Święty Ojciec Pio

SosnowiecFakty na YouTube


SosnowiecFakty na twitterze


SosnowiecFakty na Google

Święty Michał Archanioł

Święty Jan Paweł II

Ankieta
Czy poznamy prawdę o Katastrofie Smoleńskiej?

tak

nie

trudno powiedzieć


Zagłębiowscy Święci


Gloria TV


WikiZagłębie


Św. Jakub Apostoł

Nawigacja
     Strona główna
     Galeria zdjęć
     Szukaj
     Linki
     Kategorie
     Regulamin Komentarzy
     Akceptacja plików cookies

Zajrzyj tutaj

Ks. prof. Włodzimierz Sedlak

Matka Boża z Guadalupe


Ogólnopolska nagroda dla sosnowieckich wież

Stowarzyszenie Architektów Polskich spośród ok. 60 różnych obiektów architektonicznych zrealizowanych w 2008 r. z całej Polski nominowało kilka do Nagrody Roku 2008, a wśród nich nadbudowane wieże na neogotyckim kościele pw. św. Tomasza Apostoła w Sosnowcu (jako jedyny obiekt sakralny). Genialny splot artyzmu z sacrum spowodował, że wieże otrzymały nadto jedno z sześciu wyróżnień Nagrody Roku SARP 2008.Główny projektant, architekt Tomasz Taczewski, stworzył nowatorską koncepcję. Tradycyjne, pełne, ceglane ściany oraz zwieńczenia pokryte miedzią postanowiono przeobrazić w ulotne, nowoczesne w wyglądzie i detalu transparentne wieże. Rozświetlone w nocy słupami światła, wznoszącymi się ku Światłości Wiekuistej. Dwie wieże zaprojektowane zostały z zachowaniem kształtu, wysokości i proporcji stylu gotyckiego. Szczególne jest to, że zbudowane zostały jako widokowe.Konstrukcja wież jest niezwykłaPonad 30 m wzwyż od fundamentu wieże zbudowane są z muru ceglanego i w wyższej, nowej części licowanego cegłą żelbetu, o zamkniętej przestrzeni ścian. Następne dalsze 34 m stanowi konstrukcja stalowa, ażurowa, otwarta. Wewnątrz niej wbudowane zostały 20-metrowe „tuby-kolumny” o średnicy 2,2 m ze szkła osadzonego w konstrukcji aluminiowej, w których pną się spiralne schody. Z tuby szklanej na wysokości 5 m można wyjść na zewnętrzny ganek, obejść wieże wokoło, wrócić, aby po schodach wspiąć się przez kolejne 5 m wzwyż, wyjść, z powrotem wejść, i tak 4 razy, aż osiągamy wysokość 55 m nad ziemią. Poruszanie się w tubie jest bezpieczne, bezwietrzne, jest widno i stanowi przyjemny spacer widokowy wzwyż 20-metrowej jasnej przestrzeni. Widok rozpościera się na miasto Sosnowiec i okolice, a przy słonecznej pogodzie można zobaczyć szczyty gór Beskidów z Babią Górą. Całkowita wysokość wież od podstawy łącznie z krzyżem wynosi blisko 70 m. Etapowa budowa, realizowana w latach 2004-08, możliwa była dzięki ofiarom parafian i wsparciu instytucji, m.in. konserwatora zabytków oraz środkom unijnym (ok. 50 proc.).Szczególne przesłanie wieżKościoły są znakami widzialnymi niewidzialnej rzeczywistości nadprzyrodzonej. Strzeliste wieże uwieńczone krzyżami ze stali nierdzewnej w promieniach słońca srebrzą się na tle błękitnego nieba, by jak drogowskazy kierować niespokojne serce ku Bogu i w Nim na chwilę odpocząć. Dwie smukłe wieże gotyckie to jakby dwie potężne dłonie złożone do modlitwy, by Bogu dziękować z dźwiękami dzwonów (14 dzwonów – carillonów), za piękny świat, który jest odbiciem Światłości Wiekuistej.
Papież Benedykt XVI trafnie to wyraził: „W centrum życia społecznego miasta, wspólnoty czy narodu musi być coś, co przypomina o tajemnicy transcendentnego Boga. (...) Człowiek nie może iść właściwą drogą bez Boga, musi iść przez dzieje razem z Bogiem, a funkcją świątyni, mieszkania Bożego jest przypominać w sposób widoczny o tej wspólnocie”. Z wierzchołków wież kościelnych, gdy patrzymy w dół, widać, że ludzie, drzewa, domy optycznie maleją, ale gdy patrzymy w górę, odczuwamy wielkość Boga.

Nadbudowane wieże, zrealizowane według projektu architektów Ewy i Tomasza Taczewskich, po 100 latach uwieńczyły neogotycki kościół, a smukłą sylwetką zdominowały przestrzenie publiczne i zsakralizowały panoramę blisko ćwierćmilionowego miasta.Ks. prał. Jan Szkoc – proboszcz parafii pw. św. Tomasza Apostoła w latach 1986-2008www.niedziela.pl

Autor: Piotr Dudała | 14/06/2010
Komentarze
#1 | @aquarella dnia 18.06.2010 08:40
dokładnie o to właśnie chodzi!
#2 | aquarella dnia 17.06.2010 23:16
cieszę się :-) Pozdrawiam ks. Szkoca, którego determinacji te wspaniałe wieże zawdzięczamy. No, jest się czym chwalić. Sosnowiec pięknieje :-)
#3 | Urszula dnia 17.06.2010 19:21
a daczego właściwie te wieże nie są oświetlone, tak jak na początku, tylko podświetlone?
#4 | anonim dnia 17.06.2010 13:12
yes, yes, yes!
#5 | Pytek dnia 17.06.2010 12:16
13 kwietnia 2010r.?
#6 | @Altshaimer dnia 17.06.2010 06:51
artykuł ukazał się ostatniej Niedzieli
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Przenajświętsze Oblicze

Święty Brat Albert Chmielowski

Klub Gazety Polskiej w Sosnowcu

Wierszyna - Mała Polska na Syberii

Święty Szarbel Makhlouf

Starsze newsy

Arcybiskup Jan Cieplak

Kategorie newsów
     Rycerze Kolumba
     Wydarzenia
     Z ratusza
     Polityka
     Sport
     Gospodarka
     Kultura
     Rozrywka
     Z prasy, z netu
     Felietony Krzysztofa Korna
     Do redakcji

Rycerze Kolumba Sosnowiec

Chór Katedralny LUTNIA - Sosnowiec

Ks. Michael McGivney