Święty Ojciec Pio

SosnowiecFakty na YouTube


SosnowiecFakty na twitterze


SosnowiecFakty na Google

Święty Michał Archanioł

Święty Jan Paweł II

Ankieta
Czy poznamy prawdę o Katastrofie Smoleńskiej?

tak

nie

trudno powiedzieć


Zagłębiowscy Święci


Gloria TV


WikiZagłębie


Św. Jakub Apostoł

Nawigacja
     Strona główna
     Galeria zdjęć
     Szukaj
     Linki
     Kategorie
     Regulamin Komentarzy
     Akceptacja plików cookies

Zajrzyj tutaj

Ks. prof. Włodzimierz Sedlak

Matka Boża z Guadalupe


Na Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego będzie więcej obiektów z Zagłębia

Urząd Marszałkowski zamierza odświeżyć listę obiektów na Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego. Część budynków nie nadaje się do tego by je promować jako atrakcje turystyczne - są albo zamknięte dla odwiedzających albo zaniedbane i brudne.


Będzie więcej obiektów z Zagłębia.- Nową listę ogłosimy oficjalnie za dwa tygodnie. Mogę zdradzić, że kilka obiektów wypadnie, ale na ich miejscu pojawią się nowe - mówi Tomasz Stęplewski, dyrektor Wydziału Promocji Urzędu Marszałkowskiego.Nam udało się dowiedzieć, że na "nowym" szlaku znajdzie się więcej zabytków z Zagłębia. Dzisiaj jest na nim tylko dworzec w Sosnowcu.

Forum wywalczyłoTo efekt kilkuletniej walki działaczy Forum dla Zagłębia Dąbrowskiego, którzy od dnia powstania szlaku nie szczędzili mu krytyki, bo Zagłebie zostało w nim pominięte. - Zdajemy sobie sprawę, że część obiektów postindustrialnych jest u nas w opłakanym stanie. Rozumiemy, że może nie nadają się dzisiaj do zwiedzania. Ale to nie zmienia faktu, że jest wiele ciekawych miejsc, które już dzisiaj funkcjonują jako np. placówki kulturalne. Dlaczego ich nie wyróżnić? - pyta Dariusz Jurek, szef Forum.Właśnie dlatego FdZ już w ubiegłym roku rozpoczęło prace nad przygotowaniem własnego, Zagłębiowskiego Szlak Zabytków Techniki. Umieszczono na nim m.in. dworzec w Będzinie, kopalnię Saturn w Czeladzi, wieżę ciśnień w Grodźcu, elektrownię Łagisza, a także zabytkową kopalnię Sztygarka w Dąbrowie Górniczej i czeladzką Galerię Elektrownia. Właśnie te dwa ostatnie obiekty trafią teraz na szlak wojewódzki.- To są miejsca nie tylko ładne, ale także "żyjące" na co dzień. Sztygarkę chętnie odwiedzają turyści , bo ma przewodników i ciekawe trasy turystyczne. Z kolei Galeria Elektrownia okazała się miejscem chętnie odwiedzanym przez artystów. Warto je promować - ocenia Dariusz Walerjański z zabrzańskiego Międzynarodowego Centrum Dokumentacji Zabytków Poprzemysłowych dla Turystyki, który opiniował nową listę.Trzecim z dodanych do szlaku obiektów ma być Elektrociepłownia Szombierki z Bytomia, o której szansach mówiło się dużo podczas tegorocznej Industriady.
Jednak na trasie ubędzie także kilku pozycji. Swoje miejsce straci na nim katowicka Fabryka Porcelana Śląska i dworzec PKP w Rudzie Śląskiej Chebziu. Pierwsza na szlaku jest, bo jest - nie mogą jej zwiedzać turyści. Z kolei dworzec w Chebziu jest zdewastowany. - To nie jest tak, że budynki, które zostaną usunięte ze szlaku, tracą wartość dla miłośników architektury industrialnej. No ale przecież bezcelowe jest promowanie i to za granicą dworca w Chebziu tylko dlatego, że ma ciekawą bryłę - dodaje Waleriański.Część budynków dostanie też ostrzeżenie, że w przyszłości mogą wypaść ze szlaku. Tak ma się stać z wspomnianym już sosnowieckim dworcem.Łukasz Buszman, www.naszemiasto.pl
Autor: Redakcja | 10/10/2010
Komentarze
#1 | Obserwator dnia 17.10.2010 07:59
Od 1945r. do chwili obecnej w Sosnowcu i Dąbrowie Górniczej rządzi ekipa "PZPR" która twierdzi, że jeśli ktoś był dobry w czsach PRL-u to również jest dobry teraz - w RP III. Takie dyrdymały to może wymyślić tylko człowek przebiegły i chory na władzę. Zatem jest konieczna zmiana dla dobra rozwoju tych miast zrządzanych skorunpowanymi urzędnikami. I z-ca prezydenta (były sekretarz KZ Huty Buczek) rządzi 20 lat, domagając się prywatnie poiniędzy na rzekomy sport od zatrudnionych firmw UM Sosnowca. Tak pewnie w tych miastach czuje się była "czerwona burżuazja" posiadająca kilkumilionowe majątki i kupująca sobie wyborców za pieniądze samorządowe (społeczne). Jest ochydne i chore - dlatego konieczne są zmiany.
#2 | a dworzec w Maczkach ? dnia 13.10.2010 10:35
"Dworzec w Sosnowcu zostanie na pewno, jako jedna z perełek i największych atrakcji (jak wypadnie jeszcze Bielsko-Biała, a jest na to duża szansa, to zostaniemy tam JEDYNYM dworcem). I jest za to komu dziękować w Sosnowcu, można nawet imiennie".
To może ten dobroczyńca sosnowieckiego dworca skoro się już tak wybitnie zapisał ku pamięci następnym pokoleniom zajmie się teraz tym drugim i znacznie cenniejszym dworcem w Maczkach?
Skoro ma takie możliwości to na co czeka? Pod względem prawnym oba są w takiej samej sytuacji gdyż są własnością PKP. Czyżby różnica w urzędniczym podejściu polegała na tym że jeden jest na widoku, a drugi na zadupiu?
#3 | jerzy dnia 12.10.2010 10:38
rRÓBMY SWOJEr1;
Pokażmy to co mamy, o czym warto wiedzieć i co zwiedzić. Zagłębiowski Szlak Zabytków Techniki jest dobrą drogą by wyjść z tego marazmu rbo oni r30;r1; b6y
#4 | turysta dnia 12.10.2010 08:48
Znawca się znalazł SmileSmileSmile
A cóż to za atrakcja turystyczna, dworzec w Sosnowcu ?
Poza ciekawą bryłą architektoniczną nie spełnia ŻADNYCH innych funkcji atrakcji turystycznej. Nie ma żadnej ekspozycji, nie ma żadnych imprez (te żałosne próby raczej trudno raczej nazwać imprezami turystycznymi), ba nawet nie ma głupiej ozdobnej pieczątki (wykonanie której to góra 30 zł) którą turyści zwiedzający Szlak Zabytków Techniki wbijają do specjalnej książeczki. W Sosnowcu turyści muszą się prosić w kasie o ich podbicie i czasem z łaską prośba zostaje spełniona. Zaniedbane są więc nawet takie banalne, proste i tanie rzeczy które są regułą na innych obiektach, Wystarczy się tylko ruszyć aby to zobaczyć i stwierdzić. Chętnie poznam imiennie tą osobę która nie potrafi zrealizować nawet tak prostych spraw, więc kto to w takim razie jest? Żółta kartka jak najbardziej się jej należy, a na podziękowania to musi ostro zapracować. Tym bardziej że za to co robi, a nawet za to co nie robi, a powinna z racji swoich obowiązków służbowych bierze zapewne całkiem sporą kasę.
#5 | josh dnia 12.10.2010 08:19
ktoś, kto choć trochę zna się w temacie SZT wie, że nie można sobie ot tak wychodzić miejsca na Szlaku. Urząd Marszałkowski sam zrobił weryfikację obiektów, które już ma i wyrzuci 2 (albo 3, wszystko zależy od głosowania Zarządu) - na pewno Chebzie i Porcelana, z wiadomych względów. Na liście do dołączenia jest ok. 25 (!) nowych obiektów i wszystkie się tam pchają, bo wiadomo, że UM ma nad tym piecze i ten produkt fantastycznie się rozwija, ale kto się tam ostatecznie znajdzie okaże się w drugiej połowie października. A Dworzec w Sosnowcu zostanie na pewno, jako jedna z perełek i największych atrakcji (jak wypadnie jeszcze Bielsko-Biała, a jest na to duża szansa, to zostaniemy tam JEDYNYM dworcem). I jest za to komu dziękować w Sosnowcu, można nawet imiennie.
#6 | anonim dnia 12.10.2010 07:50
oby tak sie stało!
#7 | Zgadza się ! dnia 11.10.2010 17:01
Potwierdzam powyższą informację i taką też udzieliłem dziennikarzowi.Szkoda że to obciął Sad
Zorientowani w temacie wiedzą że główną rolę w tych staraniach odegrało jednak FdZD i starostwo powiatowe w Będzinie, ale i pewien swój udział mają te wymienione organizacje. Ponadto na wysokości zadania stanęli także gospodarze tych dwóch obiektów, co miało podstawowe znaczenie. My tylko jak się dało i gdzie się dało i w każdy możliwy sposób lobbowaliśmy za naszymi zagłębiowskimi obiektami. Jednocześnie chciałbym tu szczególnie podkreślić rolę p. Piotra Dudały który bardzo zaangażował się w to przedsięwzięcie nie tylko jako urzędnik starostwa, ale także jako prawdziwy miłośnik regionu. Jeżeli wiadomość zostanie już formalnie potwierdzona to będzie to nasz wspólny sukces, sukces Zagłębia !
Pozdrawiam !
Dariusz Jurek, prezes stowarzyszenia regionalnego Forum dla Zagłębia Dąbrowskiego
#8 | z netu dnia 11.10.2010 16:33
FdZD razem z czterema innymi stowarzyszeniami - Moim Miastem, Obywatelskim Forum Samorządowym, Fundacją Inicjatywa Brama Cukermana oraz Stowarzyszeniem Inicjatyw Kulturalnych - opracowało Zagłębiowską Listę Zabytków Techniki. Znalazły się na niej 24 obiekty z Zagłębia. Listę wysłano do Międzynarodowego Centrum Dokumentacji i Badań nad Dziedzictwem Przemysłu dla Turystyki w Zabrzu, kierowanego przez historyka Dariusza Walerjańskiego.
#9 | Ryszard dnia 11.10.2010 16:17
Pan Piotr też odegrał tutaj swoją rolę.
#10 | super ! dnia 11.10.2010 15:55
Brawo Forum dla Zagłębia Dąbrowskiego, ale wygląda na to że stowarzyszenie odwala robotę za co niektórych urzędników.
Będzie "pięknie" jak dworzec w Sosnowcu wypadnie ale urzędasom na Zwycięstwa najwyraźniej to wisi i wisiało nawet jak o aferach było cicho Smile
Ale Kazio "sprawdzony gospodarz" nieraz przecież mówił że do obiektów kultury mamy bliską, bo są tuż tuż po drugiej stronie Brynicy której i tak nikt nie dostrzega.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Przenajświętsze Oblicze

Święty Brat Albert Chmielowski

Klub Gazety Polskiej w Sosnowcu

Wierszyna - Mała Polska na Syberii

Święty Szarbel Makhlouf

Starsze newsy

Arcybiskup Jan Cieplak

Kategorie newsów
     Rycerze Kolumba
     Wydarzenia
     Z ratusza
     Polityka
     Sport
     Gospodarka
     Kultura
     Rozrywka
     Z prasy, z netu
     Felietony Krzysztofa Korna
     Do redakcji

Rycerze Kolumba Sosnowiec

Chór Katedralny LUTNIA - Sosnowiec

Ks. Michael McGivney