Święty Ojciec Pio

SosnowiecFakty na YouTube


SosnowiecFakty na twitterze


SosnowiecFakty na Google

Święty Michał Archanioł

Święty Jan Paweł II

Ankieta
Czy poznamy prawdę o Katastrofie Smoleńskiej?

tak

nie

trudno powiedzieć


Zagłębiowscy Święci


Gloria TV


WikiZagłębie


Św. Jakub Apostoł

Nawigacja
     Strona główna
     Galeria zdjęć
     Szukaj
     Linki
     Kategorie
     Regulamin Komentarzy
     Akceptacja plików cookies

Zajrzyj tutaj

Ks. prof. Włodzimierz Sedlak

Matka Boża z Guadalupe


Siedem i pół wieku historii

To nie był zwykły jubileusz. To było wyjątkowe i niecodzienne wydarzenie, do którego przygotowania trwały aż 12 miesięcy. Nie co dzień świętuje się bowiem 750 lat istnienia. A tyle świętowała parafia pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Czeladzi - pisze red. Piotr Lorenc na łamach tygodnika Niedziela.

Msza pontyfikalnaNajważniejszym momentem jubileuszu, który z pewnością przejdzie do historii, była Msza św. pontyfikalna sprawowana 8 maja, w dniu święta patrona parafii i patrona Polski, przez metropolitę częstochowskiego abp. Stanisława Nowaka, bp. sosnowieckiego Grzegorza Kaszaka i bp. Piotra Skuchę. „Jubileusz to nie tylko okazja do okazania wdzięczności Bogu i minionym pokoleniom, to także sposobność do zawierzenia Bogu naszego dalszego życia, życia Bożej rodziny, jaką jest parafia” – powiedział abp Nowak. Homilię wygłosił bp Kaszak. Przypomniał postać i poglądy św. Stanisława oraz wskazał na ich aktualność. „Św. Stanisław był pasterzem, który pragnął, aby ludzie kierowali się w życiu społecznym zasadami płynącymi z Ewangelii. Pozostał wierny słowom Chrystusa do końca. Wprowadzał ład moralny, miał nawet odwagę wytknąć królowi jego niewłaściwe postępowanie. I zapłacił za to najwyższą cenę. Prośmy go więc o to, by wspomagał nas w walce z naszymi przywarami i wadami narodowymi i indywidualnymi, abyśmy mogli kiedyś radować się wiecznym szczęściem w niebie” – zachęcał Pasterz Kościoła sosnowieckiego. Biskup złożył także podziękowania władzom Czeladzi, które przyczyniły się do uświetnienia jubileuszu.Najpierw WawelUroczystości jubileuszowe poprzedziła, 5 maja, Msza św. przy konfesji św. Stanisława w katedrze na Wawelu. Liturgii przewodniczył ks. prof. Jan Maciej Dyduch, rektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. W gronie kilkunastu koncelebransów znaleźli się także ks. kan. Jarosław Wolski – proboszcz parafii św. Stanisława w Czeladzi oraz ks. dr Włodzimierz Skoczny – rektor seminarium w Krakowie. Do Krakowa udał się m.in. burmistrz Czeladzi Marek Mrozowski i przewodniczący Rady Miejskiej Sławomir Święch. Miasto Czeladź reprezentował również poczet sztandarowy. W modlitwie uczestniczyli także przedstawiciele czeladzkich oddziałów organizacji kościelnych: Akcji Katolickiej, Sodalicji Mariańskiej, Żywego Różańca i Czeladzkiego Klubu Pielgrzyma.Dary sercaNa Mszy dziękczynnej 8 maja w Czeladzi obecni byli również: bp ewangelicko-augsburski Tadeusz Szurman, ks. mitrat Sergiusz Dziewiatowski z Kościoła prawosławnego, przedstawiciele Zakonu Rycerzy Świętego Grobu Bożego oraz liczne grono kapłanów z diecezji sosnowieckiej, katowickiej i częstochowskiej. Podczas Mszy św. poświęcony został nowy sztandar miasta Czeladź, a wśród darów złożonych na ręce celebransów znalazł się m.in. krzyż procesyjny, Ewangeliarz i kielich – unikatowa replika kielicha zaprojektowanego dla Jana Pawła II.

Parafia otrzymała także 3 ornaty jubileuszowe, złoconą puszkę na komunikanty, ręcznie haftowane obrusy na wszystkie ołtarze, albę jubileuszową, mosiężny gong wraz z zestawem poczwórnych dzwonków, głęboką patenę na hostie – by wymienić tylko te najważniejsze. Mszę pontyfikalną zakończyło ucałowanie relikwii św. Stanisława.Muzyczna ucztaZwieńczeniem uroczystości jubileuszu 750-lecia parafii św. Stanisława w Czeladzi był koncert symfoniczny w wykonaniu orkiestry i chóru Filharmonii Śląskiej pod dyrekcją Mirosława Jacka Błaszczyka. W muzycznym finale, który odbył się 9 maja, uczestniczył bp Grzegorz Kaszak i kompozytor Wojciech Kilar. A licznie zebrani wierni z entuzjazmem przyjęli dwa dzieła W. Kilara „Magnificat” i „Victorię”. „Ogromnie się cieszę, że wspólnie mogliśmy przeżywać tak wspaniały czas. Przyniesie on na pewno duchowe owoce w przyszłości. Muszę podziękować wszystkim osobom zaangażowanym w przygotowywanie jubileuszu. Szczególne słowa wdzięczności kieruję do władz Czeladzi. Serdecznie dziękuję wszystkim mieszkańcom naszego miasta i swoim parafianom. To dzięki wspólnemu zaangażowaniu udało się nam godnie uczcić jubileusz” – powiedział ks. Jarosław Wolski, proboszcz parafii św. Stanisława w Czeladzi.
źródło: red. Piotr Lorenc, tygodnik NiedzielaAutor: Piotr Dudała | 31/05/2010
Komentarze
#1 | dnia 01.01.1970 00:00
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Przenajświętsze Oblicze

Święty Brat Albert Chmielowski

Klub Gazety Polskiej w Sosnowcu

Wierszyna - Mała Polska na Syberii

Święty Szarbel Makhlouf

Starsze newsy

Arcybiskup Jan Cieplak

Kategorie newsów
     Rycerze Kolumba
     Wydarzenia
     Z ratusza
     Polityka
     Sport
     Gospodarka
     Kultura
     Rozrywka
     Z prasy, z netu
     Felietony Krzysztofa Korna
     Do redakcji

Rycerze Kolumba Sosnowiec

Chór Katedralny LUTNIA - Sosnowiec

Ks. Michael McGivney