Święty Ojciec Pio

SosnowiecFakty na YouTube


SosnowiecFakty na twitterze


SosnowiecFakty na Google

Święty Michał Archanioł

Święty Jan Paweł II

Ankieta
Czy poznamy prawdę o Katastrofie Smoleńskiej?

tak

nie

trudno powiedzieć


Zagłębiowscy Święci


Gloria TV


WikiZagłębie


Św. Jakub Apostoł

Nawigacja
     Strona główna
     Galeria zdjęć
     Szukaj
     Linki
     Kategorie
     Regulamin Komentarzy
     Akceptacja plików cookies

Zajrzyj tutaj

Ks. prof. Włodzimierz Sedlak

Matka Boża z Guadalupe


List biskupów przed beatyfikacją księdza Popiełuszki

Z apelem, by 6 czerwca - dzień beatyfikacji księdza Jerzego Popiełuszki - stał się "wielkim świętem dla całej naszej Ojczyzny" - zwrócili się biskupi polscy w liście pasterskim, który jest odczytywany w kościołach w niedzielę.

Jak podkreślają w liście hierarchowie, świadectwo ks. Jerzego jest teraz bardzo aktualne. "Dziś także trzeba w Polsce jednoczyć ludzi wokół spraw najważniejszych. Trzeba uwalniać się od nienawiści i budowania murów, które dzielą, a zło dobrem zwyciężać" - napisali biskupi.

Nawiązując do daty beatyfikacji ks. Jerzego, która nastąpi 6 czerwca, w Święto Dziękczynienia, biskupi napisali: "Będziemy dziękować Bożej Opatrzności za naszą wolność i za tych wszystkich, którzy nas ku niej prowadzili. Będziemy dziękować za rok 1980 i za wielki zryw Solidarności, za wielkich nauczycieli i mistrzów ks. Jerzego: Prymasa Tysiąclecia kard. Stefana Wyszyńskiego i papieża Jana Pawła II. W Roku Kapłańskim pragniemy szczególnie dziękować za dar życia, powołania i posługi ks. Jerzego Popiełuszki, męczennika za wiarę i godność człowieka".

Biskupi cytują też słowa Jana Pawła II, który w 10. rocznicę śmierci ks. Popiełuszki napisał: "Ten kapłan-męczennik pozostanie na zawsze w pamięci naszego narodu jako nieustraszony obrońca prawdy, sprawiedliwości, wolności i godności człowieka".

Hierarchowie przypominają, że gdy w sierpniu 1980 r. został posłany przez prymasa Polski kard. Stefana Wyszyńskiego, by odprawił mszę św. dla strajkujących hutników w Warszawie, poczuł się za nich odpowiedzialny. Zaczął organizować spotkania kształtujące ich świadomość religijną i społeczną. W ocenie biskupów ks. Jerzy uczył poszanowania godności człowieka i szacunku do pracy. W jednym z kazań mówił: "Praca (...) ma służyć człowiekowi, ma człowieka uszlachetniać. Stąd człowiek nie może być niewolnikiem pracy i w człowieku nie wolno widzieć tylko wartości ekonomicznych. W życiu osobistym, społecznym, zawodowym, nie można budować tylko na materializmie. Materializm nie może brać góry nad duchową stroną człowieka".

(PAP) skz/ abr/ pz/ bk/
Autor: Redakcja | 29/05/2010
Komentarze
#1 | dnia 01.01.1970 00:00
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Przenajświętsze Oblicze

Święty Brat Albert Chmielowski

Klub Gazety Polskiej w Sosnowcu

Wierszyna - Mała Polska na Syberii

Święty Szarbel Makhlouf

Starsze newsy

Arcybiskup Jan Cieplak

Kategorie newsów
     Rycerze Kolumba
     Wydarzenia
     Z ratusza
     Polityka
     Sport
     Gospodarka
     Kultura
     Rozrywka
     Z prasy, z netu
     Felietony Krzysztofa Korna
     Do redakcji

Rycerze Kolumba Sosnowiec

Chór Katedralny LUTNIA - Sosnowiec

Ks. Michael McGivney