Święty Ojciec Pio

SosnowiecFakty na YouTube


SosnowiecFakty na twitterze


SosnowiecFakty na Google

Święty Michał Archanioł

Święty Jan Paweł II

Ankieta
Czy poznamy prawdę o Katastrofie Smoleńskiej?

tak

nie

trudno powiedzieć


Zagłębiowscy Święci


Gloria TV


WikiZagłębie


Św. Jakub Apostoł

Nawigacja
     Strona główna
     Galeria zdjęć
     Szukaj
     Linki
     Kategorie
     Regulamin Komentarzy
     Akceptacja plików cookies

Zajrzyj tutaj

Ks. prof. Włodzimierz Sedlak

Matka Boża z Guadalupe


Caritas przekaże ubogim 40 tys. ton żywności

W tym roku Caritas przekaże osobom ubogim ok. 40 tys. ton artykułów spożywczych, w tym ok. 10 mln litrów mleka, o łącznej wartości 95 mln złotych. Pomoc zostanie przekazana w ramach programu PEAD - "Dostarczanie nadwyżek żywności najuboższej ludności Unii Europejskiej”, który wystartował 9 marca. - Jesteśmy jedną z trzech organizacji pozarządowych, która w bieżącym roku otrzymała 33 proc. artykułów z puli pomocy przyznanej dla Polski - mówi zastępca dyrektora Caritas Polska ks. Marcin Brzeziński.Pod względem finansowym i skali pomocy jest to największy program w Polsce. Do naszego kraju trafi 138 tys. ton żywności o wartości 75,3 mln euro. Dostawy dla Caritas są zbliżone do poziomu ubiegłorocznego.


Caritas otrzyma 19 rodzajów produktów z grupy artykułów zbożowych i mlecznych, tj.: chleb chrupki żytni, kasza jęczmienna z gulaszem, kasza jęczmienna z warzywami, kasza gryczana, makaron z gulaszem, muszelki i świderki, mąka pszenna, muesli, płatki kukurydziane, ryż, herbatniki, zupy (krupnik i pomidorowa z ryżem), kawa zbożowa (instant), sery (podpuszczkowy i topiony), mleko UHT oraz masło.


Są to artykuły spożywcze specjalnie oznakowane - z logo Unii Europejskiej, Agencji Rynku Rolnego oraz Caritas jako dystrybutora, opatrzone informacją: Artykuł nie jest przeznaczony do sprzedaży.

www.diecezja.sosnowiec.pl


Caritas Polska uczestniczy w PEAD od 2004 roku. Odbiorcami żywności są osoby najuboższe, które otrzymują gotowe artykuły spożywcze jako formę pomocy społecznej. Żywność jest rozprowadzana przez ok. 4500 ośrodków lokalnych należących i współpracujących z 42 Caritas diecezjalnymi. Są to: Parafialne Zespoły Caritas, domy pomocy, stacje opieki, rodzinne domy dziecka, kuchnie i jadłodajnie dla ubogich, świetlice socjoterapeutyczne i środowiskowe, ośrodki dla osób niepełnosprawnych czy uzależnionych. Pomoc dociera przede wszystkim do osób bezrobotnych, rodzin ubogich, wielodzietnych i dysfunkcyjnych, także do rodzin o niskich dochodach, w których znajdują się osoby chore i niepełnosprawne.


"Cieszymy się, że corocznie możemy pomóc tym, którzy tego najbardziej potrzebują. Mamy nadzieję, że - podobnie jak w latach ubiegłych - z tej pomocy skorzysta wielu ubogich" - powiedział ks. Marcin Brzeziński.


Caritas Polska jest instytucją charytatywną Konferencji Episkopatu Polski. Została reaktywowana 10 października 1990 roku. Odwołuje się do tradycji pracy charytatywnej Caritas sprzed 1950 roku. Działa w oparciu o ustawę z dnia 17 maja 1989 r. o stosunku Państwa do Kościoła Katolickiego. Od 2004 roku posiada status organizacji pożytku publicznego.

 Autor: Piotr Dudała | 10/03/2011
Komentarze
#1 | Pomoc dnia 12.03.2011 13:02
Ponad 200 tysięcy euro - ze swoich miesięcznych wynagrodzeń - przekazali portugalscy duchowni ofiarom kryzysu gospodarczego.
Najbardziej hojni okazali się duchowni z diecezji Algarve oraz archidiecezji Braga przekazując potrzebującym równowartość miesięcznego uposażenia, wynoszącego od 650 do 800 euro.
W archidiecezji Braga udało się zebrać od stycznia do marca ponad 140 tys. euro, które zasiliły konto diecezjalnego "Funduszu Dzielić się z Nadzieją". Poza duchownymi, akcję wsparły także osoby świeckie. - Pieniądze te zostaną rozdzielone wśród osób znajdujących się w najtrudniejszej sytuacji materialnej - poinformował na niedawnej konferencji prasowej arcybiskup Bragi Jorge Ortiga, pełniący równocześnie funkcję przewodniczącego Konferencji Episkopatu Portugalii.
Wszyscy duchowni zgodzili się pomóc
Abp Ortiga wyraził nadzieję na dalszą hojność katolików na rzecz diecezjalnego funduszu solidarności. -Rozpoczynający się właśnie Wielki Post jest doskonałą okazją do dzielenia się z ubogimi - dodał hierarcha.
W marcu spodziewane są kolejne wpłaty na konto funduszu powołanego w grudniu ubiegłego roku w regionie Algarve. - Wszyscy, 65 duchownych naszej diecezji, zgodzili się na oddanie równowartości swoich miesięcznych zarobków na walkę z ubóstwem. Szacujemy, że w rezultacie tej akcji zbierzemy łącznie ponad 42 tys. euro - poinformował ks. Miguel Neto z biura prasowego diecezji Algarve.
#2 | Cukier? dnia 11.03.2011 17:33
A co z cukrem? Cukier też będą rozdawać?
To w końcu jak to jest, czyja to jest akcja, Caritasu dla katolików czy Unijna dla wszystkich ubogich? Gdzie ma iść ubogi ale niewierzący albo innowierca? Może ktoś z Redakcji odpowie.
#3 | ziuta dnia 11.03.2011 08:49
Lepszy już taki temat i znów wiosenne fotki psich stolców na Rudnej.
#4 | PAED dnia 10.03.2011 20:38
To program dostarczania nadwyżek żywności najuboższej ludności UE
Skąd u licha w naszym kwitnącym kraju NAJUBOŻSZA ludność?

PEAD to Europejski Program Pomocy Żywnościowej. Polscy przedsiębiorcy w ramach unijnych dotacji produkują artykuły spożywcze, które trafią do osób najbardziej potrzebujących. PEAD to największy program pomocy żywnościowej w Polsce i zarazem największy program Federacji Polskich Banków Żywności co do wielkości przekazywanej żywności.
Każdego roku do odbiorców trafia kilkadziesiąt tysięcy ton Żywności!
To aż 10 pełnych ciężarówek z żywnością każdego dnia roku!
#5 | Grzesznik dnia 10.03.2011 19:14
Caritas przekaże... 40 tysiecy ton... które dał Carrefur. To tak w kwesti formalnej i dla prawdy obiektywnej. Cartias jest tu tylko pośrednikiem. Chwała mu za to ale dlaczego wprowadza się ludzi w błąd. Jak Caritas ruszy własną kasą i zgromadzonymi dobrami to wtedy tytuł notatki bedzie prawdziwy.
Jak toś ma jakieś watpliwości to chętnie zamieszcze tu materialy źródłowe które latwo znaleźć w necie.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Przenajświętsze Oblicze

Święty Brat Albert Chmielowski

Klub Gazety Polskiej w Sosnowcu

Wierszyna - Mała Polska na Syberii

Święty Szarbel Makhlouf

Starsze newsy

Arcybiskup Jan Cieplak

Kategorie newsów
     Rycerze Kolumba
     Wydarzenia
     Z ratusza
     Polityka
     Sport
     Gospodarka
     Kultura
     Rozrywka
     Z prasy, z netu
     Felietony Krzysztofa Korna
     Do redakcji

Rycerze Kolumba Sosnowiec

Chór Katedralny LUTNIA - Sosnowiec

Ks. Michael McGivney