
W tym roku Caritas przekaże osobom ubogim ok. 40 tys. ton artykułów spożywczych, w tym ok. 10 mln litrów mleka, o łącznej wartości 95 mln złotych. Pomoc zostanie przekazana w ramach programu PEAD - "Dostarczanie nadwyżek żywności najuboższej ludności Unii Europejskiej”, który wystartował 9 marca. - Jesteśmy jedną z trzech organizacji pozarządowych, która w bieżącym roku otrzymała 33 proc. artykułów z puli pomocy przyznanej dla Polski - mówi zastępca dyrektora Caritas Polska ks. Marcin Brzeziński.
Pod względem finansowym i skali pomocy jest to największy program w Polsce. Do naszego kraju trafi 138 tys. ton żywności o wartości 75,3 mln euro. Dostawy dla Caritas są zbliżone do poziomu ubiegłorocznego.
Caritas otrzyma 19 rodzajów produktów z grupy artykułów zbożowych i mlecznych, tj.: chleb chrupki żytni, kasza jęczmienna z gulaszem, kasza jęczmienna z warzywami, kasza gryczana, makaron z gulaszem, muszelki i świderki, mąka pszenna, muesli, płatki kukurydziane, ryż, herbatniki, zupy (krupnik i pomidorowa z ryżem), kawa zbożowa (instant), sery (podpuszczkowy i topiony), mleko UHT oraz masło.
Są to artykuły spożywcze specjalnie oznakowane - z logo Unii Europejskiej, Agencji Rynku Rolnego oraz Caritas jako dystrybutora, opatrzone informacją: Artykuł nie jest przeznaczony do sprzedaży.
www.diecezja.sosnowiec.pl
Caritas Polska uczestniczy w PEAD od 2004 roku. Odbiorcami żywności są osoby najuboższe, które otrzymują gotowe artykuły spożywcze jako formę pomocy społecznej. Żywność jest rozprowadzana przez ok. 4500 ośrodków lokalnych należących i współpracujących z 42 Caritas diecezjalnymi. Są to: Parafialne Zespoły Caritas, domy pomocy, stacje opieki, rodzinne domy dziecka, kuchnie i jadłodajnie dla ubogich, świetlice socjoterapeutyczne i środowiskowe, ośrodki dla osób niepełnosprawnych czy uzależnionych. Pomoc dociera przede wszystkim do osób bezrobotnych, rodzin ubogich, wielodzietnych i dysfunkcyjnych, także do rodzin o niskich dochodach, w których znajdują się osoby chore i niepełnosprawne.
"Cieszymy się, że corocznie możemy pomóc tym, którzy tego najbardziej potrzebują. Mamy nadzieję, że - podobnie jak w latach ubiegłych - z tej pomocy skorzysta wielu ubogich" - powiedział ks. Marcin Brzeziński.
Caritas Polska jest instytucją charytatywną Konferencji Episkopatu Polski. Została reaktywowana 10 października 1990 roku. Odwołuje się do tradycji pracy charytatywnej Caritas sprzed 1950 roku. Działa w oparciu o ustawę z dnia 17 maja 1989 r. o stosunku Państwa do Kościoła Katolickiego. Od 2004 roku posiada status organizacji pożytku publicznego.
Najbardziej hojni okazali się duchowni z diecezji Algarve oraz archidiecezji Braga przekazując potrzebującym równowartość miesięcznego uposażenia, wynoszącego od 650 do 800 euro.
W archidiecezji Braga udało się zebrać od stycznia do marca ponad 140 tys. euro, które zasiliły konto diecezjalnego "Funduszu Dzielić się z Nadzieją". Poza duchownymi, akcję wsparły także osoby świeckie. - Pieniądze te zostaną rozdzielone wśród osób znajdujących się w najtrudniejszej sytuacji materialnej - poinformował na niedawnej konferencji prasowej arcybiskup Bragi Jorge Ortiga, pełniący równocześnie funkcję przewodniczącego Konferencji Episkopatu Portugalii.
Wszyscy duchowni zgodzili się pomóc
Abp Ortiga wyraził nadzieję na dalszą hojność katolików na rzecz diecezjalnego funduszu solidarności. -Rozpoczynający się właśnie Wielki Post jest doskonałą okazją do dzielenia się z ubogimi - dodał hierarcha.
W marcu spodziewane są kolejne wpłaty na konto funduszu powołanego w grudniu ubiegłego roku w regionie Algarve. - Wszyscy, 65 duchownych naszej diecezji, zgodzili się na oddanie równowartości swoich miesięcznych zarobków na walkę z ubóstwem. Szacujemy, że w rezultacie tej akcji zbierzemy łącznie ponad 42 tys. euro - poinformował ks. Miguel Neto z biura prasowego diecezji Algarve.