W Muzeum Miejskim "Sztygarka" w Dąbrowie Górniczej do końca wakacji czynna jest niezwykła wystawa pt."Grzegorz Augustynik - społecznik, patriota i budowniczy Bazyliki Matki Boskiej Anielskiej w Dąbrowie Górniczej". Wśród bezcennych eksponatów historycznych z Bazyliki znajduje się przepiękny ornat gotycki, relikwia po księdzu Arcybiskupie Janie Cieplaku, pierwszym Metropolicie Wileńskim. W dniu dzisiejszym miałem możliwość o tym się osobiście przekonać.
Wszystko jednak zaczęło się od telefonu do Muzeum i rozmowy z p. Gabriela Vozsnak, z-cą dyrektora, która wystawę o ks. Augustyniku, wspólnie z ks. kan. Andrzejem Stasiakiem, proboszczem Bazyliki, przygotowała. W rozmowie nawiązałem do dziennikarskiego śledztwa, dotyczącego pośmiertnych losów Arcybiskupa, które serwis sosnowiecfakty.pl, wspólnie z p. Katarzyną Maciejewską od 3 lat prowadzi, które powoli zmierza do szczęśliwego zakończenia. Panie Dyrektor Vozsnak ucieszyła się z zainteresowania serwisu osobą Arcybiskupa i... zaprosiła mnie do zapoznania się z wystawą oraz całym Muzeum. Muszę tutaj zdradzić pewną tajemnicę, że Muzeum "Sztygarka" znalazło się wśród 7 zagłębiowskich zabytków techniki, które zostały przeze mnie zgłoszone w konkursie portalu naszemiasto.pl pn. "Perły województwa śląskiego". Konkurs właśnie dziś się rozpoczął. Informacja ta bardzo panią Dyrektor ucieszyła, tym bardziej że czyni ono starania o wpis na listę obiektów Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego.
Wróćmy do samego Muzeum. Choć wystawa prezentuje przede wszystkim osobę księdza Grzegorza Augustynika (1847 - 1929), proboszcza parafii Matki Boskiej Anielskiej w Dąbrowie Górniczej, wielkiego społecznika, popularyzatora teologii, wybitnego duszpasterza, budowniczego tej wspaniałej bazyliki, to ja wybrałem się na nią, żeby zobaczyć ornat, który zachował się po niezłomnym Arcybiskupie Mohylewskim i Wileńskim, kandydacie na ołtarze. Wcześniej zadzwoniłem do p. Zygmunta Motyla, krewnego Arcybiskupa Cieplaka, który zdecydował się mi towarzyszyć.
Na wystawie rzeczywiście zaprezentowane są prawdziwe skarby, udostępnione Muzeum przez Parafię Matki Boskiej Anielskiej w Dąbrowie Górniczej. Są tam m.in.: monstrancja z 1909 roku, brewiarz tercjański z 1906 roku, i najważniejsze insygnia kapłańskie: ornat gotycki biały Matki Bożej Anielskiej, ornat jubileuszowy i ornat gotycki po księdzu arcybiskupie Cieplaku.
Nie były one jednak oznakowane i nie wiedzieliśmy, który z ornatów należał do Arcybiskupa Cieplaka. Znalazła się i na to rada, dzięki uprzejmości p. Danuty, pracownika Muzeum, która po prostu to sprawdziła. Spośród trzech przepięknych ornatów, ornatem, relikwią Sługi Bożego Arcybiskupa Jana Cieplaka okazał się ten pierwszy, który został sprawdzony. Na stronie wewnętrznej, tylnej części ornatu, że został on wykonany w Oficynie Factum, A. Witkowskiego w Moskwie. W 1910 roku został zakupiony przez Ignacego Czajewskiego również w Moskwie. Potem musiał należeć do Arcybiskupa Jana Cieplaka, skoro w 1932 roku został nabyty przez ks. kan. S. Mazurkiewicza. Spadkobiercy Arcybiskupa zapewne dostali go w spadku lub gdzieś zakupili i ofiarowali do Bazyliki MBA. Od tego czasu jest więc on własnością Bazyliki Bazyliki Matki Boskiej Anielskiej w Dąbrowie Górniczej. Możemy również przeczytać, że w latach 1951 - 1976 był odnowiony.
Ornat jest rzeczywiście przepiękny i niezwykle oryginalny, z widocznymi motywami gotyckimi, ale i bizantyjskimi. Wszystkich zachęcam do jego obejrzenia, jak również całej wystawy poświęconej ks. Augustynikowi. Potrwa ona do 31 sierpnia br.
Piotr Dudała









1910
Zakupił w Moskwie X Ignacy Czajewski
1932
od spadkobierców Arcybpa Cieplaka
nabył X kanonik S Mazurkiewicz
1951 r11; 1976
Odnowiony 8
Kł M. B. ANIEL.
Dąbrowa G.
Factum
IN ARTIFICIALI OFFICINA
A. Witkowski
MOSC VIAE.
Na stronie wewnętrznej, tylnej części ornatu, pisze że został on wykonany w Oficynie Factum, IN ARTIFICIALI OFFICINA
A. Witkowskiego MOSC VIAE. W 1910 roku został zakupiony przez księdza Ignacego Czajewskiego również w Moskwie. Potem musiał należeć do Arcybiskupa Jana Cieplaka, skoro w 1932 roku został nabyty przez księdza kanonika S. Mazurkiewicza od spadkobierców Arcybiskupa Jana Cieplaka w 1951 roku. Spadkobiercy Arcybiskupa zapewne dostali go w spadku lub gdzieś zakupili i ofiarowali do Bazyliki MBA. Od tego czasu jest więc on własnością Bazyliki Matki Boskiej Anielskiej w Dąbrowie Górniczej. Możemy również przeczytać, że w roku 1976 był odnowiony.