Święty Ojciec Pio

SosnowiecFakty na YouTube


SosnowiecFakty na twitterze


SosnowiecFakty na Google

Święty Michał Archanioł

Święty Jan Paweł II

Ankieta
Czy poznamy prawdę o Katastrofie Smoleńskiej?

tak

nie

trudno powiedzieć


Zagłębiowscy Święci


Gloria TV


WikiZagłębie


Św. Jakub Apostoł

Nawigacja
     Strona główna
     Galeria zdjęć
     Szukaj
     Linki
     Kategorie
     Regulamin Komentarzy
     Akceptacja plików cookies

Zajrzyj tutaj

Ks. prof. Włodzimierz Sedlak

Matka Boża z Guadalupe


Upamiętnienie miejsc związanych z historią miasta

W ubiegłym roku złożyłem dwa wnioski dotyczące upamiętnienia miejsc związanych z historią Żydów, kiedyś mieszkańcow naszego miasta: z 18 września 2010r. w sprawie upamiętnienia ponad 20 letniego pobytu w naszym mieście cadyka radomszczańskiego Szlomo Henoch Rabinowicza (ul. Targowa 12) oraz z dnia 16 października w sprawie upamiętnienia miejsca koncentracji, a następnie deportacji części ludności żydowskiej miasta do obozu Auschwitz (Stadion im. J. Ciszewskiego). Róznież w 2010r. na początku listopada dostałem w tej sprawie pismo od  Prezydenta Sosnowca Kazimierza Górskiego, w  którym poinformował mnie, że dalsze działania związane z ufundowaniem tablic nastąpią po zajęciu stanowiska przez Gminę Wyznaniową Żydowską w Katowicach. Nie wiem, czy już formalnie taka odpowiedż do Urzędu wpłynęła, ale na łamach Dziennika Zachodniego na początku listopada 2010r. w artykule red. Magdaleny Nowackiej ukazała się wypowiedź przedstawiciela tej Gminy, Włodzimierza Katza, w której podkreślił on wartość i znaczenie upamiętniania miejsc pamięci i miejsc historycznych, związanych z historią polskich Żydów. Sądzę, że pora wrócić do tej sprawy. Poniżej przypominam o co właściwie chodzi!

Salomon Henoch RABINOWICZ, ostatni rabin z dynastii radomszczańskiej, był przez ponad 30 lat mieszkańcem Sosnowca. Urodził się w Radomsku w ortodoksyjnej rodzinie chasydzkiej. Był założycielem słynnej jesziwy, zwanej „Keter Tora” (Korona Praw). Jako dyrektor tej organizacji sprawował nadzór nad 36 podległymi jej instytucjami w różnych miastach Polski. Najważniejsza z tych szkół - Jesziwa Kibbutz Gavoah znajdowała się w Sosnowcu. Zajmował się działalnością charytatywną. Mieszkał w domu przy ul. Targowej 12. Został zamordowany wraz z rodziną 1 sierpnia 1942 roku w warszawskim getcie.Stadiom im. Jana Ciszewskiego na osiedlu Rudna 1 jest szczególnym miejscem w naszym mieście. W artykule "Umszlagplatz na osiedlu Rudna 1", opublikowanym 10 stycznia 2007r. w serwisie www.sosnowiecfakty.pl napisałem, w oparciu o źródła historyczne, że stadion ten, należący obecnie do klubu Czarni Sosnowiec (dawniej stadion Unii) ma swoją tragiczną historię, związaną z eksterminacją sosnowieckich Żydów w czasie II wojny światowej. W sierpniu 1942r. zgromadzono tu 26 tys. Żydów, obywateli naszego miasta, z których 8 tys. w ciągu kilku dni trafiło bezpośrednio do komór gazowych obozu koncentracyjnego Auschwitz, gdzie ponieśli okrutną śmierć. Tablicza umieszczona byłaby w kruchcie (przedsionku) kościoła pw. św. Józefa Rzemieślnika. Proboszcz tej parafii ks. Donat Manterys wyraził już na to zgodę!Autor: Piotr Dudała | 05/01/2011
Komentarze
#1 | Podpowiedź dnia 08.01.2011 14:24
Na ulicy Dekerta było ważne dla środowiska żydowskiego miejsce kultu religijnego. Nie wypada mi takiemu znawcy tej problematyki jakim jest Pan Redaktor - podpowiadać o co chodzi.
Obecnie funkcjonuje tam prywatny biznes pod nazwą - targowisko. Nie wiem ile w tym prawdy ale podobno nazwisko właściciela czy zarządcy tego biznesu, sugeruje że to osoba pochodzenia żydowskiego.
Czy Pan Redaktor nie powinien sie tym zająć, napiętnować fakt że na poświęconej ziemi handluje się majtkami i pietruszką.
Czy nie czas zawiadomić o tym Gminę Żydowską, odbudować zburzony obiekt albo wmurować tam tablicę upamiętniajacą. Codziennie o tym myślę gdy chodzę tam po tanie papierosy, przypominajac sobie gdy w latach wczesnej młodości, pokazywał mi to nocą, w wielkiej tajemnicy, syn ichniejszego "księdza" a mój kolega z ławki szkonej - Henio Brandys.
#2 | POPIERACZ dnia 07.01.2011 16:16
POPIERAM WNIOSKI !
#3 | OSTROWIAK dnia 07.01.2011 13:01
Panie Dudala taka przypadlosc nazywa sie "mania przesladowcza".Zglos sie Pan do jakiegos dobrego psychiatry!
#4 | O To Chodzik dnia 05.01.2011 17:13
Wsparty potężna liczbą 175 głosów żądam realizacji moich wniosków!
#5 | guibis dnia 05.01.2011 12:55
a propo ten temat serdecznie poradze
komiks "Maus" od Artie Szpiegelman Pulitzer Price 1987.
Mowia o Miasto w Sosnowcu duzo na okres 1935-1945 i bardzo jest ciekawy.
W bedzinie fundacja Brama Cukermana istniejie
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Przenajświętsze Oblicze

Święty Brat Albert Chmielowski

Klub Gazety Polskiej w Sosnowcu

Wierszyna - Mała Polska na Syberii

Święty Szarbel Makhlouf

Starsze newsy

Arcybiskup Jan Cieplak

Kategorie newsów
     Rycerze Kolumba
     Wydarzenia
     Z ratusza
     Polityka
     Sport
     Gospodarka
     Kultura
     Rozrywka
     Z prasy, z netu
     Felietony Krzysztofa Korna
     Do redakcji

Rycerze Kolumba Sosnowiec

Chór Katedralny LUTNIA - Sosnowiec

Ks. Michael McGivney