Święty Ojciec Pio

SosnowiecFakty na YouTube


SosnowiecFakty na twitterze


SosnowiecFakty na Google

Święty Michał Archanioł

Święty Jan Paweł II

Ankieta
Czy poznamy prawdę o Katastrofie Smoleńskiej?

tak

nie

trudno powiedzieć


Zagłębiowscy Święci


Gloria TV


WikiZagłębie


Św. Jakub Apostoł

Nawigacja
     Strona główna
     Galeria zdjęć
     Szukaj
     Linki
     Kategorie
     Regulamin Komentarzy
     Akceptacja plików cookies

Zajrzyj tutaj

Ks. prof. Włodzimierz Sedlak

Matka Boża z Guadalupe


Cuda starożytnego świata w miejscu dawnej kopalni?

Cuda starożytnego świata w miejscu dawnej kopalni? To, nie żart. Bogate i pełne przepychu rzymskie termy wybudowano w gmachu dawnej dyrekcji kopalni Saturn w Czeladzi. Ich otwarcie zaplanowano na 28-go października, ale już dziś ablucjom można się było oddać na próbę.
Aby uroki starożytnego Rzymu zobaczyć, nie trzeba już jechać do Włoch, bo można do Czeladzi. - Super, rewelacja. Byliśmy w Bormio, ale się nie umywa do tych term tutaj. A Bormio to są oryginalne rzymskie łaźnie - stwierdzają Sławomir i Jarosław Deka.

Łaźnie, z których niegdyś korzystać mogli jedynie patrycjusze. Dziś już bez pomocy służb czy niewolników, ablucji czyli rytualnego obmycia zażyć może każdy.- Wzięliśmy sobie stare obrazki, ryciny starych Pompei i te wszystkie urządzenia w postaci łaźni, które posiadali starożytni Rzymianie i przynieśliśmy tutaj - tłumaczy Leszek Pustułka, właściciel i pomysłodawca.Dokładnie do pałacu Saturna, czyli dawnego budynku dyrekcji czeladzkiej kopalni. Na jej termo-adaptację wystarczyły dwa lata.- Przepiękne miejsce, magiczne, tak pięknie zrobione ze smakiem, dużo propozycji saun. Myślę, że powinno być więcej takich miejsc w Polsce - stwierdza Władysława Deka.Na razie to jedyny tego typu obiekt w Polsce. Do dyspozycji jest blisko 30 różnych świątyń. - Większość rzeczy jest naprawdę innowacyjna i cała budowa była bardzo skomplikowana, dlatego że ten pałac, budynek ma lat 100 - wyjaśnia Wojciech Mrozowski, kierownik budowy.Oferuje też setki atrakcji. A wszystko po to, by długo i zdrowo żyć. Walka z wysoką temperaturą nie zawsze jest jednak łatwa. Aby wytrwać taki seans trzeba się popisać dzielnością rzymskich legionów.- Dziesięć minut dziennie to może nie... Na taką kąpiel saunową trzeba przeznaczyć sobie około czterech godzin - mówi Marcin Wojniak.Zdaniem prawdziwych wielbicieli rzymskiej kultury czegoś tu jednak brakuje. - Mam nadzieję, że w przyszłości będę mogła poczuć się jak Kleopatra i wykąpać, zanurzyć w kozim mleku - mówi Joanna Ożarowska-Sobieraj, UŚ, katedra Prawa Rzymskiego.Oficjalne otwarcie za kilkanaście dni. Projektanci w pocie czoła dokonują ostatnich poprawek. Ale potem pocić się będzie można już tylko w saunach.źródło: Paweł Matyja.TVS, zdjęcie: Piotr Dudała

Autor: Redakcja | 16/10/2010
Komentarze
#1 | Czyścioch dnia 17.10.2010 19:22
Wreszcie czeladziany zostaną domyte!
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Przenajświętsze Oblicze

Święty Brat Albert Chmielowski

Klub Gazety Polskiej w Sosnowcu

Wierszyna - Mała Polska na Syberii

Święty Szarbel Makhlouf

Starsze newsy

Arcybiskup Jan Cieplak

Kategorie newsów
     Rycerze Kolumba
     Wydarzenia
     Z ratusza
     Polityka
     Sport
     Gospodarka
     Kultura
     Rozrywka
     Z prasy, z netu
     Felietony Krzysztofa Korna
     Do redakcji

Rycerze Kolumba Sosnowiec

Chór Katedralny LUTNIA - Sosnowiec

Ks. Michael McGivney