Święty Ojciec Pio

SosnowiecFakty na YouTube


SosnowiecFakty na twitterze


SosnowiecFakty na Google

Święty Michał Archanioł

Święty Jan Paweł II

Ankieta
Czy poznamy prawdę o Katastrofie Smoleńskiej?

tak

nie

trudno powiedzieć


Zagłębiowscy Święci


Gloria TV


WikiZagłębie


Św. Jakub Apostoł

Nawigacja
     Strona główna
     Galeria zdjęć
     Szukaj
     Linki
     Kategorie
     Regulamin Komentarzy
     Akceptacja plików cookies

Zajrzyj tutaj

Ks. prof. Włodzimierz Sedlak

Matka Boża z Guadalupe


Miejsca pamięci bł. Księdza Jerzego

Ośmiu na dziesięciu Polaków wie kim był ks. Jerzy Popiełuszko – wynika z sondażu, który przed uroczystościami beatyfikacyjnymi Kapłana-męczennika przeprowadził CBOS. Najlepiej postać Błogosławionego znają ludzie starsi, mieszkańcy wielkich miast, szczególnie Warszawy i ludzie przyznający się do głębszego życia religijnego. Gorzej z tą znajomością jest w młodszym pokoleniu.

Zbiorową pamięć o Męczenniku utrwalają przede wszystkim media. Blisko 80 proc. badanych przez CBOS przyznało, że w ciągu niemal 26 lat, jakie minęły od zamordowania Kapłana, oglądało jakiś film fabularny czy dokumentalny albo program publicystyczny poświęcony Błogosławionemu. Ważną rolę w podtrzymywaniu i poszerzaniu pamięci o Ks. Jerzym odgrywają też miejsca specjalnie poświęcone jego osobie. W naszej diecezji też mamy już ich kilka.


W parafii św. Maksymiliana Marii Kolbego w Olkuszu szykowana jest specjalna kaplica poświęcona nowemu Błogosławionemu. Z inicjatywą wyszli Rycerze Kolumba zrzeszeni przy tej parafii. „Po beatyfikacji będziemy czynili starania, aby otrzymać relikwie Ks. Popiełuszki” – mówił „Niedzieli Sosnowieckiej” ks. Henryk Chmieła, proboszcz wspólnoty. „Wtedy zorganizujemy uroczystość wprowadzenia ich do kościoła, a istniejąca już kaplica nabierze nowego wymiaru” – dodaje.
Podczas ekshumacji ciała Ks. Jerzego na początku kwietnia pobrano przeznaczone właśnie na relikwie niewielkie cząstki kości Męczennika. Zostaną przekazane tym, którzy o nie wystąpią.
W parafii Świętej Trójcy w Będzinie, 13 czerwca zostanie poświęcony witraż z wizerunkiem nowego Błogosławionego. Złożyła się na niego sama parafia oraz firmy i niektóre organizacje związkowe działające w Będzinie i okolicznych miastach. Witraż o powierzchni 6 m kw. projektowała prof. Krystyna Pawłowska z Politechniki Krakowskiej, a wykonano go w pracowni Lesława Hajnego w Krakowie.W kilku świątyniach naszej diecezji istnieją też tablice pamiątkowe poświęcone zamordowanemu przez komunistyczną bezpiekę PRL Kapelanowi „Solidarności”. Takie znajdują się m.in. w kościele św. Antoniego w Dąbrowie Górniczej, w sanktuarium Golgoty Wschodu w Będzinie na Syberie oraz w kościele św. Joachima w Sosnowcu-Zagórzu. Ten ostatni znajduje się zresztą przy ul. Ks. Jerzego Popiełuszki. Przed beatyfikacją odsłonięto również przy najstarszej zagórskiej świątyni obelisk Kapelana „Solidarności”.Ks. Paweł Rozpiątkowski, www.diecezja.sosnowiec.plAutor: Piotr Dudała | 20/06/2010
Komentarze
#1 | dnia 01.01.1970 00:00
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Przenajświętsze Oblicze

Święty Brat Albert Chmielowski

Klub Gazety Polskiej w Sosnowcu

Wierszyna - Mała Polska na Syberii

Święty Szarbel Makhlouf

Starsze newsy

Arcybiskup Jan Cieplak

Kategorie newsów
     Rycerze Kolumba
     Wydarzenia
     Z ratusza
     Polityka
     Sport
     Gospodarka
     Kultura
     Rozrywka
     Z prasy, z netu
     Felietony Krzysztofa Korna
     Do redakcji

Rycerze Kolumba Sosnowiec

Chór Katedralny LUTNIA - Sosnowiec

Ks. Michael McGivney