Święty Ojciec Pio

SosnowiecFakty na YouTube


SosnowiecFakty na twitterze


SosnowiecFakty na Google

Święty Michał Archanioł

Święty Jan Paweł II

Ankieta
Czy poznamy prawdę o Katastrofie Smoleńskiej?

tak

nie

trudno powiedzieć


Zagłębiowscy Święci


Gloria TV


WikiZagłębie


Św. Jakub Apostoł

Nawigacja
     Strona główna
     Galeria zdjęć
     Szukaj
     Linki
     Kategorie
     Regulamin Komentarzy
     Akceptacja plików cookies

Zajrzyj tutaj

Ks. prof. Włodzimierz Sedlak

Matka Boża z Guadalupe


Dwaj wielcy Apostołowie

Od wielu setek lat nad Wiecznym Miastem, jak zwykło się określać Rzym, górują dwie największe chrześcijańskie bazyliki poświęcone dwóm wielkim Apostołom Kościoła. Bazylika św. Piotra na Watykanie oraz Bazylika św. Pawła za Murami wzniesione zostały na grobach swoich patronów, stając się niezwykłymi pomnikami ich życia, apostolskiej działalności, a także męczeńskiej śmierci. Po dzień dzisiejszy zachwycają pięknem swojej architektury oraz ogromem rozmiarów i przyciągają liczne rzesze pielgrzymów z całego świata.
29 czerwca obchodzona jest w całym Kościele uroczystość Świętych Piotra i Pawła. Co prawda, nie umarli tego samego dnia (prawdopodobnie nawet nie w tym samym roku), ale ich losy są ze sobą ściśle związane. Warto zatem zastanowić się: Co sprawiło, że kult Księcia Apostołów i Apostoła Narodów w ciągu 2 tys. lat tak wspaniale się rozwinął i nigdy nie osłabł? Aby odpowiedzieć na to pytanie, należy przyjrzeć się życiu tych dwóch wielkich postaci.Pierwsza z nich – Szymon – to zwykły człowiek, który zarabiał na swoje utrzymanie łowieniem ryb. Jednak Chrystus wybrał go i powołał, aby przewodniczył gronu Dwunastu. Nadając mu nowe imię – Piotr (hebr. kefa – skała, kamień), postanowił zbudować na fundamencie jego wiary szczególną budowlę, jaką jest Kościół. Nikt ze znanych nam świętych tak jak św. Piotr nie zaparł się trzykrotnie Mistrza i to w godzinie Jego śmierci. Ale też nikt tak jak on nie żałował i nie wyznał swojej bezgranicznej miłości Jezusowi, stając się przy tym pierwszym w historii papieżem – głową całego Kościoła.


Obok niego jaśnieje postać św. Pawła Apostoła Narodów – pierwszego misjonarza, wybitnego teologa i autora znanych listów skierowanych do pierwszych wspólnot chrześcijańskich. To właśnie jemu przypadło zadanie niesienia wiary w Chrystusa całemu ówczesnemu światu. I choć nigdy nie spotkał nauczającego Jezusa w Jerozolimie, to jednak wydarzenie spod Damaszku zmieniło całe jego życie.


Jako gorliwy faryzeusz, obrońca Prawa i śmiertelny wróg chrześcijan został wręcz „oślepiony” łaską nawrócenia, poświęcając odtąd wszystkie swoje siły misji głoszenia Ewangelii. Kilkakrotnie sądzony, więziony, kamienowany, doświadczony głodem i opuszczeniem, dochował wierności Bogu.
Ci dwaj wielcy święci są zatem dla nas niedościgłym przykładem, jak ten sam Chrystus, pomimo różnych dróg życia, wielości i różnorodności posług, działa w człowieku i przez niego.Piotr Sosnecki, Tygodnik "Niedziela"Autor: Redakcja | 27/06/2010
Komentarze
#1 | dnia 01.01.1970 00:00
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Przenajświętsze Oblicze

Święty Brat Albert Chmielowski

Klub Gazety Polskiej w Sosnowcu

Wierszyna - Mała Polska na Syberii

Święty Szarbel Makhlouf

Starsze newsy

Arcybiskup Jan Cieplak

Kategorie newsów
     Rycerze Kolumba
     Wydarzenia
     Z ratusza
     Polityka
     Sport
     Gospodarka
     Kultura
     Rozrywka
     Z prasy, z netu
     Felietony Krzysztofa Korna
     Do redakcji

Rycerze Kolumba Sosnowiec

Chór Katedralny LUTNIA - Sosnowiec

Ks. Michael McGivney