Rok 2010 w Dąbrowie Górniczej został poświęcony postaci wielkiego patrioty i działacza społeczno-kulturalnego księdza prałata Grzegorza Augustynika. Ks. Augustynik jest jedną z najznamienitszych postaci Zagłębia i polskiego kościoła. Związany głównie z Dąbrową Górniczą pozostawił ślad swojej obecności w innych miejscowościach m.in.: w parafii Janina k. Buska Zdroju, w Siemoni, Bobrownikach, Grodźcu, Czeladzi, Włoszczowej, a także Częstochowie (Jasna Góra) i Krakowie.
Chcąc przybliżyć tę postać zaplanowano w mieście wiele imprez i uroczystości. Konkurs malarsko-fotograficzny, do którego chcemy dziś zaprosić splata historię ze współczesnością.
Ogólnopolski Konkurs malarsko-fotograficzny: Ludzie i miejsca Dąbrowy Górniczej - ks. Grzegorz Augustynik
PATRONAT HONOROWY
Prezydent Miasta Dąbrowa Górnicza Zbigniew Podraza
Biskup Diecezji Sosnowieckiej ks. Grzegorz Kaszak
Zachęcam w imieniu organizatora konkursu Urząd Miejski w Dąbrowie Górniczej oraz partnerów: Bazylikę NMP Anielskiej w Dąbrowie Górniczej i Pałac Kultury Zagłębia do podjęcia trudu wypowiedzenia się za pomocą plastycznych środków wyrazu nt. życia i działalności księdza Augustynika. Mieszkańców Dąbrowy Górniczej, Zagłębia i okolicznych miejscowości zapraszam do organizowania wycieczek plenerowych do sanktuarium NMP Anielskiej, do malowania i fotografowania tej pięknej, neogotyckiej budowli wraz z detalami architektonicznymi. Tym, którzy mieszkają zbyt daleko, aby dotrzeć do nas polecam literaturę dotyczącą sanktuarium i Dąbrowy Górniczej dostępną w bibliotekach i Internecie. Zachęcam również do otwarcia albumów rodzinnych, w których mogą znajdować się zdjęcia np. z pielgrzymek i uroczystości. Odwołuję się równocześnie do wyobraźni uczestników, która jest w stanie powołać do życia obrazy z życia księdza Augustynika np. budowa kościoła, pomoc, ubogim; z życia sanktuarium, np. koronowanie łaskami słynącej figury Matki Bożej Anielskiej koronami papieża Pawła VI przez kard. Stefana Wyszyńskiego oraz ówczesnego metropolitę krakowskiego kard. Karola Wojtyłę. Wydarzeń i miejsc godnych przedstawienia jest wiele i do uczestników należy decyzja co i w jakiej formie przedstawić jury i publiczności zwiedzającej wystawę pokonkursową. Najciekawsze prace zostaną wydrukowane w folderze konkursu.
Termin składania prac na konkurs do 30 lipca br.
Ogłoszenie wyników do 27 sierpnia br.
Termin rozdania nagród 15 września br. godz.10.00
Miejsce składania prac: Pałac Kultury Zagłębia, Plac Wolności 1, 41-300 Dąbrowa Górnicza, tel. 32/262 20 61 wew. 32.
Osoba odpowiedzialna za organizację konkursu: Sylwia Nowak
st. instruktor ds. plastyki i edukacji, mail: sylw.plast@wp.pl
Autor: Sylwia Nowak, www.diecezja.sosnowiec.pl