Święty Ojciec Pio

SosnowiecFakty na YouTube


SosnowiecFakty na twitterze


SosnowiecFakty na Google

Święty Michał Archanioł

Święty Jan Paweł II

Ankieta
Czy poznamy prawdę o Katastrofie Smoleńskiej?

tak

nie

trudno powiedzieć


Zagłębiowscy Święci


Gloria TV


WikiZagłębie


Św. Jakub Apostoł

Nawigacja
     Strona główna
     Galeria zdjęć
     Szukaj
     Linki
     Kategorie
     Regulamin Komentarzy
     Akceptacja plików cookies

Zajrzyj tutaj

Ks. prof. Włodzimierz Sedlak

Matka Boża z Guadalupe


Arcybiskup Cieplak niepotrzebny Święty?

Od ponad roku nie możemy uzyskać odpowiedzi na interpelację poselską, która miała wyjaśnić ostatecznie, co się stało z doczesnymi szczątkami Arcybiskupa Jana Cieplaka, czy spoczywa on nadal w Katedrze św. Stanisława w Wilnie. Nasi dyplomaci nie naciskają, a strona litewska milczy. Arcybiskup Cieplak jest wciąż postacią nie tylko, że nieznaną, ale również zapomnianą prawie przez wszystkich. Nie ma obecnie nigdzie żadnych planów, ani co do kontynuowania jego procesu beatyfikacyjnego, ani jakiegokolwiek jego uczczenia, czy uhonorownania. Sprawa jest bardzo złożona i właściwie to trudno nawet o to kogoś winić, bo nie ma tutaj winnych. "Winna" jest w pewnym sensie historia, los, może jakiś fatum?Arcybiskup Jan Cieplak urodził się w w 1857 roku Dąbrowie Górniczej, wtedy będącej w diecezji kieleckiej. W Kielcach skończył seminarium i został księdzem. Później wyjechał do Rosji do Petersburga. Była to diecezja mohylewska, której był sufraganem, mająca obecnie siedzibę ...w Mińsku. Poźniej po wyroku śmierci został wydalony z Rosji już radzieckiej. Wyjechał do USA, gdzie dowiedział się, że został Metropolitą Wileńskim. Wcześniej jednak, przed objęciem Urzędu, zmarł w Passaic w stanie New Yersey. Pochowany został w Katedrze Wilieńskiej, wtedy w Polsce. Obecnie Wilno to stolica niepodległej Litwy.Nie trudno zrozumieć, że ze względu na ten skomplikowany życiorys i zmiany granic, a nawet ustrojów w wyniku dwóch wojen światowych i tzw. "Jesieni Ludów", nikt "nie przyznaje się" do Arcybiskupa! Dzisiaj Dąbrowa Górnicza jest w młodej diecezji sosnowieckiej. Kogo w Kielacach może interesować beatyfikacja kogoś z Dąbrowy Górniczej, kto zmarł w USA, a spoczywa na Litwie. Podobnie sprawa wyglada we wszystkich innych miejscach. Arcybiskup należy do innego świata, który przeminął i jakby nie pasuje do obecnego. W USA, gdzie zmarł w 1926r., przebywał tylko z krótką wizytą, a na Litwie został "tylko" pochowany. Proces beatyfikacyjny prowadziło od 1952r. polskie duszpasterstwo emigracyjne, m.in ks. Walerjan Meysztowicz. Te osoby już nie żyją, a następców brak! Dlatego jeśli ktoś ze świeckich nie upomni się o pomięć o tym wielkim Polaku, z urzędu nie zrobi tego absolutnie nikt! W Dąbrowie Górniczej mają już jednego Cieplaka, byłego Prezydenta Zygmunta Cieplaka, to po co im kolejny, w Sosnowcu, mimo że jest siedziba diecezji mówią: przecież nic Arcybiskup dla Sosnowca nie zrobił, nie wybudował żadnej fabryki, ani osiedla. Święty kapłan, mistyk, męczennik, który cierpiał w moskiewskich więzieniach, to nie jest dla nas bohater. Na Litwie w Katedrze w miejscu pochówku Arcybiskupa mają tablicę "swojego" błogosławionego Litiwina biskupa Jerzego Matulewicza. Po co im jakiś Polak z Dąbrowy Górniczej, którego żywego na oczy nie widzieli?Piotr Dudała, 9 grudnia 2010r.


Ps. Głęboko wierzę, że cuda się zdarzają i ta sprawa w końcu ruszy kiedyś z miejsca. Potrzebna jest jednak wytrwała modlitwa i pomoc ludzi dobrej woli.Autor: Piotr Dudała | 24/01/2011
Komentarze
#1 | Wujek Staszek Dobra Rada dnia 26.01.2011 22:21
Poseł Pieta wam nie pomoże. On nie czuje tego tematu. Zwrócćie się do Poseł Ewy Malik!
#2 | @ Zagłębianin dnia 25.01.2011 17:38
Chyba przesadzasz. Taki argument, dzisiaj na Litwie, tylko pomógł by sprawie. Oni tam skutecznie i brutalnie rozprawiają sie z postkomunizmem, nie tak jak u nas.
Z tego co mi wiadomo to cała ta sprawa jest w dobrych, kompetentnych rękach. I bardzo powoli ale idzie do przodu. Powoli bo tego wymaga charakter i waga sprawy. Wszelki pośpiech tylko szkodzi sprawie. Panie Dudała nie wychodź Pan przed orkiestrę, nie rób zamieszania.
#3 | Leszek dnia 25.01.2011 17:10
coś jest na rzeczy!
#4 | Zagłębianin dnia 25.01.2011 14:52
Jest jeszcze jeden najważniejszy powód chęci zatuszowania kultu Sługi Bozego Arcybiskupa Jana Cieplaka. Mianowicie, został skazany na karę śmierci za postawę zdecydowanie antykomunistyczną, przez komunistów sowieckich. Beatyfikacja odgrzała by i pokazała światu prawdziwe zbrodnicze oblicze ideologi komunistycznej, a dzisiejsze elity wywodzą się z tego nurtu i stoją na straży swoich zdobyczy materialnych. Wszystko robią, również w Kosciele, by wyciszyć kult Kandydata na Ołtarze.
#5 | ale jaja dnia 25.01.2011 09:44
SmileWinkGrin
#6 | dociekliwy dnia 25.01.2011 09:30
Możę strona litewska ma problemy z odszukaniem bo w świetle tamtejszych przepisów biskup nazywa się Cieplakauskas lub coś podobnego?Smile
#7 | Agnieszka dnia 25.01.2011 07:39
uderz w stół...
#8 | Hi Hi Hi dnia 25.01.2011 07:23
Jednym niepotrzebny, innym potrzebny... Jak to w życiu bywa, niestety...
#9 | PiotrDudala dnia 24.01.2011 22:48
To nie jest atak na Posła Piętę, ani na żadnego innego. Jest to stwierdzenie faktu nie udzielenia odpowiedzi. Resort odpowiedział ponad rok temu, że za kilka tygodni udzieli odpowiedzi i ...jej do dzisiaj nie udzielił. Minął grubo ponad rok! To wszystko na ten temat. Smile
#10 | Skandal dnia 24.01.2011 22:17
Ten stary news to niewybredny atak na Pana Posła Piętę.
Przeciez zgodnie z zyczeniem Pana Dudaly wniósł on interpelacje, resort odpowiedział. Więc proszę już przestać zaczepiać Pana Posła.
Bronisława.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Przenajświętsze Oblicze

Święty Brat Albert Chmielowski

Klub Gazety Polskiej w Sosnowcu

Wierszyna - Mała Polska na Syberii

Święty Szarbel Makhlouf

Starsze newsy

Arcybiskup Jan Cieplak

Kategorie newsów
     Rycerze Kolumba
     Wydarzenia
     Z ratusza
     Polityka
     Sport
     Gospodarka
     Kultura
     Rozrywka
     Z prasy, z netu
     Felietony Krzysztofa Korna
     Do redakcji

Rycerze Kolumba Sosnowiec

Chór Katedralny LUTNIA - Sosnowiec

Ks. Michael McGivney