Święty Ojciec Pio

SosnowiecFakty na YouTube


SosnowiecFakty na twitterze


SosnowiecFakty na Google

Święty Michał Archanioł

Święty Jan Paweł II

Ankieta
Czy poznamy prawdę o Katastrofie Smoleńskiej?

tak

nie

trudno powiedzieć


Zagłębiowscy Święci


Gloria TV


WikiZagłębie


Św. Jakub Apostoł

Nawigacja
     Strona główna
     Galeria zdjęć
     Szukaj
     Linki
     Kategorie
     Regulamin Komentarzy
     Akceptacja plików cookies

Zajrzyj tutaj

Ks. prof. Włodzimierz Sedlak

Matka Boża z Guadalupe


Krzyż nie jest zagrożeniem dla nikogo

„Kościół nie może odstąpić od prawa do obecności krzyża w sumieniach ludzi i w przestrzeni publicznej” – takie jest stanowisko Konferencji Episkopatu Polski w sprawie obecności symboli religijnych w przestrzeni publicznej. Biskupi zgromadzeni w Olsztynie na 352. zebraniu plenarnym, odnosząc się do decyzji Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w sprawie Lautsi vs. Włochy napisali, że Krzyż przez wieki uczył szacunku do drugiego człowieka, przebaczenia i miłości, nawet do nieprzyjaciół i nie jest zagrożeniem dla nikogo.Uważają, że instytucje europejskie powinny zagwarantować autonomię poszczególnych krajów członkowskich w organizacji przestrzeni publicznej w duchu wolności religijnej.
Stanowisko Konferencji Episkopatu Polski
w sprawie obecności symboli religijnych w przestrzeni publicznej
(w kontekście decyzji Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w sprawie Lautsi vs. Włochy)30 czerwca odbędzie się posiedzenie w pełnym składzie Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu, dotyczące odwołania się Włoch od wyroku tegoż Trybunału zakazującego umieszczania krzyża w szkołach publicznych. Biskupi zwracają uwagę w tym kontekście, że analizowana przez Trybunał sprawa ma znaczenie nie tylko w odniesieniu do obecności krzyża w szkole, ale w opinii Konferencji Episkopatu Polski dotyczy ona obecności także innych symboli religijnych w przestrzeni publicznej w ogóle.Krzyż jest podstawowym symbolem chrześcijaństwa, znakiem odkupienia i zbawienia, ofiary ponoszonej dla innych, symbolem miłości i miłosierdzia, a także cierpienia i zwycięstwa nad śmiercią. Dla wszystkich chrześcijan jest bezcennym znakiem i dlatego umieszczany jest nie tylko w domach i mieszkaniach, ale także w miejscach pracy, nauki i kultury. Korzenie europejskie są chrześcijańskie. Krzyż widnieje na wielu flagach państwowych, jest także symbolem organizacji charytatywnych i społecznych (np. Czerwony Krzyż, krzyż harcerski itp.).Chrześcijanie są za dialogiem międzyreligijnym i międzykulturowym. Obecność krzyża podkreśla potrzebę prowadzenia tego dialogu. Krzyż przez wieki uczył szacunku do drugiego człowieka, przebaczenia i miłości, nawet do nieprzyjaciół, nie jest zagrożeniem dla nikogo.Społeczeństwa o chrześcijańskiej tradycji nie powinny obawiać się umieszczania krzyża w miejscach publicznych, także tam, gdzie uczą się dzieci i młodzież. Krzyż przypomina nam o godności człowieka, o tym, kim jesteśmy i dokąd zmierzamy. Mówi o miłości Boga do człowieka, która znalazła w nim swój najgłębszy wyraz. Niech krzyż pozostanie w szkołach, szpitalach i innych instytucjach.Autonomia tego, co religijne i tego, co świeckie winna być również zachowana w relacji między państwami a instytucjami europejskimi. Dialog między religiami i osobami o różnych światopoglądach może się rozwijać tam, gdzie jest respektowana wolność religijna i szacunek dla ludzi i narodów.Kościół nie może odstąpić od prawa do obecności krzyża w sumieniach ludzi i w przestrzeni publicznej. Mamy nadzieję, że to wewnętrzne przekonanie będzie powszechnie uszanowane. Instytucje europejskie powinny zagwarantować również autonomię poszczególnych krajów członkowskich w organizacji przestrzeni publicznej w duchu wolności religijnej.
Pasterze Kościoła katolickiego w PolsceOlsztyn, dnia 18 czerwca 2010 r.źródło: www.diecezja.sosnowiec.pl

Autor: Piotr Dudała | 17/06/2010
Komentarze
#1 | sławek dnia 22.06.2010 17:34
PAWLO - widzę że daleki ci do rozpatrywania teologicznego znaku krzyża, trzeba po prostu na to wiele lat nauki.A widzę że ty na to nie mmasz czasu. Myślisz jak Adamiec. A z drugiej strony dziwię się bo niektóre artykuły masz dobre.Przeciesz Adamiec to całkowity bezmózgowiec.
#2 | PAWLO dnia 22.06.2010 14:27
Do Sławka, trzeba rozróżnić krzyż, który jest wszechobecny- pod jego symbolem dokonano wiele złego, a BOGIEM.
#3 | sławek dnia 22.06.2010 12:21
Obserwatorze, przyjdzie czas że kiedyś po ten krzyż wyciągniesz rękę - oby nie było za późno!
#4 | Stiopa dnia 22.06.2010 07:46
Nie zapomnijmy jeszcze o żelaznym krzyżu- bardzo ważny symbol państwowy (skoro mowa o flagach) III Rzeszy.
#5 | PAWLO dnia 21.06.2010 15:06
"Krzyż jest podstawowym symbolem chrześcijaństwa, znakiem odkupienia i zbawienia, ofiary ponoszonej dla innych, symbolem miłości i miłosierdzia, a także cierpienia i zwycięstwa nad śmiercią. Dla wszystkich chrześcijan jest bezcennym znakiem i dlatego umieszczany jest nie tylko w domach i mieszkaniach, ale także w miejscach pracy, nauki i kultury. Korzenie europejskie są chrześcijańskie. Krzyż widnieje na wielu flagach państwowych, jest także symbolem organizacji charytatywnych i społecznych (np. Czerwony Krzyż, krzyż harcerski" koniec cytatu. A gdzie czarne krzyże!!! A spaleni na stosach, ukrzyżowani, tak na pewno krzyż jest symbolem "miłosci". Smiechu warte.
#6 | sosnowiczanin dnia 21.06.2010 13:13
"Krzyż nie jest zagrożeniem dla nikogo"
ciekawe co na to miliony ofiar zabitych w imię krzyża...
#7 | anonim dnia 20.06.2010 13:32
Jeżeli tak jest, jak twierdzi Episkopat, to dlaczego nie upomina sie o umieszczanie krzyży na ulicach państw islamskich? Przecież to uniwersalny symbol dla całej ludzkości. Czyżby na tych terenach nie było Pana Boga? Stwórca stworzył tylko część ziemi? Dziwne...
#8 | anonim dnia 19.06.2010 21:36
chory umysł, Stiopa!
#9 | Stiopa dnia 19.06.2010 18:59
"... organizacji przestrzeni publicznej w duchu wolności religijnej."
Zgadzam się w pełni z episkopatem, niestety w Polsce obecność krzyży gdzie popadnie dowodzi że ta zasada jest łamana/niedotrzymywana. Obecność krzyży łamie i gwałci moją wolność religijną do bycia nienarażonym na widok tego obrzydliwego narzędzia męki skazanych. Jak to kiedyś zostało powiedziane- gdyby Jezus żył i zginął w XX wieku to wierni nosili by na łańcuszkach miniaturki krzeseł elektrycznych.
Obecność symboli religijnych jest łamaniem prawa do wolności religijnej, bo skoro krzyż t dlaczego nie półksiężyc, buddyjska swastyka lub Niewidzialny Różowy Jednorożec???
#10 | Stanisław Iż. dnia 19.06.2010 12:08
To dziwne, ale komuniści twierdzili podobnie. Dla nich też, symbole narzędzi pracy oraz plonów rolnych,a także wizerunek gwiazdy, a które widniały na prawie każdym godle byłych państw komunistycznych, były symbolami uniwersalnymi, jednoczącymi ludzkość. Zastanawiające...
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Przenajświętsze Oblicze

Święty Brat Albert Chmielowski

Klub Gazety Polskiej w Sosnowcu

Wierszyna - Mała Polska na Syberii

Święty Szarbel Makhlouf

Starsze newsy

Arcybiskup Jan Cieplak

Kategorie newsów
     Rycerze Kolumba
     Wydarzenia
     Z ratusza
     Polityka
     Sport
     Gospodarka
     Kultura
     Rozrywka
     Z prasy, z netu
     Felietony Krzysztofa Korna
     Do redakcji

Rycerze Kolumba Sosnowiec

Chór Katedralny LUTNIA - Sosnowiec

Ks. Michael McGivney