W dniu 10 listopada 2010r., otrzymałem pismo Prezydenta Sosnowca Kazimierza Górskiego, będące odpowiedzią na dwa moje wnioski: z 18 września 2010r. w sprawie upamiętnienia ponad 20 letniego pobytu w naszym mieście cadyka radomszczańskiego Szlomo Henoch Rabinowicza (ul. Targowa 12) oraz z dnia 16 października w sprawie upamiętnienia miejsca koncentracji, a następnie deportacji części ludności żydowskiej miasta do obozu Auschwitz (Stadion im. J. Ciszewskiego). W piśmie tym Pan Prezydent informuje mnie, że dalsze działania związane z ufundowaniem tablic nastąpią po zajęciu stanowiska przez Gminę Wyznaniową Żydowską w Katowicach.
Salomon Henoch RABINOWICZ, ostatni rabin z dynastii radomszczańskiej, był przez ponad 30 lat mieszkańcem Sosnowca. Urodził się w Radomsku w ortodoksyjnej rodzinie chasydzkiej. Był założycielem słynnej jesziwy, zwanej „Keter Tora” (Korona Praw). Jako dyrektor tej organizacji sprawował nadzór nad 36 podległymi jej instytucjami w różnych miastach Polski. Najważniejsza z tych szkół - Jesziwa Kibbutz Gavoah znajdowała się w Sosnowcu. Zajmował się działalnością charytatywną. Mieszkał w domu przy ul. Targowej 12. Został zamordowany wraz z rodziną 1 sierpnia 1942 roku w warszawskim getcie.
Stadiom im. Jana Ciszewskiego na osiedlu Rudna 1 jest szczególnym miejscem w naszym mieście. W artykule "Umszlagplatz na osiedlu Rudna 1", opublikowanym 10 stycznia 2007r. w serwisie www.sosnowiecfakty.pl napisałem, w oparciu o źródła historyczne, że stadion ten, należący obecnie do klubu Czarni Sosnowiec (dawniej stadion Unii) ma swoją tragiczną historię, związaną z eksterminacją sosnowieckich Żydów w czasie II wojny światowej. W sierpniu 1942r. zgromadzono tu 26 tys. Żydów, obywateli naszego miasta, z których 8 tys. w ciągu kilku dni trafiło bezpośrednio do komór gazowych obozu koncentracyjnego Auschwitz, gdzie ponieśli okrutną śmierć. Tablicza umieszczona byłaby w kruchcie (przedsionku) kościoła pw. św. Józefa Rzemieślnika. Proboszcz tej parafii ks. Donat Manterys wyraził już na to zgodę!
Komentarz: Cieszę się, że Prezydent Górski pamięta o tej sprawie. Liczę na pozytywne stanowisko Gminy Żydowskiej i na to, że sprawa tych dwóch jakże ważnych dla historii miasta tablic zakończy się w jakimś sensownym terminie.
Piotr Dudała
Ps. Poniżej przedstawiam list Prezydenta Górskiego
