Święty Ojciec Pio

SosnowiecFakty na YouTube


SosnowiecFakty na twitterze


SosnowiecFakty na Google

Święty Michał Archanioł

Święty Jan Paweł II

Ankieta
Czy poznamy prawdę o Katastrofie Smoleńskiej?

tak

nie

trudno powiedzieć


Zagłębiowscy Święci


Gloria TV


WikiZagłębie


Św. Jakub Apostoł

Nawigacja
     Strona główna
     Galeria zdjęć
     Szukaj
     Linki
     Kategorie
     Regulamin Komentarzy
     Akceptacja plików cookies

Zajrzyj tutaj

Ks. prof. Włodzimierz Sedlak

Matka Boża z Guadalupe


Prośba o wznowienie procesu beatyfikacyjnego Arcybiskupa Jana Cieplaka!

Publikujemy treść listu, jaki został skierowany do ks. dr Grzegorza Kaszaka, Ordynariusza Diecezji Sosnowieckiej, z prośbą o ustanowienie nowego postulatora procesu beatyfikacyjnego Sługi Bożego ks. dr Jana Cieplaka oraz o wyrażenie zgody o podjęcie starań o sprowadzenie do Polski trumny z ciałem Arcybiskupa. List ten jest bardzo ważny, bo zamyka pewien etap w staraniach o wznowienie procesu beatyfikacyjnego Arcybiskupa Cieplaka, oddając jednocześnie inicjatywę w ręce najbardziej odpowiednie i godne.Piotr Dudała, Redaktor Naczelny Serwisu SosnowiecFakty.plBędzin, 07.07.2010r.

Jego Ekscelencja

Ksiądz Biskup dr Grzegorz Kaszak,

Ordynariusz Diecezji Sosnowieckiej
Księże Biskupie OrdynariuszuOd wielu lat czynimy usilne starania, żeby przywrócić pamięć naszego czcigodnego rodaka Sługi Bożego Arcybiskupa Jana Cieplaka, arcybiskupa sufragana mohylewskiego oraz arcybiskupa nominata wileńskiego. Pochodził on z Dąbrowy Górniczej, a ochrzczony został w parafii św. Trójcy w Będzinie. Po uzyskaniu niepokojących informacji od polskich pielgrzymów, którzy nie widzieli w wileńskiej katedrze grobu i epitafium Arcybiskupa, od 2007r. staraliśmy się ustalić, gdzie zostały przeniesione doczesne szczątki Sługi Bożego Jana Cieplaka. Równocześnie zabiegaliśmy o uzyskanie informacji na temat aktualnego stanu procesu beatyfikacyjnego Arcybiskupa, rozpoczętego w Rzymie w 1952r., ponieważ z całego serca pragniemy, żeby proces ten był kontynuowany.Po trzech latach udało nam się ustalić prezentowane poniżej fakty:• Doczesne szczątki Arcybiskupa Jana Cieplaka wciąż spoczywają w najważniejszym kościele Wilna i Litwy, czyli w Katedrze pw. Trójcy Świętej, św. Stanisława Biskupa i św. Władysława Męczennika,

• Niestety są złożone za kratami i do trumny nie ma dostępu. Jest ona zakryta innymi trumnami dostojników kościelnych i państwowych Litwy i Polski. Nie wiadomo, czy na trumnie jest jakiś epigraf. Aby zbadać, która trumna zawiera relikwie Sługi Bożego, trzeba ją otworzyć lub chociażby się do niej dostać, czego może dokonać specjalnie powołana komisja specjalistów, za zgodą Episkopatów Litwy i Polski. Może na trumnie być jakaś tabliczka z napisem? Relikwie zapewne posiadają jeszcze strój arcybiskupa ? Może zostały jakieś przedmioty nie ukradzione w czasie komunizmu, po których rozpozna się doczesne szczątki Sługi Bożego? Autentyczność relikwii można też potwierdzić porównawczym materiałem DNA. Krewni Sługi Bożego dysponują swoim kodem genetycznym DNA i są gotowi pomóc w tej identyfikacji,

• Krewny Arcybiskupa Zygmunt Motyl poinformował Proboszcza wileńskiej katedry, że zakończona została rzymska faza procesu beatyfikacyjnego Sługi Bożego Jana Cieplaka i konieczne jest odnalezienie jego doczesnych szczątków dla przygotowywanej beatyfikacji,

• Proboszcz katedry poinformował ww. krewnego Arcybiskupa, że Abp Jan Cieplak nie miał ingresu w Katedrze i nie sprawował urzędu ani jednego dnia, co ma usprawiedliwiać fakt braku jakiejkolwiek tablicy w Katedrze, poświęconej Arcybiskupowi. (A przecież wiadomo, że nie mógł mieć ingresu, bo wcześniej zmarł, ale arcybiskupem archidiecezji wileńskiej mianował Go Papież i tę wolę należy uszanować).

• Według informacji uzyskanych od pana Edwarda Trusewicza sekretarza Związku Polaków na Litwie wiemy, że ks. Robertas Salasevicius, Kanclerz Kurii Metropolitarnej w Wilnie i jednocześnie proboszcz wileńskiej Katedry, zaznaczył iż w przypadku dalszego prowadzenia w Polsce procesu beatyfikacyjnego Arcybiskupa, przychylnie odniesie się do ewentualnego przeniesienia zwłok do Polski.Naszym zdaniem doczesne szczątki Sługi Bożego Jana Cieplaka nie powinny być ukryte przed wiernymi, ponieważ nie maleje zainteresowanie Jego osobą, a w Zagłębiu wciąż żywy jest Jego kult. Uważamy, że powinny one być złożone w odpowiednim sarkofagu, w miejscu godnym Sługi Bożego. Uważamy, że Katedra Wileńska nie jest obecnie miejscem, gdzie może być on czczony, tym bardziej, że symbolicznie na miejscu jego pochówku złożono doczesne szczątki Litwina bł. Jerzego Matulewicza, będącego przed Abp Cieplakiem biskupem wileńskim.Po odnalezieniu trumny Arcybiskupa Cieplaka, co już nastąpiło, wydaje się koniecznym wystąpienie do rządu litewskiego o zgodę na sprowadzenie do Polski Jego doczesnych szczątków i umieszczenie ich w którymś z kościołów naszej diecezji. Po głębokim zastanowieniu oraz skonsultowaniu z rodziną Arcybiskupa i ks. kan. Andrzejem Stasiakiem, pozwolimy sobie zasugerować ks. Biskupowi, że najlepszymi godnymi według nas miejscami były by:

 Bazylika NMP Anielskiej, w rodzinnym mieście Arcybiskupa, w Dąbrowie Górniczej.

 Kaplica św. Anny w tzw. dolnym kościele w sosnowieckiej Katedrze. Mógłby to być zaczątek "Zagłębiowskiego Wawelu", gdzie spoczywaliby najwybitniejsi Zagłębiacy. Nasz region niewątpliwie potrzebuje takiego Panteonu - Sanktuarium, które by budowało i umacniało naszą zagłębiowską tożsamość, patriotyzm, wierność Bogu i Ojczyźnie.Celem przybliżenia tej postaci moglibyśmy organizować m.in.: konferencje, sympozja, sesje poświęcone życiu i działalności Arcybiskupa Jana Cieplaka z udziałem znawców tematu np. historyka, Ks. Rektora WSD Diecezji Sosnowieckiej w Krakowie dr Mariusza Trąby. Myślimy również, iż wydanie obrazka z wizerunkiem Arcybiskupa i modlitwą za wstawiennictwem Sługi Bożego pomoże w kontynuacji procesu beatyfikacyjnego. W kurii diecezji sosnowieckiej na ręce obecnego Kanclerza Kurii ks. kan. Mariusza Karasia złożyliśmy jakiś czas temu obszerny materiał z życiorysem Arcybiskupa.Prosimy serdecznie Jego Ekscelencję o wyrażenie zgody na:

o Ustanowienie nowego postulatora procesu beatyfikacyjnego, a tym samym jego wznowienie przez Diecezję Sosnowiecką.

o Wyrażenie zgody o podjęcie przez nas starań o sprowadzenie do Polski trumny z ciałem Sługi Bożego ks. dr Jana Cieplaka i wskazanie miejsca Jego pochówku.Z poważaniemProboszcz Parafii MB Anielskiej w Dąbrowie Górniczej

ks. kan. Andrzej Stasiak
Proboszcz Parafii św. Jana Chrzciciela w Będzinie
ks. Marek Maziarz
Katarzyna Maciejewska,
prezes Parafialnego Oddziału
Akcji Katolickiej im. dra Adama Bilika Parafii św. Trójcy
w Będzinie


Zygmunt Motyl, krewny Arcybiskupa Jana CieplakaPiotr Dudała, redaktor naczelny portalu Sosnowiec Fakty
Autor: Piotr Dudała | 12/07/2010
Komentarze
#1 | Zygmunt dnia 14.07.2010 18:49
W pierwotnym kościele p.w. św. Aleksandra B.M., zostało wskazane przez Proboszcza Bazyliki MBA, ks. Kan. Andrzeja Stasiaka na złożenie relikwi Sługi Bożego Abp Jana Cieplaka, to obecnie kaplica Św. Józefa.
#2 | ???? dnia 14.07.2010 11:51
Odpowiedź sekretarza stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych - z upoważnienia ministra -

na zapytanie nr 5229

w sprawie ustalenia miejsca spoczynku arcybiskupa Jana Cieplaka

Szanowny Panie Marszałku!

W związku z zapytaniem pana posła Jarosława Pięty oraz grupy posłów (pismo nr SPS-024-5229/09 z dnia 17 listopada 2009 r.) w sprawie ustalenia miejsca spoczynku arcybiskupa Jana Cieplaka uprzejmie informuję:

Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP podjęło działania w celu ustalenia miejsca pochówku abpa Jana Cieplaka. Sprawą zajmuje się Wydział Konsularny Ambasady RP w Wilnie, który wystąpił do proboszcza parafii katedralnej pełniącego funkcję kanclerza Kurii Metropolitalnej w Wilnie o sprawdzenie, czy grób arcybiskupa Cieplaka znajduje się w krypcie katedry wileńskiej.

W ocenie Wydziału Konsularnego Ambasady RP sprawa jest na tyle delikatna, że jakiekolwiek naciski mogłyby utrudnić uzyskanie wiążącej informacji. Odpowiedzi można spodziewać się w ciągu kilku tygodni, prawdopodobnie już po upływie ustawowego terminu odpowiedzi na interpelację i zapytanie poselskie, który w przypadku zapytania pana posła Jarosława Pięty upływa 8 grudnia 2009 r. W przypadku uzyskania potwierdzonych informacji przez ww. wydział konsularny MSZ prześle odpowiedź do Sejmu RP zgodnie z obowiązującymi procedurami.

Z wyrazami szacunku

Sekretarz stanu

Jan Borkowski

Warszawa, dnia 2 grudnia 2009 r.

#3 | Henryk dnia 14.07.2010 10:57
Też sie raduję!Tłumy będą na ulicach.
#4 | Krystyna dnia 14.07.2010 05:52
Wspaniała wiadomość!
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Przenajświętsze Oblicze

Święty Brat Albert Chmielowski

Klub Gazety Polskiej w Sosnowcu

Wierszyna - Mała Polska na Syberii

Święty Szarbel Makhlouf

Starsze newsy

Arcybiskup Jan Cieplak

Kategorie newsów
     Rycerze Kolumba
     Wydarzenia
     Z ratusza
     Polityka
     Sport
     Gospodarka
     Kultura
     Rozrywka
     Z prasy, z netu
     Felietony Krzysztofa Korna
     Do redakcji

Rycerze Kolumba Sosnowiec

Chór Katedralny LUTNIA - Sosnowiec

Ks. Michael McGivney