Święty Ojciec Pio

SosnowiecFakty na YouTube


SosnowiecFakty na twitterze


SosnowiecFakty na Google

Święty Michał Archanioł

Święty Jan Paweł II

Ankieta
Czy poznamy prawdę o Katastrofie Smoleńskiej?

tak

nie

trudno powiedzieć


Zagłębiowscy Święci


Gloria TV


WikiZagłębie


Św. Jakub Apostoł

Nawigacja
     Strona główna
     Galeria zdjęć
     Szukaj
     Linki
     Kategorie
     Regulamin Komentarzy
     Akceptacja plików cookies

Zajrzyj tutaj

Ks. prof. Włodzimierz Sedlak

Matka Boża z Guadalupe


W Olkuszu powstanie pomnik Ofiar Komunizmu

Za kilka miesięcy w centrum Olkusza ma zostać odsłonięty pomnik Ofiar Komunizmu. Przewodniczący komitetu budowy tego obiektu Adam Giera zadeklarował, że jeśli nic nie stanie na przeszkodzie uroczystość odbędzie się w 30. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego 13 grudnia 2011 r. - Inicjatywę tę 7 lat temu podjęli znani miejscowi patrioci i społecznicy, m.in. Mieczysław Karwiński, Eugeniusz Foryś i Marian Biliński. Wspólnie z działaczami terenowego Koła Emerytów i Rencistów Solidarność zawiązaliśmy Komitet Budowy Pomnika i liczymy, że uda się skończyć jego budowę na 20. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego – powiedział Giera.Pomnik poświęcony ofiarom komunizmu składać się będzie z kilku elementów. Pierwszy z nich - granitowy okrągły cokół o średnicy 5 m i wysokości 40 cm – stoi już przy wylocie ul. Augustiańskiej. Na cokole umieszczone zostaną cztery postacie, z których jedna to leżący bł. ks. Jerzy Popiełuszko. Ku górze "wystrzelą" trzy karabiny, na które będzie nabita kula ziemska otoczona drutem kolczastym. Wysokość karabinów - wraz bagnetami - wyniesie 5 m, zaśa średnica kuli ziemskiej wraz z drutem kolczastym - 1,6 m.
- Wyłaniające się z bryły kamienia postaci przedstawiają sceny z tortur i egzekucji - cierpienie człowieka poddanego brutalnym praktykom stosowanym przez komunistyczny reżim - wyjaśnia autor projektu pomnika Wiesław Nadymus.Burmistrz Olkusza Dariusz Rzepka popiera budowę pomnika i nie zgadza się z głosami niektórych mieszkańców, że taki obiekt powinien stanąć w innym mieście.- Prawdą jest, że w naszym mieście nie dochodziło do głośnych aktów komunistycznych represji. Stąd olkuski pomnik nie ma wymowy lokalnej czy związanej z konkretnym wydarzeniem, lecz ma wymowę uniwersalną, poświęcony jest ofiarom komunizmu na całym świecie. Cenna w moim odczuciu jest wartość edukacyjna i wychowawcza pomnika. Będzie przypominał naszym mieszkańcom i gościom, a co szczególnie ważne - młodzieży, o tych czasach w naszej historii, które podobnie jak II wojna światowa powinny być przestrogą dla następnych pokoleń. W Olkuszu jest oczywiście wiele innych potrzeb, ale nie oznacza to, że mamy skupiać uwagę wyłącznie na stanie dróg, opiece społecznej czy oświacie, a zapominać o historii i kształtujących świadomość społeczną symbolach – wyjaśnił Rzepka. Podkreślił, że władze samorządowe nie partycypują w kosztach budowy.Z kolei Giera przytacza pewne argumenty historyczne, dlaczego akurat w Olkuszu powstaje ten pomnik. - Niewiele osób wie, że prokurator w procesie bohatera II wojny światowej, rotmistrza Witolda Pileckiego, Czesław Łapiński, przez dłuższy czas był związany z Olkuszem. Warto dodać, że w 1990 roku rotmistrz Pilecki został zrehabilitowany, a prokurator, jego sądowy oprawca, umierał w klinice znajdującej się przy ul. Rotmistrza Pileckiego w Warszawie - tłumaczył Giera.Adam Giera był uczestnikiem wydarzeń grudnia 1970 r. w Szczecinie, wielokrotnie aresztowany za działalność na rzecz wyzwolenia Polski spod komunizmu. W połowie lat 70. ubiegłego wieku przeprowadził się na południe kraju. Był członkiem Komitetu Założycielskiego, a następnie Komitetu Zakładowego Solidarności w Zakładach Górniczo-Hutniczych Bolesław. Po wprowadzenie stanu wojennego był internowany. W III Rzeczpospolitej zasłynął z protestu przeciwko odebraniu części świadczeń socjalnych w 2003 roku pracownikom ZGH Bolesław - wszedł na 70-metrowy szyb wydobywczy, wskutek czego musiano zatrzymać wydobycie.źródło: www.onet.pl

Autor: Piotr Dudała | 12/03/2011
Komentarze
#1 | Zastanawiający się dnia 13.03.2011 16:11
Przeczytałem tekst kilka razy i zaczynam mieć coraz bardziej większe watpliwości nad sensem tej inicjatywy. Może Oni bardzo dobrze chcą i mają szlachetne intencje ale razem rzecz biorąc te elementy, Popiełuszko, Pilecki, sceny z tortur, karabiny, kula , drut kolczsty... Przecież to jakiś koszmarny sen fanatyka... wielka przesada i za dużo tych grzybów w barszczu. To może ośmieszać na nie upamiętniać ale cóż chcą mieć w Olkuszu odpowiednik sosnowieckiej Bary to żaden glos rozsadku do nich nie trafi.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Przenajświętsze Oblicze

Święty Brat Albert Chmielowski

Klub Gazety Polskiej w Sosnowcu

Wierszyna - Mała Polska na Syberii

Święty Szarbel Makhlouf

Starsze newsy

Arcybiskup Jan Cieplak

Kategorie newsów
     Rycerze Kolumba
     Wydarzenia
     Z ratusza
     Polityka
     Sport
     Gospodarka
     Kultura
     Rozrywka
     Z prasy, z netu
     Felietony Krzysztofa Korna
     Do redakcji

Rycerze Kolumba Sosnowiec

Chór Katedralny LUTNIA - Sosnowiec

Ks. Michael McGivney