Święty Ojciec Pio

SosnowiecFakty na YouTube


SosnowiecFakty na twitterze


SosnowiecFakty na Google

Święty Michał Archanioł

Święty Jan Paweł II

Ankieta
Czy poznamy prawdę o Katastrofie Smoleńskiej?

tak

nie

trudno powiedzieć


Zagłębiowscy Święci


Gloria TV


WikiZagłębie


Św. Jakub Apostoł

Nawigacja
     Strona główna
     Galeria zdjęć
     Szukaj
     Linki
     Kategorie
     Regulamin Komentarzy
     Akceptacja plików cookies

Zajrzyj tutaj

Ks. prof. Włodzimierz Sedlak

Matka Boża z Guadalupe


Skarby Bazyliki Matki Boskiej Anielskiej w dąbrowskiej Sztygarce

W Muzeum Miejskim "Sztygarka" w Dąbrowie Górniczej do końca wakacji czynna jest niezwykła wystawa pt."Grzegorz Augustynik - społecznik, patriota i budowniczy Bazyliki Matki Boskiej Anielskiej w Dąbrowie Górniczej". Wśród bezcennych eksponatów historycznych z Bazyliki znajduje się przepiękny ornat gotycki, relikwia po księdzu Arcybiskupie Janie Cieplaku, pierwszym Metropolicie Wileńskim. W dniu dzisiejszym miałem możliwość o tym się osobiście przekonać.Wszystko jednak zaczęło się od telefonu do Muzeum i rozmowy z p. Gabriela Vozsnak, z-cą dyrektora, która wystawę o ks. Augustyniku, wspólnie z ks. kan. Andrzejem Stasiakiem, proboszczem Bazyliki, przygotowała. W rozmowie nawiązałem do dziennikarskiego śledztwa, dotyczącego pośmiertnych losów Arcybiskupa, które serwis sosnowiecfakty.pl, wspólnie z p. Katarzyną Maciejewską od 3 lat prowadzi, które powoli zmierza do szczęśliwego zakończenia. Panie Dyrektor Vozsnak ucieszyła się z zainteresowania serwisu osobą Arcybiskupa i... zaprosiła mnie do zapoznania się z wystawą oraz całym Muzeum. Muszę tutaj zdradzić pewną tajemnicę, że Muzeum "Sztygarka" znalazło się wśród 7 zagłębiowskich zabytków techniki, które zostały przeze mnie zgłoszone w konkursie portalu naszemiasto.pl pn. "Perły województwa śląskiego". Konkurs właśnie dziś się rozpoczął. Informacja ta bardzo panią Dyrektor ucieszyła, tym bardziej że czyni ono starania o wpis na listę obiektów Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego.Wróćmy do samego Muzeum. Choć wystawa prezentuje przede wszystkim osobę księdza Grzegorza Augustynika (1847 - 1929), proboszcza parafii Matki Boskiej Anielskiej w Dąbrowie Górniczej, wielkiego społecznika, popularyzatora teologii, wybitnego duszpasterza, budowniczego tej wspaniałej bazyliki, to ja wybrałem się na nią, żeby zobaczyć ornat, który zachował się po niezłomnym Arcybiskupie Mohylewskim i Wileńskim, kandydacie na ołtarze. Wcześniej zadzwoniłem do p. Zygmunta Motyla, krewnego Arcybiskupa Cieplaka, który zdecydował się mi towarzyszyć.Na wystawie rzeczywiście zaprezentowane są prawdziwe skarby, udostępnione Muzeum przez Parafię Matki Boskiej Anielskiej w Dąbrowie Górniczej. Są tam m.in.: monstrancja z 1909 roku, brewiarz tercjański z 1906 roku, i najważniejsze insygnia kapłańskie: ornat gotycki biały Matki Bożej Anielskiej, ornat jubileuszowy i ornat gotycki po księdzu arcybiskupie Cieplaku.


Nie były one jednak oznakowane i nie wiedzieliśmy, który z ornatów należał do Arcybiskupa Cieplaka. Znalazła się i na to rada, dzięki uprzejmości p. Danuty, pracownika Muzeum, która po prostu to sprawdziła. Spośród trzech przepięknych ornatów, ornatem, relikwią Sługi Bożego Arcybiskupa Jana Cieplaka okazał się ten pierwszy, który został sprawdzony. Na stronie wewnętrznej, tylnej części ornatu, że został on wykonany w Oficynie Factum, A. Witkowskiego w Moskwie. W 1910 roku został zakupiony przez Ignacego Czajewskiego również w Moskwie. Potem musiał należeć do Arcybiskupa Jana Cieplaka, skoro w 1932 roku został nabyty przez ks. kan. S. Mazurkiewicza. Spadkobiercy Arcybiskupa zapewne dostali go w spadku lub gdzieś zakupili i ofiarowali do Bazyliki MBA. Od tego czasu jest więc on własnością Bazyliki Bazyliki Matki Boskiej Anielskiej w Dąbrowie Górniczej. Możemy również przeczytać, że w latach 1951 - 1976 był odnowiony.Ornat jest rzeczywiście przepiękny i niezwykle oryginalny, z widocznymi motywami gotyckimi, ale i bizantyjskimi. Wszystkich zachęcam do jego obejrzenia, jak również całej wystawy poświęconej ks. Augustynikowi. Potrwa ona do 31 sierpnia br.Piotr DudałaAutor: Piotr Dudała | 30/06/2010
Komentarze
#1 | Zygmunt dnia 06.07.2010 11:09
Dzięki uprzejmości Pana Piotra Dudały, otrzymałem dzisiaj, w wysokiej rozdzielczości załączone zdjęcie, ornatu Abp Jana Cieplaka, które umożliwiło odszyfrowanie zapisanego na jego wewnętrznej stronie tekstu, który przestawiam poniżej. Pozostaje przetłumaczenie wierszy 10, 11 i 13 oraz rozwikłanie skrótu Kł z wiersza nr 8. Zwracam się zatem niniejszym o pomoc w tej materii.

1910
Zakupił w Moskwie X Ignacy Czajewski
1932
od spadkobierców Arcybpa Cieplaka
nabył X kanonik S Mazurkiewicz
1951 r11; 1976
Odnowiony 8
Kł M. B. ANIEL.
Dąbrowa G.
Factum
IN ARTIFICIALI OFFICINA
A. Witkowski
MOSC VIAE.

Na stronie wewnętrznej, tylnej części ornatu, pisze że został on wykonany w Oficynie Factum, IN ARTIFICIALI OFFICINA
A. Witkowskiego MOSC VIAE. W 1910 roku został zakupiony przez księdza Ignacego Czajewskiego również w Moskwie. Potem musiał należeć do Arcybiskupa Jana Cieplaka, skoro w 1932 roku został nabyty przez księdza kanonika S. Mazurkiewicza od spadkobierców Arcybiskupa Jana Cieplaka w 1951 roku. Spadkobiercy Arcybiskupa zapewne dostali go w spadku lub gdzieś zakupili i ofiarowali do Bazyliki MBA. Od tego czasu jest więc on własnością Bazyliki Matki Boskiej Anielskiej w Dąbrowie Górniczej. Możemy również przeczytać, że w roku 1976 był odnowiony.
#2 | Marian dnia 05.07.2010 09:24
Tzw. sprawa Sługi Bożego Arcybiskupa Cieplaka, najwyższego rangą duchownego w historii Zagłębia, bezwzględnie powinna miec jakiś ciąg dalszy. Wszystko teraz jest w rekach biskupa sosnwoieckiego ks. Grzegorza Kaszaka!
#3 | krewna dnia 03.07.2010 15:12
Jednym ze spadkobierców był moj dziadek Tomasz Cieplak.
#4 | Zygmunt dnia 02.07.2010 09:12
Poniższy tekst ornatu Abp Jana Cieplaka, zdołałem odczytać, zostały więc z metki, 4 słowa do rozszyfrowania. Zwracam się o pomoc w tej sprawie, zdjęcie nr 4.

1910

Zakupił w Moskwie X Ignacy Czajewski

1932

od spadkobierców Arcybpa Cieplaka

nabył X kanonik S Mazurkiewicz

1951 r11; 1976

Odnowiony 8

K I M. B. ANIEL

Dąbrowa G.

Factum

r30;r30;r30;r30;.. Oficyna

A. Witkowski

r30;r30;r30;r30;r30;r30;r30;.

Na stronie wewnętrznej, tylnej części ornatu, pisze że został on wykonany w r30;. Oficynie Factum, A. Witkowskiego w r30;r30;.. W 1910 roku został zakupiony przez księdza Ignacego Czajewskiego również w Moskwie. Potem musiał należeć do Arcybiskupa Jana Cieplaka, skoro w 1932 roku został nabyty przez księdza kanonika S. Mazurkiewicza od spadkobierców Arcybiskupa Jana Cieplaka w 1951 roku. Spadkobiercy Arcybiskupa zapewne dostali go w spadku lub gdzieś zakupili i ofiarowali do Bazyliki MBA. Od tego czasu jest więc on własnością Bazyliki Matki Boskiej Anielskiej w Dąbrowie Górniczej. Możemy również przeczytać, że w roku 1976 był odnowiony.

Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Przenajświętsze Oblicze

Święty Brat Albert Chmielowski

Klub Gazety Polskiej w Sosnowcu

Wierszyna - Mała Polska na Syberii

Święty Szarbel Makhlouf

Starsze newsy

Arcybiskup Jan Cieplak

Kategorie newsów
     Rycerze Kolumba
     Wydarzenia
     Z ratusza
     Polityka
     Sport
     Gospodarka
     Kultura
     Rozrywka
     Z prasy, z netu
     Felietony Krzysztofa Korna
     Do redakcji

Rycerze Kolumba Sosnowiec

Chór Katedralny LUTNIA - Sosnowiec

Ks. Michael McGivney