Święty Ojciec Pio

SosnowiecFakty na YouTube


SosnowiecFakty na twitterze


SosnowiecFakty na Google

Święty Michał Archanioł

Święty Jan Paweł II

Ankieta
Czy poznamy prawdę o Katastrofie Smoleńskiej?

tak

nie

trudno powiedzieć


Zagłębiowscy Święci


Gloria TV


WikiZagłębie


Św. Jakub Apostoł

Nawigacja
     Strona główna
     Galeria zdjęć
     Szukaj
     Linki
     Kategorie
     Regulamin Komentarzy
     Akceptacja plików cookies

Zajrzyj tutaj

Ks. prof. Włodzimierz Sedlak

Matka Boża z Guadalupe


Program przygotow. i dziękczynienia za beatyfikację Jana Pawła II

Spotkania na Placu Papieskim, nabożeństwa i Msze Święte, koncerty muzyki z przesłaniem, katechezy w szkołach – to podstawowe założenia przygotowania do beatyfikacji Jana Pawła II i dziękczynienia za nią w diecezji sosnowieckiej. Najważniejsze wydarzenia będą miały miejsce na placu, gdzie w 1999 roku z mieszkańcami spotkał się Papież – Polak.2 i 16 dzień każdego miesiąca to dni, w których w wielu parafiach już odbywają się nabożeństwa, w czasie których przypominane jest nauczanie papieskie oraz odbywają się medytacje biblijne. Wydział katechetyczny przygotowuje również konspekty katechez do szkół dotyczących postaci Jana Pawła II. 17 marca modlić się będą w intencji dobrego przygotowania do beatyfikacji maturzyści z diecezji sosnowieckiej pielgrzymujący na Jasną Górę. Parafie, szkoły i władze kilku miejscowości organizują także papieskie konkursy. Liceum i gimnazjum katolickie w Sosnowcu do 15 kwietnia przyjmuje prace do konkursu literackiego poświęconego Janowi Pawłowi II „Duc in altum”, a szkoła nr 16 i parafia św. Wojciecha w Jaworznie organizują konkurs plastyczny poświęcony Papieżowi. Centrum Informacji Miejskiej w Sosnowcu zaprosi mieszkańców na wycieczki śladami Jana Pawła II. – Odwiedzimy sosnowiecką katedrę i kościół św. Joachima, będziemy na miejscu lądowania papieskiego śmigłowca w 1999 roku i oczywiście na Placu Papieskim – wylicza Artur Ptasiński, dodając, że terminy wycieczek poda w kwietniu. Na samą beatyfikację wybiera się w grupach zorganizowanych z diecezji sosnowieckiej ponad tysiąc pielgrzymów.

Centralne uroczystości dziękczynne za beatyfikację odbędą się na Placu Papieskim na granicy sosnowieckich dzielnic Klimontów i Zagórze. 1 maja o godz. 20.00 odbędzie tutaj Nabożeństwo Wdzięczności. Zaproszeni są na nie zwłaszcza mieszkańcy pobliskich blokowisk, dlatego spotkanie będzie miało charakter bardziej kameralny. – W planie jest Koronka do Miłosierdzia Bożego, nabożeństwo majowe i Apel Jasnogórski. Być może uda się również połączyć telefonicznie z bp. Grzegorzem Kaszakiem, który na gorąco opowie o swoich wrażeniach z uroczystości beatyfikacyjnej – wyjaśnia ks. Jarosław Kwiecień z sosnowieckiej Kurii Diecezjalnej.


Na duże wydarzenie artystyczne zapowiada się przygotowywany przez Marszałka Województwa Śląskiego i Urząd Miejski w Sosnowcu koncert, jaki planowany jest na 7 maja, w sobotę. Rozpocznie go nabożeństwo majowe z rozważaniem o godz. 16.00. Później na scenę wejdą artyści wykonujący muzykę z ewangelicznym przesłaniem. – Będą to na pewno muzycy „z górnej półki”. Na razie prowadzone są z nimi rozmowy wstępne, ale z dużym prawdopodobieństwem można powiedzieć, że do Sosnowca wybierają się członkowie chóru Deus Meus, Magda Anioł z zespołem, nowa Arka Noego, rockowa Katolika Front oraz grupa „Raz, Dwa, Trzy”, która wystąpi z filharmonikami. Podkreślam jednak, że rozmowy z artystami dopiero trwają i program może jeszcze ulec zmianie – mówi ks. Kwiecień. Koncert wzbogacony zostanie materiałami filmowymi pokazywanymi na telebimie, a przygotowanymi przez katowicki oddział TVP. – Nagraliśmy już ekskluzywną rozmowę z abp Piero Marinim, do niedawna papieskim ceremoniarzem, jednym z najbliższych współpracowników Jana Pawła II – zdradza Adam Kraśnicki z TVP Katowice. Będzie też wspomnienie z wizyty Papieża w Sosnowcu. „Szukałem was – czyli majówka z Janem Pawłem II” będzie na pewno okazją do spotkania całych rodzin z regionu.

Mieszkańcy diecezji sosnowieckiej będą chcieli podziękować za beatyfikację 12 czerwca. Modlitwa Wdzięczności Diecezji rozpocznie się o godz. 16.00 uroczystą Mszą św. celebrowaną przez bp. Grzegorza Kaszaka. Po niej nastąpi koncert uwielbieniowy, który przygotowywuje Marcin Pospieszalski. – Jeśli wszystko się uda, wystąpią w nim członkowie schól, chórów i zespołów z diecezji – mówią organizatorzy. Będzie też poczęstunek dla wszystkich uczestników.


„Przygotujmy się przede wszystkim duchowo na tę, jakże ważną dla nas Polaków, beatyfikację” – napisał 16 stycznia w liście do diecezjan bp Grzegorz Kaszak. Msze św., katechezy, nabożeństwa i koncerty będą też okazją, by podziękować za dar nowego błogosławionego.


Przemysław Koszewski, www.diecezja.sosnowiec.pl 
 Autor: Piotr Dudała | 11/03/2011
Komentarze
Brak dodanych komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Przenajświętsze Oblicze

Święty Brat Albert Chmielowski

Klub Gazety Polskiej w Sosnowcu

Wierszyna - Mała Polska na Syberii

Święty Szarbel Makhlouf

Starsze newsy

Arcybiskup Jan Cieplak

Kategorie newsów
     Rycerze Kolumba
     Wydarzenia
     Z ratusza
     Polityka
     Sport
     Gospodarka
     Kultura
     Rozrywka
     Z prasy, z netu
     Felietony Krzysztofa Korna
     Do redakcji

Rycerze Kolumba Sosnowiec

Chór Katedralny LUTNIA - Sosnowiec

Ks. Michael McGivney