Święty Ojciec Pio

SosnowiecFakty na YouTube


SosnowiecFakty na twitterze


SosnowiecFakty na Google

Święty Michał Archanioł

Święty Jan Paweł II

Ankieta
Czy poznamy prawdę o Katastrofie Smoleńskiej?

tak

nie

trudno powiedzieć


Zagłębiowscy Święci


Gloria TV


WikiZagłębie


Św. Jakub Apostoł

Nawigacja
     Strona główna
     Galeria zdjęć
     Szukaj
     Linki
     Kategorie
     Regulamin Komentarzy
     Akceptacja plików cookies

Zajrzyj tutaj

Ks. prof. Włodzimierz Sedlak

Matka Boża z Guadalupe

redakcja

Misją serwisu www.sosnowiecfakty.pl jest:

  • informowanie o ciekawych wydarzeniach w mieście i regionie
  • promocja miasta Sosnowca oraz kreowanie jego pozytywnego wizerunku
  • promowanie regionu Zagłębie Dąbrowskie
  • promowanie idei samorządności i społeczeństwa obywatelskiego
  • stworzenie płaszczyzny wymiany poglądów na wszystkie poruszane w serwisie sprawy, problemy i zagadnienia

Obecny skład redakcji tworzą:

Piotr Ignacy Dudała

Piotr Dudała

Urodził się 5 marca 1958 r. w Sosnowcu, Sosnowiczanin, miłośnik Zagłębia Dąbrowskiego, z zamiłowania dziennikarz, z wykształcenia: politolog, geograf, absolwent Staszica i Uniwersytetu Jagiellońskiego, pracuje jako urzędnik w będzińskim Starostwie, hobby: podróże, internet i muzyka, od ponad 15 lat prowadzi serwis www.sosnowiecfakty.pl., od marca 2010r., należy do Zakonu Rycerzy Kolumba, rzecznik prasowy Rady Sosnowieckiej.


Śp. Barbara Gołębiowska z d. Dudała (1957 - 2021)

Barbara Gołębiowska

Sosnowiczanka. Przez prawie 40 lat swojego życia mieszkała w Kanadzie. Miała dwoje dorosłych dzieci, Kingę i Artura. Z wykształcenia nauczyciel. Pracy różnej się nie lękała. Pracowała jako kreślarz, agent ubezpieczeniowy, opiekunka do dzieci i osób starszych, testowałam software. Była konsultantem dla organizacji rządowych. Ulubiony pisarz Ryszard Kapuścinski.
Zajęcie - spacery, szczególnie po górach lub blisko wodospadu na rzece Rideau. Przed swoim odejściem mieszkała w Calagary u podnóża Gór Skalistych, z którego widziała (z patio) je w oddali.
Chciałaby mieć więcej czasu dla przyjaciół, a także na żeglarstwo i yogę...
Chociaż daleko to sercem była zawsze bliska. Od 22 maja 2015r. właściciel serwisu sosnowiecfakty.pl. Zmarła nagle 7 listopada 2021r. w Calgary w Kanadzie.

Jerzy Jarosz

Jerzy Jarosz

Urodzony w Sosnowcu, gdzie mieszkał do roku 2009 . Obecnie w Imielinie. Z wykształcenia magister inżynier mechanik energetyk, absolwent Politechniki Śląskiej . Lubi muzykę szczególnie dawną i epoki baroku. Członek chóru Gloria Dei w Sosnowcu przy duszpasterstwie akademickim, a teraz w miejscu zamieszkania chóru” Harfa” w Imielinie. Lubi podróże , turystykę pieszą , tenis , żeglarstwo i fotografowanie. Zobacz na you tube ”Chór Harfa”. Zwolennik poszanowania wartości chrześcijańskich w UE oraz działania na rzecz ochrony rodziny i małżeństwa jako związku kobiety i mężczyzny.

Dariusz Jurek

Dariusz Jurek

Sosnowiczanin, turysta i krajoznawca, członek i instruktor krajoznawstwa PTTK. Zagłębiowski regionalista. Inicjator powołania i prezes Stowarzyszenia Regionalnego Forum dla Zagłębia Dąbrowskiego.

Tomasz Mędrzak

Tomasz Mędrzak

Tomasz Mędrzak- Radny Rady Miejskiej w Sosnowcu od 2005 roku związany z Prawem i Sprawiedliwością.

Katarzyna Maciejewska

Katarzyna Maciejewska

Z wykształcenia teolog i dziennikarz. Prawie całe Jej życie zawodowe związane jest z mediami, promocją, reklamą, PR-em i kulturą. Od kilku lat pełni funkcję Pełnomocnika Dyrektora ds. Wizerunku, Marketingu i Promocji Ośrodka Kultury w Będzinie. Dzięki bardzo dużemu poparciu mieszkańców powiatu będzińskiego została radną powiatową kadencji 2014-2018, wcześniej przez dwie kadencje (tj. 8 lat) była radną Rady Miejskiej Będzina. Jest znanym będzińskim i zagłębiowskim społecznikiem. Pełni wiele funkcji społecznych. Wspólnie z członkami POAK i Parafialnego Zespołu Caritas organizuje wiele dzieł charytatywnych. Organizuje m.in. zbiórki (Paczuszka dla Maluszka, Bryka dla Smyka, Zabawka i kaszka dla Bobaska) oraz zbiórki żywności dla biednych mieszkańców Będzina, Dni i Życia i Rodziny, Marsze dla Życia i Rodziny. Jest m.in. prezeską Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej im. doktora Adama Bilika, członkiem i Przyjacielem Caritas, wolontariuszem hospicyjnym. Dzięki pracowitości i konsekwencji jest skuteczna w działaniu. Za swoją działalność samorządową i społeczną otrzymała wiele nagród i wyróżnień. - Wszystkie zamierzenia realizuję z powodzeniem, a moje dziecięce marzenia wciąż się spełniają. Pan Bóg ma dużo pracy przeze mnie... - żartuje Pani Kasia. - Cieszę się również, że nie brakuje wokół mnie dobrych ludzi, za co jestem wdzięczna Bogu. Najwyraźniej Boża Opatrzność nie opuszcza mnie. - twierdzi.

Czesław Ryszka

Czesław Ryszka

Czesław Ryszka - dziennikarz, pisarz i polityk, urodził się w 1946 roku w Goławcu obecnie miasto Lędziny). Ukończył polonistykę oraz teologię na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Żonaty, trójka dorosłych dzieci, mających własne rodziny. Żona, Elżbieta, również po studiach na KUL, prowadzi poradnię przedmałżeńską, przez lata wykładała w Instytucie Pedagogicznym Ignatianum w Krakowie (Filia w Sosnowcu).

Włodzimierz Wieczorek

Włodzimierz Wieczorek urodził się w 1946 roku. w rodzinie o tradycjach górniczych. Już od szkoły średniej był zaangażowany społecznie (samorząd uczniowski i koło teatralne). W okresie studiów pełnił funkcję przewodniczącego mieszkańców akademików. W czasie pracy w PKP w latach 1073-1974 pełnił funkcję przewodniczącego rady pracowniczej (KE). Był aktywnym członkiem związków zawodowych. W latach 1993-2003 był członkiem Unii Pracy pełniąc funkcje min. wiceprzewodniczącego województwa katowickiego i członka Rady Krajowej Unii Pracy. Był jednym z założycieli Stowarzyszenia Unia dla Sosnowca. Obecnie jest jego prezesem. Od 2005r. do dziś jest prezesem Związku Stowarzyszeń „Zielony Ring Przemszy”, który zrzesza pięć stowarzyszeń (www.zielonyringprzemszy.pl). Jako mgr ekonomii, pracował w kolejnictwie, górnictwie, handlu i bankowości. Pełnił w ostatnim okresie aktywności zawodowej funkcje menażerskie. Obecnie emeryt i czynny społecznik.

Współpracowali z nami:

Arkadiusz Chęciński

Arkadiusz Chęciński

Urodził się w Sosnowcu, rocznik 1971, żonaty, dwoje dzieci. Przewodniczący Platformy Obywatelskiej w Sosnowcu. Za sprawą swoich dziadków i ojca jego korzenie sięgają Pogoni. Przez wiele lat aktywności społecznej poznał problemy Miasta, co wykorzystał, aktywnie uczestnicząc w tworzeniu programu wyborczego Platformy Obywatelskiej dla Miasta Sosnowca. Były Przewodniczący Rady Miejskiej w Sosnowcu. Następnie został Pierwszym Zastępcą Prezydenta Miasta Sosnowca, a potem członkiem Zarządu Województwa Śląskiego. Od 30 listopada 2014r. Prezydent Miasta Sosnowca. Jego pasją jest sport..

Bartosz Górski

Bartosz Górski

Sosnowiczanin od urodzenia. 81 rocznik. Mówili na nas "dzieci stanu wojennego".
Sport to moje życie, pracowałem w Stowarzyszeniu Lokalnym Salos "Świt" Sosnowiec - trener u-17 i u -18. Wychowanie w duchu księdza Jana Bosko to główna myśl przewodnia mojej pracy trenerskiej z młodzieżą. Od 6 lat w KKS Czarni Sosnowiec , kierownik drużyn męskiej i damskiej. Trener kadetek w sezonie 2007/08, aktualnie od sezonu 2009 trener trampkarzy młodszych oraz orlików w Czarnych Sosnowiec . Licencja trenerska - PZPN - Zapraszam chłopców na treningi w naszym klubie adres strony www.czarnitm.bo.pl
Aktualnie student 3 roku WSH w Sosnowcu,
Od 20 lat w liturgicznej służbie ołtarza, lektor parafii Św. Józefa Rzemieślnika w Sosnowcu, w roku 2006 nagrodzony wyróżnieniem Ministranta Roku.
Pracujący, od rana do wieczora , przyglądając się polityce naszego państwa. W wolnych chwilach buszuję po Internecie, słucham dobrej muzyki oraz gram w piłkę nożną.

Paweł Kulczyński

Paweł Kulczyński

Od ponad 30 lat Sosnowiczanin, lubiący sport, podróże (zarówno krajowe, jak i zagraniczne) i nowinki techniczne. Związany z Duszpasterstwem Akademickim w Sosnowcu i ośrodkami kulturalnymi Sosnowca.

Sławomir Matusz

Sławomir Matusz

Sławomir Matusz przyszedł na świat 5 grudnia 1963 r. w Sosnowcu. Jest poetą, krytykiem i dziennikarzem. Czasem pisał pod pseudonimem Barnaba lub Barnaba Szczęsny. Laureat wielu konkursów poetyckich. W 1981 r. debiutował na łamach „Wiadomości Katowickich”. W latach 1992-95 był komisarzem Mysłowickich Tygodni Poezji. Od 1996 r. prowadzi nieformalną „Prywatną Szkołę Pisania”. Członek Górnośląskiego Towarzystwa Literackiego oraz Towarzystwa Opieki nad Oświęcimiem. Publikuje w licznych czasopismach literackich. Jego twórczość była tłumaczona na szwedzki, słoweński, niemiecki i czeski. Kalina Beluch

Piotr Adam Nicpoń

Piotr Adam Nicpoń

Piotr Adam Nicpoń - urodził się w Sosnowcu w dzielnicy Zagórze. Z wykształcenia jest Socjologiem o Specjalnościach: Reklama i Komunikacja Międzyludzka; Socjologia Integracji Europejskiej. Jest także absolwentem Tresham College w Wielkiej Brytanii. Zainteresowania zgodnie z wykształceniem skupiają się blisko socjologii, polityki i świata mediów. Przez 5 lat przebywał na emigracji - najpierw w Szkocji w miejscowości Paisley w regionie Strathclyde, w zespole miejskim Glasgow a także w Corby w hrabstwie Northamptonshire. gdzię spędził kolejne 4 lata; dużo także podróżując po Europie. Pomagał w sprawach ważnych i błahych dotyczących życia i pracy jako między innymi członek Stowarzyszenia Ave Polonia. Obecnie pracuje w branży turystycznej propagując aktywne sposoby spędzania wolnego czasu. Od tego roku jest członkiem Stowarzyszenia "Konstruktywny Sosnowiec" a także przyjacielem Stowarzyszenia Regionalnego Pakosznica i Dąbrowskiego Klubu Tuningowego. Wszelkie podejmowane przeze mnie działania zmierzają do promowania regionu Zagłębia Dąbrowskiego.

Tomasz Gądek

Tomasz Gądek

Rocznik 1973. Jestem Zagłębiakiem, urodziłem się w Sosnowcu, gdzie spedziłem swoje dzieciństwo i lata młodzieńcze. Mieszkałem na Starym Sosnowcu, Pogoni i w Milowicach. Obecnie mieszkam w Czeladzi, wraz z żona Aleksandrą i córka Kasią. Jestem absolwentem LO w Czeladzi im. Marii Skłodowskiej-Curie, a następnie Wyższej Szkoły Zarządzania i Marketingu w Sosnowcu oraz Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Od 10 lat zawodowo związany jestem z bankowością. Ponadto żywo interesuję się sprawami społeczno-ekonomicznymi Zagłębia, oraz sportem w regionie, zwłaszczałką piłką nożną. Jestem kibicem Zagłębia Sosnowiec od 1980r.

Paweł Mikuła

Paweł Mikuła

Urodził się w 1983 roku w Sosnowcu, gdzie mieszka do dziś. Tutaj też ukończył Szkołę Podstawową i Liceum. Obecnie studiuje prawo na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego. Zaangażowany w życie społeczno-polityczne Sosnowca, przez ponad dwa lata był radnym Młodzieżowej Rady Miasta Sosnowca, której przewodniczył od IX 2001 do XII 2002. W tym czasie również reprezentował Sosnowiec w Ogólnopolskiej Federacji Młodzieżowych Samorządów Lokalnych, brał udział w kilkunastu inicjatywach młodzieżowych (był organizatorem Debaty Samorządowej - konferencji młodzieżowych samorządów lokalnych woj. śląskiego, koordynatorem regionalnym programu "Młodzi Głosują" i in.). Od 2000 r. jest członkiem sosnowieckiego koła Stowarzyszenia "Młodzi Demokraci", którego od listopada 2005 r. jest wiceprzewodniczącym. Jest również aktywnym członkiem Europejskiego Stowarzyszenia Studentów Prawa ELSA Poland od 2004 r., w którego Zarządzie Krajowym odpowiada za media internetowe. Interesuje się prawem (szczególnie konstytucyjnym, europejskim i podatkowym), historią (szczególnie Stanów Zjednoczonych) i polityką. Jest twórcą kilkunastu stron internetowych, entuzjastą Stanów Zjednoczonych, wolności człowieka i integracji europejskiej.

Anna Urgacz

Anna Urgacz

Anna Urgacz - miłośniczka Sosnowca, z wykształcenia socjolog, były redaktor sosnowieckich portali internetowych (sosnowiec.info oraz sosnowiecfakty.pl), a także magazynu kulturalnego+ Art Anons, współzałożycielka Zagłębiowskiego Towarzystwa Fotograficznego, opiekun sosnowieckiej galerii Patelnia 36 funkcjonującej w latach 2006-2009 z ramienia Stowarzyszenia Istota. Obecnie od 2012 roku prowadzi Klub Sosnowiecki, wirtualne miejsce spotkań miłośników miasta - www.klubsosnowiecki.pl

Krzysztof Korn

Krzysztof Korn

Jako muzyczny belfer uważa, że to co w muzyce było do przekazania potomnym a mianowicie wielką syntezę polifonii i homofonii uczynili odpowiednio Bach i Mozart. Reszta to epigoni lepsi lub gorsi. "Gdy słucham muzyki Wielkich Mistrzów: Jana Sebastiana i Wolfganga Amadeusza, gdy analizuje "Pasję Mateuszową" czy "Requiem" zawsze odkrywam coś nowego. "Za to na fortepianie gram rzeczy nie tak strasznie poważne: Claptona, Quinnsów, Beatelsów a ponadto evergreeny muzyki rozrywkowej; uwielbiam grać muzykę filmową i fragmenty amerykańskich musicali ale też polską muzykę rozrywkową. Prywatnie: mała firma własna (muzyczna rzecz jasna) w Sosnowcu ale za to własne duże dzieci już odleciały w świat. Nie mam zamiaru jako ostatni gasić światła ale liczę, że nie będzie to konieczne bo jeszcze parę osób, których cenię i poważam, ale również i tym, którym trzeba pomóc zostaną tu ze mną z pewnością. Przyświeca mi motto z piosenki Grzegorza Turnaua, którą nie tak dawno wydałem: "Tutaj jestem, gdzie byłem, / gdzie się urodziłem./ Tu się wychowałem / i tutaj zostałem. / Mogłem jechać, wyjechać / i stąd się oddalić, / ale jednak zostałem / z tymi co zostali..." (sł. Michał Zabłocki). Krzysztof Korn zmarł 9 czerwca 2011r. w wieku 53 lat po długiej i ciężkiej chorobie .

Andrzej Waśniewski

Andrzej WaśniewskiO sobie. Jestem mieszkańcem Sosnowca urodzonym bardzo wcześnie bo aż w 1939r. Całe swe życie spędziłem w miastach Zagłębia Dąbrowskiego. Mimo wieku jestem aktywny. Pisałem na stronie www.sosnowiec.info i stałem się nawet z tego powodu bardzo niewygodny, efektem tego było cykliczne zamykanie tej strony. Obecnie piszę na stronie sosnowiecfakty.pl Piszę reportaże i dokumentuję je zdjęciami, co powoduje, że trudno wytłumaczyć się władzom miasta z nietrafnych decyzji. Moje zainteresowania to głównie gospodarka, ekologia i historia, we wszystkich tych dziedzinach znajduję na terenie miasta mnóstwo nieprawidłowości, które przez ich nagłosnienie staram się zmienić, z bardzo różnym zresztą skutkiem. Zmarł w 2009r.

Pierwszy Zespół Redakcyjny serwisu sosnowiecfakty.pl tworzyli:

Piotr Dudała, Agnieszka Rusak, Mateusz Łudzeń, Anna Urgacz, Arkadiusz Chęciński, Grzegorz Dziurowicz, Krzysztof Haładus, Zbigniew Muszyński, Paweł Mikuła, Krzysztof Korn, Andrzej Waśniewski, Barbara Gołębiowska i Anna Sporyszkiewicz.Święty Brat Albert Chmielowski

Klub Gazety Polskiej w Sosnowcu

Wierszyna - Mała Polska na Syberii

Święty Szarbel Makhlouf

Starsze newsy

Arcybiskup Jan Cieplak

Kategorie newsów
     Rycerze Kolumba
     Wydarzenia
     Z ratusza
     Polityka
     Sport
     Gospodarka
     Kultura
     Rozrywka
     Z prasy, z netu
     Felietony Krzysztofa Korna
     Do redakcji

Rycerze Kolumba Sosnowiec

Chór Katedralny LUTNIA - Sosnowiec

Ks. Michael McGivney