Publikujemy treść listu, jaki został skierowany do ks. dr Grzegorza Kaszaka, Ordynariusza Diecezji Sosnowieckiej, z prośbą o ustanowienie nowego postulatora procesu beatyfikacyjnego Sługi Bożego ks. dr Jana Cieplaka oraz o wyrażenie zgody o podjęcie starań o sprowadzenie do Polski trumny z ciałem Arcybiskupa. List ten jest bardzo ważny, bo zamyka pewien etap w staraniach o wznowienie procesu beatyfikacyjnego Arcybiskupa Cieplaka, oddając jednocześnie inicjatywę w ręce najbardziej odpowiednie i godne.
Piotr Dudała, Redaktor Naczelny Serwisu SosnowiecFakty.pl
Będzin, 07.07.2010r.
Jego Ekscelencja
Ksiądz Biskup dr Grzegorz Kaszak,
Ordynariusz Diecezji Sosnowieckiej
Księże Biskupie Ordynariuszu
Od wielu lat czynimy usilne starania, żeby przywrócić pamięć naszego czcigodnego rodaka Sługi Bożego Arcybiskupa Jana Cieplaka, arcybiskupa sufragana mohylewskiego oraz arcybiskupa nominata wileńskiego. Pochodził on z Dąbrowy Górniczej, a ochrzczony został w parafii św. Trójcy w Będzinie. Po uzyskaniu niepokojących informacji od polskich pielgrzymów, którzy nie widzieli w wileńskiej katedrze grobu i epitafium Arcybiskupa, od 2007r. staraliśmy się ustalić, gdzie zostały przeniesione doczesne szczątki Sługi Bożego Jana Cieplaka. Równocześnie zabiegaliśmy o uzyskanie informacji na temat aktualnego stanu procesu beatyfikacyjnego Arcybiskupa, rozpoczętego w Rzymie w 1952r., ponieważ z całego serca pragniemy, żeby proces ten był kontynuowany.
Po trzech latach udało nam się ustalić prezentowane poniżej fakty:
• Doczesne szczątki Arcybiskupa Jana Cieplaka wciąż spoczywają w najważniejszym kościele Wilna i Litwy, czyli w Katedrze pw. Trójcy Świętej, św. Stanisława Biskupa i św. Władysława Męczennika,
• Niestety są złożone za kratami i do trumny nie ma dostępu. Jest ona zakryta innymi trumnami dostojników kościelnych i państwowych Litwy i Polski. Nie wiadomo, czy na trumnie jest jakiś epigraf. Aby zbadać, która trumna zawiera relikwie Sługi Bożego, trzeba ją otworzyć lub chociażby się do niej dostać, czego może dokonać specjalnie powołana komisja specjalistów, za zgodą Episkopatów Litwy i Polski. Może na trumnie być jakaś tabliczka z napisem? Relikwie zapewne posiadają jeszcze strój arcybiskupa ? Może zostały jakieś przedmioty nie ukradzione w czasie komunizmu, po których rozpozna się doczesne szczątki Sługi Bożego? Autentyczność relikwii można też potwierdzić porównawczym materiałem DNA. Krewni Sługi Bożego dysponują swoim kodem genetycznym DNA i są gotowi pomóc w tej identyfikacji,
• Krewny Arcybiskupa Zygmunt Motyl poinformował Proboszcza wileńskiej katedry, że zakończona została rzymska faza procesu beatyfikacyjnego Sługi Bożego Jana Cieplaka i konieczne jest odnalezienie jego doczesnych szczątków dla przygotowywanej beatyfikacji,
• Proboszcz katedry poinformował ww. krewnego Arcybiskupa, że Abp Jan Cieplak nie miał ingresu w Katedrze i nie sprawował urzędu ani jednego dnia, co ma usprawiedliwiać fakt braku jakiejkolwiek tablicy w Katedrze, poświęconej Arcybiskupowi. (A przecież wiadomo, że nie mógł mieć ingresu, bo wcześniej zmarł, ale arcybiskupem archidiecezji wileńskiej mianował Go Papież i tę wolę należy uszanować).
• Według informacji uzyskanych od pana Edwarda Trusewicza sekretarza Związku Polaków na Litwie wiemy, że ks. Robertas Salasevicius, Kanclerz Kurii Metropolitarnej w Wilnie i jednocześnie proboszcz wileńskiej Katedry, zaznaczył iż w przypadku dalszego prowadzenia w Polsce procesu beatyfikacyjnego Arcybiskupa, przychylnie odniesie się do ewentualnego przeniesienia zwłok do Polski.
Naszym zdaniem doczesne szczątki Sługi Bożego Jana Cieplaka nie powinny być ukryte przed wiernymi, ponieważ nie maleje zainteresowanie Jego osobą, a w Zagłębiu wciąż żywy jest Jego kult. Uważamy, że powinny one być złożone w odpowiednim sarkofagu, w miejscu godnym Sługi Bożego. Uważamy, że Katedra Wileńska nie jest obecnie miejscem, gdzie może być on czczony, tym bardziej, że symbolicznie na miejscu jego pochówku złożono doczesne szczątki Litwina bł. Jerzego Matulewicza, będącego przed Abp Cieplakiem biskupem wileńskim.
Po odnalezieniu trumny Arcybiskupa Cieplaka, co już nastąpiło, wydaje się koniecznym wystąpienie do rządu litewskiego o zgodę na sprowadzenie do Polski Jego doczesnych szczątków i umieszczenie ich w którymś z kościołów naszej diecezji. Po głębokim zastanowieniu oraz skonsultowaniu z rodziną Arcybiskupa i ks. kan. Andrzejem Stasiakiem, pozwolimy sobie zasugerować ks. Biskupowi, że najlepszymi godnymi według nas miejscami były by:
Bazylika NMP Anielskiej, w rodzinnym mieście Arcybiskupa, w Dąbrowie Górniczej.
Kaplica św. Anny w tzw. dolnym kościele w sosnowieckiej Katedrze. Mógłby to być zaczątek "Zagłębiowskiego Wawelu", gdzie spoczywaliby najwybitniejsi Zagłębiacy. Nasz region niewątpliwie potrzebuje takiego Panteonu - Sanktuarium, które by budowało i umacniało naszą zagłębiowską tożsamość, patriotyzm, wierność Bogu i Ojczyźnie.
Celem przybliżenia tej postaci moglibyśmy organizować m.in.: konferencje, sympozja, sesje poświęcone życiu i działalności Arcybiskupa Jana Cieplaka z udziałem znawców tematu np. historyka, Ks. Rektora WSD Diecezji Sosnowieckiej w Krakowie dr Mariusza Trąby. Myślimy również, iż wydanie obrazka z wizerunkiem Arcybiskupa i modlitwą za wstawiennictwem Sługi Bożego pomoże w kontynuacji procesu beatyfikacyjnego. W kurii diecezji sosnowieckiej na ręce obecnego Kanclerza Kurii ks. kan. Mariusza Karasia złożyliśmy jakiś czas temu obszerny materiał z życiorysem Arcybiskupa.
Prosimy serdecznie Jego Ekscelencję o wyrażenie zgody na:
o Ustanowienie nowego postulatora procesu beatyfikacyjnego, a tym samym jego wznowienie przez Diecezję Sosnowiecką.
o Wyrażenie zgody o podjęcie przez nas starań o sprowadzenie do Polski trumny z ciałem Sługi Bożego ks. dr Jana Cieplaka i wskazanie miejsca Jego pochówku.
Z poważaniem
Proboszcz Parafii MB Anielskiej w Dąbrowie Górniczej
ks. kan. Andrzej Stasiak
Proboszcz Parafii św. Jana Chrzciciela w Będzinie
ks. Marek Maziarz
Katarzyna Maciejewska,
prezes Parafialnego Oddziału
Akcji Katolickiej im. dra Adama Bilika Parafii św. Trójcy
w Będzinie
Zygmunt Motyl, krewny Arcybiskupa Jana Cieplaka
Piotr Dudała, redaktor naczelny portalu Sosnowiec Fakty