Święty Ojciec Pio

SosnowiecFakty na YouTube


SosnowiecFakty na twitterze


SosnowiecFakty na Google

Święty Michał Archanioł

Święty Jan Paweł II

Ankieta
Czy poznamy prawdę o Katastrofie Smoleńskiej?

tak

nie

trudno powiedzieć


Zagłębiowscy Święci


Gloria TV


WikiZagłębie


Św. Jakub Apostoł

Nawigacja
     Strona główna
     Galeria zdjęć
     Szukaj
     Linki
     Kategorie
     Regulamin Komentarzy
     Akceptacja plików cookies

Zajrzyj tutaj

Ks. prof. Włodzimierz Sedlak

Matka Boża z Guadalupe


Pożeracze dżuli

Miało być nowocześniej i bardziej ekonomicznie. Nowocześnie może i jest, bo zamontowane kilka miesięcy temu na grzejnikach elektroniczne podzielniki ciepła Sosnowiecka Spółdzielnia Mieszkaniowa odczytuje teraz drogą radiową. Oszczędnie na pewno nie. - Jeszcze nigdy nie mieliśmy tak wysokich rachunków za ogrzewanie - żalą się sosnowiczanie.
Mieszkańcy bloków należących do Sosnowieckiej Spółdzielni Mieszkaniowej do skrzynek pocztowych w poszukiwaniu rachunków za centralne ogrzewanie zajrzeli kilka tygodni temu. To, co znaleźli, przerosło ich najśmielsze oczekiwania.

-Rachunek za ciepło okazał się dwa razy wyższy niż w zeszłym roku! A pokrętła odkręcałam dużo rzadziej - rozkłada ręce pani Katarzyna, lokatorka bloku przy ulicy Wysokiej. Zaniepokojona, z prośbą o poradę, zwróciła się do sąsiadki. Ale ta też odebrała niemiłą niespodziankę. Rozliczenie za ciepło w porównaniu z latami ubiegłymi było wyższe o około 400 zł.

-Jedna z sąsiadek wyjechała do rodziny na dwa tygodnie. Na czas wyjazdu na „zero" przykręciła wszystkie pokrętła przy kaloryferach. Mogę to potwierdzić, bo zostawiła mi klucze, żebym podlewała jej kwiatki. Jakim cudem ona też ma wysoką niedopłatę?! - nie ukrywa nerwów kobieta.

Budzące największy niepokój rachunki dostali mieszkający na najwyższych piętrach. W jednym z mieszkań na dziesiątym piętrze jego lokator za jeden sezon grzewczy spółdzielni dopłacić musi prawie 2,5 tysiąca złotych! Jakby tego było mało, takie sumy niedopłat za ciepło automatycznie zwiększyły comiesięczne czynsze lokatorów. Za około 57 metrowe mieszkanie pani Magdalena, także mieszkająca w bloku przy ulicy Wysokiej, płaciła do tej pory 370 zł. Za grudzień zapłacić musiała już 530 zł.


Ale podzielniki były za darmo!

Gigantyczne rozliczenie mieszkańcy skojarzyli z niedawną modernizacją systemu pomiaru ciepła. W czerwcu zeszłego roku w mieszkaniach zjawili się przedstawiciele firmy Ista. Stare, tzw. podzielniki wyparkowe, czyli wypełnione płynem, zamienili na nowoczesne, estetyczniejsze urządzenia elektroniczne. Spółdzielnia zdecydowała się na taką podmianę, bo ciecz w starszego typu podzielnikach parowała nawet przy zimnych grzejnikach. Te nowe miały być oszczędniejsze.

Oburzeni tak wysokimi rozliczeniami sosnowiczanie zdecydowali się wstrzymać z ich płaceniem. Udali się do administracji przy ulicy Ordonówny w Sosnowcu. Złożyli skargi. Ale nikt nie chciał sprawy wyjaśnić. - Jedna z pań powiedziała, że mamy się... cieszyć, bo spółdzielnia przy wymianie podzielników nie zaśpiewała sobie od nas pieniędzy za urządzenia - mówi jeden z rozżalonych lokatorów i dodaje, że według administracji koszty wymiany urządzeń zmniejszyły fundusz remontowy, a nie kieszenie ludzi.

-A kto płaci na ten fundusz, jak nie my? To kpina! Zrozumiałabym, gdyby w administracji tłumaczyli nasze zobowiązania koniecznością testu podzielników czy nawet tym, że są nowoczesne, a my nie wiemy jeszcze jak je dokręcić, żeby zapłacić mniej. Ale takie słowa nie padły. Z podzielnikami musi być coś nie tak, skoro prawie cały mój blok ma w papierach niedopłatę! - denerwuje się pani Katarzyna.


Nic do pracy urządzeń nie mamy

Odprawieni z kwitkiem przy ul. Ordonówny, zwrócili się do działu Gospodarki Zasobami Mieszkalnymi, który rozlicza ciepło i wodę w Sosnowieckiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Kierująca tym działem Bożena Jaśkiewicz zapewnia, że spółdzielnia kontaktowała się już w sprawie skarg z firmą Ista. - Zostały zorganizowane spotkania przedstawiciela firmy Ista, która wygrała przetarg na nowe podzielniki. Sprawy są wyjaśniane - zapewnia Jaśkiewicz i dodaje, że ze strony spółdzielni nie ma obawy o to, że firma zamontowała w mieszkaniach wadliwe urządzenia. -Przedsięwzięliśmy wyrywkowe kontrole w mieszkaniach i nie wykryły one uchybień w działaniu nowych podzielników. Po sezonie grzewczym zawsze mamy zadowolonych i niezadowolonych. Być może lokatorzy nie zdążyli przyzwyczaić się jeszcze do nowych urządzeń, albo nie wiedzą, jak działają - zastanawia się Jaśkiewicz.

Inne zdanie na ten temat mają lokatorzy. - Sprawdziłem tę firmę w internecie. Okazało się, że na elektroniczne podzielniki skarży się spora rzesza klientów. Zostały nawet wycofane z części krajów europejskich. Może wcisnęli nam jakiś szmelc? - zastanawia się jeden z lokatorów.

Według Michała Kupki, przedstawiciela katowickiego oddziału Isty, z podzielnikami wszystko jest jednak w porządku. - Mamy z nimi do czynienia od wielu lat. Nie zdarzały się żadne zaskakujące sytuacje - zarzeka się mężczyzna i potwierdza słowa Bożeny Jaśkiewicz odnośnie spotkań z zaniepokojonymi mieszkańcami. - Ich sprawy będą omawiane indywidualnie - rzuca pod koniec rozmowy.

Mieszkańcy największy żal wciąż mają jednak do spółdzielni. Jej zarząd obiecał, że rozłoży na raty opłaty za ciepło, o obniżeniu czynszów, które rachunki za ogrzewanie sporo podniosły, nie może być jednak mowy. - Gwarantowali oszczędności, a przysługę zrobili sami sobie, bo nie muszą już wysyłać kogoś po odczyt, teraz robią to drogą radiową. Tak nowoczesna jest nasza spółdzielnia - mówią poirytowani sosnowiczanie.

źródło: e-sosnowiec.plAutor: Bartosz Górski | 19/01/2011
Komentarze
#1 | Foster dnia 09.09.2015 01:21
aby nauka mogła się rozwijać ..musi być przzrtseeń nieodkryta ..więc nie wszystko da się wytłumaczyć, po prostu ludzie . nie są w stanie wytłumaczyć pewnych zjawisk zresztą nauka się zmienia ..to co było niepodważalną prawdą 10 lat temu dziś może być mitem
#2 | dage dnia 09.03.2012 19:40
www.podzielniki.info

Jak działa SYSTEM

Każdej zimy Spółdzielnia Mieszkaniowa zamawia ciepło (jeśli sama nie ma własnej kotłowni). Załóżmy, że mamy 100 równych powierzchnią mieszkań i zamawiamy ciepło za 100 000 zł, za które - czy go zużyjemy, czy nie - i tak musimy zapłacić.
Po sezonie grzewczym kwotę należną za CO dzielimy na poszczególne mieszkania. W mojej Spółdzielni odbywa się to w następujący sposób:

Rozliczenie dzielone jest na dwie kwoty:
- kwotę stałą - 40 % całości - w naszym przypadku 40 000zł (opłaty za części wspólne bloku – klatki schodowe, korytarze, nieopomiarowane łazienki) dzielona jest wg powierzchni poszczególnych mieszkań
- kwotę zużycia (zmienną) – 60 % całości w naszym przypadku 60 000 zł-wyliczona jest z podziału całego zużycia na poszczególne mieszkania.

Przykład 1

Załóżmy, że zimą mamy + 20 ° C na dworze i nikt nie korzystał z ogrzewania. Podzielniki wskazały zerowe zużycie. Całą kwota 100 000 zł Spółdzielnia Mieszkaniowa podzieli na mieszkańców według powierzchni ich lokali
100 000 zł /100 mieszkań = 1 000 zł na jedno mieszkanie

Przykład 2

Znowu załóżmy, że zimą mamy + 20 ° C na dworze, nikt nie korzysta z ogrzewania. Tylko przysłowiowemu Kowalskiemu dziecko odkręciło termozawór tzw. „głowicę” na krótką chwilę. Z tego powodu w całym rozliczanym bloku, jako jedyny wykazał zużycie w wysokości jednej jednostki. Otóż zgodnie z przyjętym systemem rozliczeń kwota stała zostani podzielona na wszystkich mieszkańców:

40 000 zł /100 = 400 zł

99 mieszkań w rozliczanym bloku za okres rozliczeniowy dostanie rachunek w wysokości 400 zł

Kowalski jako jedyny wykazał zużycie więc jego rachunek wyniesie:

400 zł kwoty stałej + 60 000 zł kwoty zmiennej = 60 400 zł !!!

Kwota zmienna - dla przypomnienia - to kwota wyliczona z sumy zużycia jednostek rozliczeniowych z całego bloku dzielona na zużycie jednostek poszczególnych mieszkań
Oto jest sekret tzw. „sprawiedliwego" dzielenia kosztów przez niektóre spółdzielnie.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Przenajświętsze Oblicze

Święty Brat Albert Chmielowski

Klub Gazety Polskiej w Sosnowcu

Wierszyna - Mała Polska na Syberii

Święty Szarbel Makhlouf

Starsze newsy

Arcybiskup Jan Cieplak

Kategorie newsów
     Rycerze Kolumba
     Wydarzenia
     Z ratusza
     Polityka
     Sport
     Gospodarka
     Kultura
     Rozrywka
     Z prasy, z netu
     Felietony Krzysztofa Korna
     Do redakcji

Rycerze Kolumba Sosnowiec

Chór Katedralny LUTNIA - Sosnowiec

Ks. Michael McGivney