Święty Ojciec Pio

SosnowiecFakty na YouTube


SosnowiecFakty na twitterze


SosnowiecFakty na Google

Święty Michał Archanioł

Święty Jan Paweł II

Ankieta
Czy poznamy prawdę o Katastrofie Smoleńskiej?

tak

nie

trudno powiedzieć


Zagłębiowscy Święci


Gloria TV


WikiZagłębie


Św. Jakub Apostoł

Nawigacja
     Strona główna
     Galeria zdjęć
     Szukaj
     Linki
     Kategorie
     Regulamin Komentarzy
     Akceptacja plików cookies

Zajrzyj tutaj

Ks. prof. Włodzimierz Sedlak

Matka Boża z Guadalupe


Jan Paweł II – Papież Świętości

W tym roku, 16 października przypada 32. rocznica wyboru metropolity krakowskiego, kardynała Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową. Pontyfikat Jana Pawła II był pod wieloma względami niezwykły, chociażby ze względu na rekordową liczbę podróży apostolskich i wyniesionych na ołtarze.


Po 455 latach, podczas których biskupem Rzymu zawsze był Włoch, wybrano na Stolicę Piotrową pierwszego Polaka – Karola Wojtyłę. Juliusz Słowacki pisał o „Słowiańskim Papieżu” i przepowiednia spełniła się w 1978 roku. Jan Paweł II zastąpił na Stolicy Piotrowej Jana Pawła I, który zmarł po 33 dniach swojego pontyfikatu. Wielki Polak, Kardynał Stefan Wyszyński przewidział, że właśnie Jan Paweł II wprowadzi Kościół w III Tysiąclecie.Jan Paweł II był papieżem Soboru Watykańskiego II i w tym duchu ewangelizował i nauczał wszystkie narody, a będąc personalistą niejednokrotnie podkreślał, że „drogą Kościoła jest człowiek” (Redemptor Hominis).Osoba zawsze znajdowała się w centrum nauczania Papieża, który też zwracał uwagę, że „człowieka nie można zrozumieć bez Chrystusa”. Ojciec Święty podkreślał, że chrześcijaństwa i Kościoła nie wolno wypchnąć ze sfery życia publicznego. Chrześcijanie powinni nieść Dobrą Nowinę całemu światu, gdyż wyzwolenie człowieka dokonuje się właśnie w Bogu, który jest Prawdą.
„Nie bójcie się. Otwórzcie drzwi Chrystusowi! Granice państw, systemów ekonomicznych, szerokie dziedziny kultury. Nie bójcie się. On jeden wie... Człowieka nie sposób zrozumieć bez Chrystusa” – powiedział Jan Paweł II tuż po wyborze na Stolicę Piotrową.Swoje posługiwane zawierzył Maryi, przyjmjąc za dewizę Totus Tuus (Cały Twój).
Papież zwracał uwagę, że Europa podzielona po II wojnie światowej na dwa obozy: Wschód i Zachód powinna „oddychać dwa płucami” i jedność kontynentu jest warunkiem jego dalszego rozwoju. Upadek komunizmu, który symbolizowało rozebranie muru berlińskiego, zapowiadał spełnienie pragnienia Papieża-Polaka, który też zwracał uwagę, że w procesie integracji Europy ważną rolę powinna spełniać religia.Ruch ekumeniczny powinien odegrać ważną rolę w procesie odnowy i „powrotu do czystego, duchowego źródła chrześcijaństwa przed jego podziałem”. Dialog międzyreligijny, otwarcie na niewierzących i odwaga wyznania win Kościoła to tylko niektóre z dokonań Jana Pawła II. Nie przypadkiem w trakcie tego pontyfikatu doszło do rehabilitacji Jana Husa czy Galileusza.Ojciec Święty był największą osobowością medialną wszechczasów, a z mediów uczynił bezpośrednie narzędzie komunikowania. Papież potrafił mówić do ludzi w każdym wieku, przełamywał wszelkie bariery: językowe, kulturowe czy ideologiczne. Młodzież szczególnie pokochała Jana Pawła II, któremu też zawdzięcza Światowy Dzień Młodzieży.Papież odbył w sumie 104 podróże zagraniczne. Pontyfikat Jana Pawła II trwał 9666 dni i jest trzecim pod względem długości (po pontyfikatach: Świętego Piotra i Błogosławionego Piusa IX). W trakcie pontyfikatu Jana Pawła II rozpoczęła się „wiosna Kościoła”, o czym świadczą liczne beatyfikacje i kanonizacje. Ojciec Święty beatyfikował 1338 osób i kanonizował 482 osoby.Obecnie czekamy na beatyfikację Wielkiego Papieża.Następca, papież Benedykt XVI otworzył 13 maja 2005 roku proces beatyfikacyjny Jana Pawła II, udzielając dyspensy od pięcioletniego okresu oczekiwania od śmierci kandydata. Formalnie proces rozpoczął się 28 czerwca 2005 roku, a postulatorem procesu został polski ksiądz Sławomir Oder.Dnia 2 kwietnia 2007 roku zakończyła się faza diecezjalna procesu, a 19 grudnia 2009 roku papież Benedykt XVI podpisał dekret o heroiczności cnót Jana Pawła II.
Jeżeli cud uzdrowienia francuskiej zakonnicy Marie Simon-Pierre z choroby Parkinsona zostanie uznany do grudnia tego roku, to w ciągu miesiąca będą się mogli nim zająć teologowie i kardynałowie i dekret o cudzie „prawdopodobnie na wiosnę trafi na biurko papieża” – poinformował kilka dni temu na łamach „Il Giornale” watykanista tego dziennika, Andrea Tornielli.Zatem Santo Subito może spełnić się już w przyszłym roku.źródło: Marcin Stradowski, KAIAutor: Piotr Dudała | 15/10/2010
Komentarze
#1 | maly papieznik dnia 20.10.2010 18:11
Ten człowiek więcej szkody niż pożytku przyniósł Kościołowi... Ale w sumie wypada się z tego tylko cieszyć... Smile
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Przenajświętsze Oblicze

Święty Brat Albert Chmielowski

Klub Gazety Polskiej w Sosnowcu

Wierszyna - Mała Polska na Syberii

Święty Szarbel Makhlouf

Starsze newsy

Arcybiskup Jan Cieplak

Kategorie newsów
     Rycerze Kolumba
     Wydarzenia
     Z ratusza
     Polityka
     Sport
     Gospodarka
     Kultura
     Rozrywka
     Z prasy, z netu
     Felietony Krzysztofa Korna
     Do redakcji

Rycerze Kolumba Sosnowiec

Chór Katedralny LUTNIA - Sosnowiec

Ks. Michael McGivney