komentarze
#1 | sosnowiczanin dnia 26.05.2010 12:29
jak można obchodzić rocznicę obchodów rocznicy?
#2 | Edward Gierek przygotował zadymę! dnia 26.05.2010 10:38
Do wydarzenia przygotowywały, choć w szczególny sposób, także władze partyjne i państwowe. Z ustaleń ks. Trąby wynika, że opracowano specjalny dokument, zatytułowany "Plan przeciwdziałania imprezie religijnej w Zagłębiu". W ramach tej strategii zamknięto przykościelną bramę, blokowano dostęp do kościoła wiernym i biskupom, likwidowano dekoracje religijne domów, czynnie atakowano wiernych podążających na nabożeństwa, w trakcie których wznoszono m.in. okrzyki: "Precz z Wyszyńskim".
#3 | anonim dnia 26.05.2010 09:45
Komuniści wiedzieli, że Wojtyła jeszcze jako krakowski biskup ma bardzo jasną wizję tego, co należy zrobić w społeczeństwie polskim, po wojnie właściwie całkowicie pozbawionym elit, Wiedzieli, że on stawia na odbudowanie tych elit, nowoczesnych, dobrze uformowanych chrześcijańsko, dążących do budowy nowoczesnego społeczeństwa obywatelskiego. I to budziło obawy. Jeszcze w 1963 roku, w opinii jednej z komórek PZPR zawarta jest teza, że Wojtyła jest bardzo niebezpiecznym przeciwnikiem ideowym, który jest także sprawnym organizatorem, mającym jasną wizję i koncepcję swej pracy biskupiej i społecznej, nie przejmującym się zupełnie tym, że wokół niego trwają jakieś nieprzyjazne działania. Tak więc, dla mnie po lekturze dokumentów aparatu represji dotyczących Karola Wojtyły stało się jasne, że w tamtych czasach, i nie dotyczy to tylko ludzi Kościoła, można było być dla systemu komunistycznego całkowicie nieprzemakalnym. Po warunkiem absolutnej wierności swojej formacji intelektualnej i duchowej. Karol Wojtyła okazał się takim właśnie być.
#4 | Gierek: Rany Boskie! dnia 26.05.2010 09:42
M.L: Wspominana przez niektórych z nich reakcja, na przykład Edwarda Gierka, czy wspomnienia Kazimierza Kąkola szefa Urzędu do Spraw Wyznań świadczą o tym że tam było kompletne zaskoczenie. Strach niewątpliwie też, natomiast musiała być również świadomość tego, co oznacza fakt wyniesienia na tron papieski polskiego kardynała dla PRL, czy całego bloku sowieckiego. Jeden z członków kierownictwa PZPR skomentował to krótko rHabemus klapamr1; Czyli zaskoczenie z jednej strony, zdumienie z drugiej. Gierek według tego, co dziś twierdzi Stanisław Kania, który go o wyborze Karola Wojtyły poinformował, miał powiedzieć krótko - rRany Boskie!r1;
#5 | anonim dnia 26.05.2010 09:31
W czasie uroczystej procesji oraz powitania Prymasa i biskupów przez wiernych, (…) przez cały czas spod głównej bramy wejściowej prowadzącej na teren kościoła rozlegały się gwizdy i krzyki: "Precz z Prymasem Wyszyńskim!" "Precz z Kominkiem!". Chóralnie natomiast skandowano: "Precz! Precz!". Wznoszeniem okrzyków tego typu kierowały w tłumie "partyjnego aktywu" dwie kobiety pochodzące z Milowic!
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Przenajświętsze Oblicze

Święty Brat Albert Chmielowski

Klub Gazety Polskiej w Sosnowcu

Wierszyna - Mała Polska na Syberii

Święty Szarbel Makhlouf

Starsze newsy

Arcybiskup Jan Cieplak

Kategorie newsów
     Rycerze Kolumba
     Wydarzenia
     Z ratusza
     Polityka
     Sport
     Gospodarka
     Kultura
     Rozrywka
     Z prasy, z netu
     Felietony Krzysztofa Korna
     Do redakcji

Rycerze Kolumba Sosnowiec

Chór Katedralny LUTNIA - Sosnowiec

Ks. Michael McGivney