Chór Duszpasterstwa Akademickiego Diecezji Sosnowieckiej "GLORIA DEI", od 10 lat działa przy parafii św. Tomasza Apostoła w Sosnowcu. Myślę, że nazwa chóru „podpowiedziana” nam przez Ks. Prałata Jana Szkoca, byłego Proboszcza tej Parafii, najlepiej oddaje ducha tego co robimy, czyli śpiewu na Chwałę Bożą.
Wszystko zaczęło się od przyjścia do parafii ks. dr Pawła Sobierajskiego, który rok wcześniej w 1999r. został duszpasterzem akademickim. Właściwie to głównie dzięki niemu on istnieje, gdyż wspiera nas pod każdym względem, przede wszystkim w wymiarze duchowym, ale także i muzycznym, organizacyjnym i... finansowym.
Ksiądz Paweł jest podwójnym doktorem. Jest czynnym muzykiem, śpiewa tenorem i prowadzi własną klasę śpiewu na Akademii Muzycznej w Katowicach, organizuje koncerty charytatywne w kościele św. Tomasza, opiekuje się (oprócz nas) zespołem Of Course. To dzięki niemu Duszpasterstwo Akademickie stało się takim lokalnym centrum kulturalnym. Należą mu się słowa najwyższego uznania!
Pierwszą naszą drygentką była Tosia, czyli Pani dr Antonina Szybowska. Pracowała z nami przez 5 lat i wciąż mamy ją głęboko w pamięci i w sercu. Potem przez rok opiekował się nami tenor - Adam Saczka. Od 4 lat naszą drygentką jest Małgorzata Lasota, prawdziwa śpiewaczka operowa - sopran, z talentem i "papierami". Jest po prostu rewelacyjna. Śpiewa cudownie.
Ciągle się rozwijamy, szlifujemy brzmienie i pracujemy nad repertuarem. Do chóru przychodzą nowe osoby i odchodzą, zwykle jak kończą studia. Trzon stanowi "stara gwardia" - pracownicy naukowi i sympatycy duszpasterstwa akademickiego, a przede wszystkim muzyki. Choć jesteśmy „tacy młodzi” mamy już swoje małe tradycje i zwyczaje: należy do nich przerwa na herbatkę, małe słodkie conieco i chwilkę rozmowy w trakcie próby, czy coroczna wycieczka. Obowiązkowo śpiewamy raz w miesiącu, na wieczornej mszy św. akademickiej w kościele św. Tomasza, zwykle jest to trzecia niedziela miesiąca. Zdarza się, że mamy gościnne występy, np. na inauguracji roku akademickiego, czy podczas uroczystości kościelnych.
Piotr Dudała





















