Święty Ojciec Pio

SosnowiecFakty na YouTube


SosnowiecFakty na twitterze


SosnowiecFakty na Google

Święty Michał Archanioł

Święty Jan Paweł II

Ankieta
Czy poznamy prawdę o Katastrofie Smoleńskiej?

tak

nie

trudno powiedzieć


Zagłębiowscy Święci


Gloria TV


WikiZagłębie


Św. Jakub Apostoł

Nawigacja
     Strona główna
     Galeria zdjęć
     Szukaj
     Linki
     Kategorie
     Regulamin Komentarzy
     Akceptacja plików cookies

Zajrzyj tutaj

Ks. prof. Włodzimierz Sedlak

Matka Boża z Guadalupe


Ks. Grzegorz Augustynik wybitny ...Sosnowiczanin

Rok 2010 poświęcony został w Dąbrowie Górniczej postaci wielkiego patrioty i działacza społeczno-kulturalnego księdza prałata Grzegorza Augustynika, budowniczego Bazyliki Matki Boskiej Anielskiej. Ks. Augustynik jest jedną z najznamienitszych postaci Zagłębia i polskiego kościoła. Mało ludzi wie, że ks. Augustynik, kojarzony głównie z Dąbrową Górniczą, urodził się w Zagórzu, obecnej dzielnicy Sosnowca.Grzegorz Augustynik urodził się 25 listopada 1847 r. w rodzinie robotników rolnych w Zagórzu, wiosce w powiecie będzińskim, usytuowanej nieopodal Dąbrowy Górniczej. Szkołę elementarną również ukończył w Zagórzu. Był jednym z wychowanków Sługi Bożej Wandy Malczewskiej (1822-1896), która mieszkała u swego krewnego Jacka Siemieńskiego w pobliskim Klimontowie. Ks. Augustynik był później jej pierwszym biografem.W latach 1861-1869 uczęszczał do gimnazjum w Piotrkowie Trybunalskim. W 1869 r. wstąpił na Wydział Medyczny Uniwersytetu Warszawskiego, wkrótce przeniósł się jednak do Seminarium Duchownego w Kielcach.Święcenia kapłańskie otrzymał 31 sierpnia 1872 r. Studia teologiczne kontynuował w Akademii Duchownej Rzymskokatolickiej w Petersburgu. Nie ukończył ich jednak ze względu na stan zdrowia.

Urodzony i wychowany w Sosnowcu, był związany głównie z Dąbrową Górniczą. Ślad swojej obecności pozostawił jednak w wielu innych miejscowościach m.in.: w parafii Janina k. Buska Zdroju, w Siemoni, Bobrownikach, Grodźcu, Czeladzi, Włoszczowie, a także Częstochowie (Jasna Góra) i Krakowie. Chcąc przybliżyć tę postać zaplanowano w Dabrowie Górniczej wiele imprez i uroczystości. Może warto byłoby spopularyzować tę postać również w jego rodzinnym mieście Sosnowcu.

Przypominamy pozdrowienia dla ks. Augystynika od Arcybiskupa Jana Cieplaka. Portret ten jest jedną z niewielu pamiątek po Arcybiskupie, jakie zachowały się w dąbrowskiej bazylice.

Autor: Piotr Dudała | 08/07/2010
Komentarze
#1 | Bolek dnia 17.07.2010 11:47
I ja sobie i Wy sobie, każdy sobie rzepkę skrobier30;r30;. Każdemu troszeczkę r11; diabłu ogarek, a Panu Bogu świeczkę, by tylko mnie było dobrzer30;r30;.
#2 | rety dnia 13.07.2010 13:38
sosnowiczanin z małej litery!!!
#3 | Urszula dnia 11.07.2010 05:09
czyli że Gierek był Porąbczaninem?
#4 | @zag dnia 10.07.2010 21:13
słusznie mówisz, zgadzam się był Zagórzaninem!
podobnie Gierek też nigdy nie był Sosnowiczaninem, Porąbkę też wcielono do Sosnowca w 1975r.
#5 | zag dnia 10.07.2010 19:26
Ks. Augustynik nigdy nie był Sosnowiczaninem. To chłopak z Zagórza, które wcielono do Sosnowca dopiero w 1975 roku.
#6 | anonim dnia 10.07.2010 07:48
W czasie wizyty papieża w Polsce spotyka się dwóch księży:
- Księże, skąd ja księdza znam? - pyta jeden.
- Jak to skąd? - odpowiada drugi - Przecież razem pracujemy na V komisariacie!!
#7 | Piotr Dudała dnia 10.07.2010 07:34
Rok Augustynika ogłosiły władze Dąbrowy Górniczej i to one, ale i liczni mieszkańcy całego Zagłębia od dawna uważają ks. prałata Grzegorza Augustynika, budowniczego bazyliki Matki Boskiej Anielskiej w Dąbrowy Górniczej za jednego z najznamienitszych ludzi Zagłębia. Nie ma tutaj żadnego drugiego dna, ani walki z kimkolwiek. Ks. Augustynik nie należy, jak tu się sugeruje, do grupy "jakichkolwiek postaci ze środowiska kościelnego" to wybitna postać. Ks. Augustynik Prowadził intensywną działalność piśmienniczą r11; obejmującą kilkadziesiąt pozycji zwartych i liczne artykuły z problematyki społeczno-religijnej. Jest też autorem bardzo popularnego śpiewnika kościelnego. Jest pierwszym biografem Sługi Bożej Wandy Malczewskiej. Jeśli nikomu nie przeszkadza, ze tow. Edward Gierek urodził się w Porębce i jest traktowany jako Sosnowiczanin, to dlaczego ma przeszkadzać, że ktoś urodził się i wychował w Zagórzu? Takie są fakty i nie jest to "dopasowywanie" kogoś, ale tylko stwierdzenie faktu. Czy jest to walka z tzw. czerwonym Zagłębiem? Nie sądzę, w każdym bądź razie nawet o tym nie pomyślałem. Obawa, ze przez pokazanie postaci kilku zasłużonych duchownych może zaszkodzić komunistom jest co najmniej dziwna. Jeśli komunisci naprawdę tak wiele zrobili dla tego regionu, to ludzie to docenią, a Czerwone Zagłębie może spać spokojnie:-)))
Jeszcze jedno, uważam, że jeśli ktoś był lub jest osobą duchowną, to wcale nie dyskwalifikuje go do bycia osobą wybitną. Ks. Grzegorz Augustynik jest tego znakomitym przykładem.
#8 | anonim dnia 10.07.2010 06:28
No tak...To już są wystarczające powody, aby kogos nazwać (pod warunkiem że był dodtojnikiem katolickim), jednym z najznamienitszych ludzi Zagłębia.Mam wrażenie, że p. Piotr szuka "na siłę" jakichkolwiek postaci ze środowiska kościelnego, a następnie "dopasowuje" do naszego miasta. Wystarczy, że urodził sie gdzieś w pobliżu, a to już jest wystarczający powód. Czyżby w ten sposób walczono z tzw. czerwonym Zagłębiem? To przypomina metody komunistów, zwłaszcza z lat 50-tych.Szukajmy postaci, które naprawdę coś zrobiły dla regionu.
#9 | Zygmunt dnia 09.07.2010 21:36
Spróbujmy wyszukać wspólne wątki życiowe obu kapłanów, Arcybiskupa Jana Cieplaka i ks. Grzegorza Augustynika:
r6; Obaj Zagłębianie, urodzeni w sąsiednich miejscowościach: Dąbrowa Górnicza i Zagórze.
r6; Związani z Bazyliką MBA w Dąbrowie Górniczej.
r6; Uczęszczali do Seminarium Duchownego w Kielcach.
r6; Studiowali w Akademii Duchownej Rzymskokatolickiej w Petersburgu.
r6; Arcybiskup Jan Cieplak, śle z USA pozdrowienia dla ks. Augustynika, które przesyła wraz ze swoim portretem, czy z tego wynika, że znali się osobiście i ze sobą korespondowali ?
r6; 15 sierpnia 1881 r. w dąbrowskim sanktuarium Matki Bożej Anielskiej, ks. Jan Cieplak odprawił swą pierwszą Mszę św. Biskup Cieplak, po wypuszczeniu z więzienia w sowietach, był w Dąbrowie Górniczej, gdzie przebywał i kogo odwiedził? Czy spotkał się wówczas z ks. Grzegorzem Augustynikiem ?

#10 | anonim dnia 09.07.2010 20:55
Jednym z najznamienitszych ludzi Zagłębia? Panie Piotrze, naprawde mamy w kraju wielu dobrych psychiatrów. Polecam Panu.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Przenajświętsze Oblicze

Święty Brat Albert Chmielowski

Klub Gazety Polskiej w Sosnowcu

Wierszyna - Mała Polska na Syberii

Święty Szarbel Makhlouf

Starsze newsy

Arcybiskup Jan Cieplak

Kategorie newsów
     Rycerze Kolumba
     Wydarzenia
     Z ratusza
     Polityka
     Sport
     Gospodarka
     Kultura
     Rozrywka
     Z prasy, z netu
     Felietony Krzysztofa Korna
     Do redakcji

Rycerze Kolumba Sosnowiec

Chór Katedralny LUTNIA - Sosnowiec

Ks. Michael McGivney