Święty Ojciec Pio

SosnowiecFakty na YouTube


SosnowiecFakty na twitterze


SosnowiecFakty na Google

Święty Michał Archanioł

Święty Jan Paweł II

Ankieta
Czy poznamy prawdę o Katastrofie Smoleńskiej?

tak

nie

trudno powiedzieć


Zagłębiowscy Święci


Gloria TV


WikiZagłębie


Św. Jakub Apostoł

Nawigacja
     Strona główna
     Galeria zdjęć
     Szukaj
     Linki
     Kategorie
     Regulamin Komentarzy
     Akceptacja plików cookies

Zajrzyj tutaj

Ks. prof. Włodzimierz Sedlak

Matka Boża z Guadalupe


Mamy już 10 lat!

Chór Duszpasterstwa Akademickiego Diecezji Sosnowieckiej "GLORIA DEI", od 10 lat działa przy parafii św. Tomasza Apostoła w Sosnowcu. Myślę, że nazwa chóru „podpowiedziana” nam przez Ks. Prałata Jana Szkoca, byłego Proboszcza tej Parafii, najlepiej oddaje ducha tego co robimy, czyli śpiewu na Chwałę Bożą.Wszystko zaczęło się od przyjścia do parafii ks. dr Pawła Sobierajskiego, który rok wcześniej w 1999r. został duszpasterzem akademickim. Właściwie to głównie dzięki niemu on istnieje, gdyż wspiera nas pod każdym względem, przede wszystkim w wymiarze duchowym, ale także i muzycznym, organizacyjnym i... finansowym.


Ksiądz Paweł jest podwójnym doktorem. Jest czynnym muzykiem, śpiewa tenorem i prowadzi własną klasę śpiewu na Akademii Muzycznej w Katowicach, organizuje koncerty charytatywne w kościele św. Tomasza, opiekuje się (oprócz nas) zespołem Of Course. To dzięki niemu Duszpasterstwo Akademickie stało się takim lokalnym centrum kulturalnym. Należą mu się słowa najwyższego uznania!

 

Pierwszą naszą drygentką była Tosia, czyli Pani dr Antonina Szybowska. Pracowała z nami przez 5 lat i wciąż mamy ją głęboko w pamięci i w sercu. Potem przez rok opiekował się nami tenor - Adam Saczka. Od 4 lat naszą drygentką jest Małgorzata Lasota, prawdziwa śpiewaczka operowa - sopran, z talentem i "papierami". Jest po prostu rewelacyjna. Śpiewa cudownie.


Ciągle się rozwijamy, szlifujemy brzmienie i pracujemy nad repertuarem. Do chóru przychodzą nowe osoby i odchodzą, zwykle jak kończą studia. Trzon stanowi "stara gwardia" - pracownicy naukowi i sympatycy duszpasterstwa akademickiego, a przede wszystkim muzyki. Choć jesteśmy „tacy młodzi” mamy już swoje małe tradycje i zwyczaje: należy do nich przerwa na herbatkę, małe słodkie conieco i chwilkę rozmowy w trakcie próby, czy coroczna wycieczka. Obowiązkowo śpiewamy raz w miesiącu, na wieczornej mszy św. akademickiej w kościele św. Tomasza, zwykle jest to trzecia niedziela miesiąca. Zdarza się, że mamy gościnne występy, np. na inauguracji roku akademickiego, czy podczas uroczystości kościelnych.Piotr Dudała


Autor: Piotr Dudała | 11/06/2010
Komentarze
#1 | Melomani dnia 14.06.2010 16:22
Miłośnicy Chóru Duszpasterstwa Akademickiego Diecezji Sosnowieckiej "GLORIA DEI", działającego przy parafii św. Tomasza, chętnie posłuchali by śpiewu tegoż chóru, najlepiej wraz z obrazem video. Prosimy o umieszczenie na niniejszej stronie, partii wokalnych obrazujących ciekawe wykonania chóralne, oraz informacji o najbliższych planowanych występach.
#2 | Zagłębianin dnia 14.06.2010 15:10
Gratulacje z okazji jubileuszu 10 lecia Chóru Duszpasterstwa Akademickiego Diecezji Sosnowieckiej "GLORIA DEI" i pomyślności dalszych owocnych lat działalności, śpiewu na Chwałę Bożą. Stały rozwój i doskonalenie repertuaru, jest gwarantem wysokiego poziomu artystycznego Chóru, co jest magnesem przyciągającym osoby wyczulone muzycznie, poszerzając grono wiernych. Szczególnie interesujący jest udział tenora ks. dr Pawła Sobierajskiego. Stałych słuchaczy oraz młodzież akademicką, przyciąga śpiew raz w miesiącu, na wieczornej mszy św. akademickiej w kościele św. Tomasza. Oczekiwać by należało występów chóru, także w innych kościołach Zagłębia, aby poszerzyć grono słuchaczy.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Przenajświętsze Oblicze

Święty Brat Albert Chmielowski

Klub Gazety Polskiej w Sosnowcu

Wierszyna - Mała Polska na Syberii

Święty Szarbel Makhlouf

Starsze newsy

Arcybiskup Jan Cieplak

Kategorie newsów
     Rycerze Kolumba
     Wydarzenia
     Z ratusza
     Polityka
     Sport
     Gospodarka
     Kultura
     Rozrywka
     Z prasy, z netu
     Felietony Krzysztofa Korna
     Do redakcji

Rycerze Kolumba Sosnowiec

Chór Katedralny LUTNIA - Sosnowiec

Ks. Michael McGivney