Święty Ojciec Pio

SosnowiecFakty na YouTube


SosnowiecFakty na twitterze


SosnowiecFakty na Google

Święty Michał Archanioł

Święty Jan Paweł II

Ankieta
Czy poznamy prawdę o Katastrofie Smoleńskiej?

tak

nie

trudno powiedzieć


Zagłębiowscy Święci


Gloria TV


WikiZagłębie


Św. Jakub Apostoł

Nawigacja
     Strona główna
     Galeria zdjęć
     Szukaj
     Linki
     Kategorie
     Regulamin Komentarzy
     Akceptacja plików cookies

Zajrzyj tutaj

Ks. prof. Włodzimierz Sedlak

Matka Boża z Guadalupe


Jarmark Rzemiosła i Rękodzieła w Będzinie

Wzorem roku ubiegłego również w tym roku Muzeum Zagłębia w Będzinie przy współpracy będzińskiego Starostwa Powiatowego i Urzędu Miejskiego w Będzinie zaprasza na „Jarmark Rzemiosła i Rękodzieła”.
Tegoroczna impreza w przepięknej scenerii parku przy Pałacu Mieroszewskich  - siedzibie Muzeum będzie miała miejsce w niedzielę 27 czerwca w godzinach od 11ºº do 20ºº. Patronat honorowy nad „Jarmarkiem...” objęli  Starosta Powiatu Będzińskiego Adam Lazar oraz Prezydent Miasta Będzina Radosław Baran.
W pięknym plenerze parkowym ponownie pojawią się stragany z kunsztownymi wyrobami rękodzielniczymi, przedmiotami rzemiosła artystycznego i tradycyjnymi przysmakami dla młodszych i starszych. Swój udział zapowiedziało już wielu ubiegłorocznych wystawców oraz  kilkunastu nowych – będzie więc ceramika dekoracyjna i użytkowa, wyroby z drewna, wikliny, łubu, tkanin i skóry, biżuteria artystyczna, metaloplastyka, malarstwo, rysunek, fotografia, grafika, witraż i mozaika, a także zabawki ludowe, ozdoby z papieru, ręcznie malowane szkło i porcelana, przedmioty zdobione techniką decupage, drobiazgi szydełkowe i haftowane, kapelusze dla pań i panów oraz tradycyjne choć nieco egzotyczne instrumenty muzyczne.


 


 


W czasie trwania imprezy będzie można obejrzeć między innymi pokazy zdobienia jaj różnymi technikami. Na „Jarmarku Rzemiosła i Rękodzieła” prezentować i sprzedawać będą swe wyroby producenci wędlin, pieczywa, wyrobów cukierniczych i pszczelarskich, tradycyjnych napojów oraz artykułów roślinnych. Nowością będą między innymi wyroby z róży ucieranej, przetwory z aronii, soki z buraków czy selera, kwas chlebowy oraz oleje tłoczone na zimno. W czasie trwania imprezy będzie można spróbować zagłębiowskich potraw z restauracji „Austeria” ze Sławkowa, góralskich placków z blachy, oscypków i różnego rodzaju tradycyjnych napitków.


 


 


Czas uczestnikom „Jarmarku Rzemiosła i Rękodzieła” umilać będą występy kapel ludowych oraz zespołów folklorystycznych. Na scenie pojawią się: Kapela z Mierzęcic, Klimontowianki, Kapela „Komitywa”, „Górzanki” z Góry Siewierskiej i zespół „Strażak” z Bzowa. Ponadto, na zakończenie występów zagra grupa folkowa „Turnioki”, która mocnym akcentem przypieczętuje tegoroczną imprezę.  


 


 


Oprócz tego, wszyscy chętni będą mogli zwiedzić prezentowane w Pałacu Mieroszewskich wystawy stałe oraz czasowe między innymi wystawę o tematyce pszczelarskiej. Podobnież jak w roku ubiegłym na zewnątrz będzie eksponowana wystawa dotycząca dawnych rzemiosł i rękodzieła ludowego współorganizowana przez będzińskie Stowarzyszenie "Moje Miasto".


 


 


Jak podkreślają organizatorzy „Jarmark Rzemiosła i Rękodzieła”, ma być imprezą łączącą pokolenia, przeszłość z przyszłością, tradycję z nowoczesnością, ma zachęcać do rodzinnego uczestnictwa w kulturze, wspólnego spędzenia czasu oraz wspierania i upowszechniania rodzimej sztuki ludowej, rzemiosła artystycznego i produktów regionalnych. „Jarmark...”, który wpisuje się w coroczny kalendarz będzińskich imprez, podobnie jak inne przedsięwzięcia organizowane przez Muzeum Zagłębia ma pokazać, iż muzeum nie są placówką „z zakurzonymi eksponatami” lecz pełną życia instytucją promującą Będzin w całej Polsce.


 


 


Patronat medialny nad tegorocznym „Jarmarkiem Rzemiosła i Rękodzieła” objęli: Telewizja Polska Katowice, Radio eM, „Wiadomości Zagłębia”, „Echo Miasta”, serwisy internetowe  NaszeMiasto.pl oraz sosnowiec.info.pl, a także czasopismo społeczno – kulturalne „Nowe Zagłębie”.


 


 


Na podstawie tekstu:    
Dobrawa Skonieczna – Gawlik   


etnograf Muzeum Zagłębia w Będzinie   


koordynator "Jarmarku Rzemiosła i Rękodzieła"   


 Autor: Redakcja | 20/06/2010
Komentarze
#1 | dnia 01.01.1970 00:00
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Przenajświętsze Oblicze

Święty Brat Albert Chmielowski

Klub Gazety Polskiej w Sosnowcu

Wierszyna - Mała Polska na Syberii

Święty Szarbel Makhlouf

Starsze newsy

Arcybiskup Jan Cieplak

Kategorie newsów
     Rycerze Kolumba
     Wydarzenia
     Z ratusza
     Polityka
     Sport
     Gospodarka
     Kultura
     Rozrywka
     Z prasy, z netu
     Felietony Krzysztofa Korna
     Do redakcji

Rycerze Kolumba Sosnowiec

Chór Katedralny LUTNIA - Sosnowiec

Ks. Michael McGivney